Novorozenci a malárie  
Malárie se vyskytuje ve více než 100 zemích světa. Více než 40% obyvatel celého světa je vystaveno riziku malárie. Malárie zabíjí více než milion lidí ročně, většinou dětí. Děti s akutní malárií může zachránit transfúze pupečníkové krve od novorozenců.
Velké oblasti střední a Jižní Ameriky, Afriky a Jižní Asie a Středního východu, Oceánie jsou považovány za oblasti s rizikem malárie. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se ročně vyskytuje 300-500 miliónů případů malárie, více než milion nemocných umírá.
Neléčená malárie poškozuje červené krvinky a tím zabraňuje dostatečnému přívodu kyslíku do tělních orgánů. Pokud nedojde při akutní malárii k obnově hladiny hemoglobinu do 24 hodin, většina dětských pacientů umírá. Nejlepším řešením při těžké anemii je transfúze krve. Transfúze řeší přísun dostatku hemoglobinu a obnovy zásobení tkání kyslíkem. V mnoha chudých zemích, především v oblasti subsaharské Afriky, kde je malárie hojně rozšířena, jsou systém dárcovství krve a zásoby krevních konzerv na velmi ubohé úrovni. Přesto, že jsou zde dětem poskytována antimalarika, přibližně 25% z nich umírá, protože nedostaly včas transfúzi, nebo jim byla aplikována pozdě. Řešení se zdá být v porodnicích, kde jako zdroj hemoglobinu může posloužit pupečníková krev novorozenců. Drahocennou krev lze snadno získat, postačuje zavěsit placentu s pupečníkovým provazcem na stojan, přičemž odkapávající krev lze jímat do označeného plastikového sběrného sáčku. Množství krve, které se takto z „odpadu“ od jednoho novorozence získá, je přibližně půl kávového šálku. To je dostačující množství k tomu, aby zachránilo život dítěti, nemocnému malárií. Stačí pouze křížovým testem pohlídat, aby krev dárce byla s krví příjemce slučitelná (té samé skupiny). Výzkumný tým, který toto řešení navrhl, nyní hodlá sběr umbilikální krve vyřešit tak, aby odkapávající krev byla co možná nejméně kontaminována bakteriemi, což by tuto metodu učinilo pro příjemce zcela bezpečnou.

Obrázek: Člověk se malárií nakazí po pokousání moskytů nebo komárů infikovaných tímto parazitem. Ročně onemocní 300 – 500 milionů lidí.
Datum: 02.12.2002
Tisk článku


Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace