První fosílie šimpanzů  
Fosílie šimpanzů staré půl milionu roků se našly „na východ od ráje“ – tedy na východ od západoafrických a středoafrických deštných pralesů. Před půl milionem roků žili předci šimpanzů v údolí Velké příkopové propadliny tedy na místě, kde podle dosavadních představ paleontologů neměli co dělat.

 

Zvětšit obrázek
Sally McBreartyová při průzkumu lokality u jezera Baringo.

Americká antropoložka Sally McBreartyová z University of Connecticut a její kolegyně Nina Jablonski objevily ve vyprahlé pustině u keňského jezera Baringo první fosílie šimpanzů. Tři zuby staré půl miliony roků nevypadají na první pohled jako převratný nález. Přesto důkladně zatřásly stávajícími představami o evoluci lidoopů a vzniku člověka.


 

Zvětšit obrázek
Jeden z půl milionu roků starých šimpanzích zubů při pohledu z pěti stran.

Fosílie pravěkého člověka a jeho zvířecích předků jsou relativně hojné. Fosílie šimpanzů až do nálezu amerických antropoložek nikdo neznal. Vědci vědí, že se cesty šimpanze a člověka rozešly před 6 až 8 miliony roků a mají představu o tom, jakými cestičkami se následně ubírala evoluce člověka.
Evoluci šimpanzů halí tajemství. Vědci vždycky předpokládali, že šimpanzi obývali jen vlhké oblasti deštných pralesů, kde ostatky všech tvorů podléhají rychlé zkáze a fosílie se nemohou dochovat. S ostatky předků člověka, kteří obývali východ Afriky to bylo jinak. Konzervovalo je sucho a následně přečkaly miliony let.  

Zvětšit obrázek
Místo vykopávek, které vydalo překvapivý nález.

Vlhký svět západoafrických pralesů oddělovala od východoafrických suchých plání Velká příkopová propadlina. Právě tento předěl měl před 7 miliony roků sehrát klíčovou roli v oddělní lidské vývojové větve od větve vedoucí k dnešním šimpanzům. Předci lidí se ocitli na východ od propadliny v suchých savanách a museli se začít ohánět, aby přežili. Poradili si a vyvinuli se z nich lidé. Předci šimpanzů obývající pralesní ráj, kde nebyla o potravu  nikdy nouze, podobnému tlaku nečelili a zůstali zvířaty. 

Tři zuby (čtvrtý se stále ještě zkoumá) objevené u jezera Baringo tyto představy vážně nabouraly. Dokládají, že před půl milionem roků žili předkové šimpanze v oblasti Velké příkopové propadliny, tedy v nehostinných končinách, jež jim měly být zapovězeny.
„To je to poslední místo, kde bych nález šimpanzů očekával,“ přiznal americký antropolog  Jay Kelley z University of Illinois v Chicagu..


Zuby byly navíc nalezeny jen kilometr od místa, kde se našly zhruba stejně staré ostatky pravěkého člověka vzpřímeného  Lidé a šimpanzi nežili odděleně, ale prospívali vedle sebe. Co tedy nastartovalo u našich předků evoluci završenou vznikem lidské civilizace? A co zabránilo předkům šimpanzů, aby se ubírali podobnou cestou, když byli zjevně schopni adaptace na velmi různorodé podmínky?

 

Zvětšit obrázek
Nina Jablonski v terénu.

Je možné, že dávný obraz Afriky rozdělený Velkou příkopovou propadlinou na západní doménu šimpanzů a východní „království“ lidí je zcela mylný. Ostatně už dříve se podařilo odhalit předky prvních lidí v západní Africe.

„Neexistuje logický důvod, proč by se šimpanzi měli držet jen v pralesích,“ říká McBreartyová a doufá, že po ostatcích předků dnešních šimpanzů začnou na „nepravděpodobných“ místech pátrat další vědci.

Ze zubů se nedá vyčíst, jak jejich „majitel“ vlastně vypadal. Samotné zuby se liší od zubů šimpanze bonobo, zato se nápadně podobají chrupu dnešního šimpanze učenlivého. Pokud žil šimpanz učenlivý v Africe už před půlmilionem roků, pak je jako biologický druh velice „trvanlivý“.

Datum: 08.09.2005 04:51
Tisk článku


Diskuze:

velmi zajimave

mefisto,2005-09-15 04:36:06

Ja mam dojem, ze by se konecne vsichni, co tady davaji prispevek, mohli podilet na ruznych expedicich a bylo by to uplne stejne, jako diplomovani blabolove, kteri nemuzou prijit na to, ze jsou z opice. Pravda, maji opici mysleni, to je jedine, cim opustili brany zakladnich skol. Jenom dodatek-i dnes jedi lide opice, proc by je nemohli jist pred miliony lety? I opice dovede sezrat opici, kdyz ma hlad. I lide jsou kanibalove. Jenom mam dojem, ze badat nad tim, jestli jsme opravdu z opic je kruta ztrata casu a mrhani energii. Za dlouha leta prisli studenti v Berkley na zajimavou vec. Zjistili, ze kdyz daji simpanzovi psaci stroj, ani za sto let neni schopen napsat sluvko "bible." Jenom me napadlo, kdo tomu simpanzi vlozi papir do psaciho stroje......

Odpovědět

pár nalezených šimapnzích zubů

Jarmila,2005-09-09 18:31:24

skutečně nic neznamená, protože se tam mohly v minulosti dostat na mnoho způsobů. Vyvozovat z toho hned nějaké vědecké teorie mi připadá značně nevědecké. Ale já už se u dnešních takyvědců přestávám divit čemukoliv.

Odpovědět

par uvah

pavel houser,2005-09-08 14:14:48

- je tedy mozne, ze simpanzi (predkove simpanzu) zili puvodne i mimo pralesy, akorat tam s nimi nasi predkove udelali rychlejsi proces.
- ale: auatralopitekove a spol. vymizeli spise pred milionem let (kdy doslo k redukci hominidu), preziti simpanzu dal neni z tohoto hlediska asi moc pravdepodobne.
- navrh na experiment - dokaze se skupina simpanzu v suche savane uzivit, nebo zde zajdou?
- kdyby simpanzi zili stabilne i ve stepich, neni zvlastni, ze jsme az dosud nenasli zadne fosilie (treba dalsi clanky mezi dryopitekem - ci jak se ten posledni spolecny predek jmenoval - a dnesnim simpanzem?)
- zatim bych spise hadal, ze toho simpanze ulovili erektove nekde na pomezi obou druhu nebo se sem jen nejak nahodou zatoulal a posel.

Odpovědět

Zili?

Arccos,2005-09-08 12:30:58

Tak nevim, podle me nalez nerika, ze tam simpanzi dlouhodobe zili, ale ze tam jeden z nich zdechl. Tak jakepak odvazne prelomove vyroky?

Odpovědět

A byli to divocí šimpanzi?

Pavel,2005-09-08 09:57:32

Co když se jedná o pozůstatky po cirkusovém šimpanzi, jehož představením se tenkrát lidi bavili?

Odpovědět

a nemohly se ty zuby...

Tinny,2005-09-08 09:20:19

a nemohly se ty zuby tam dostat jinak? Třeba s uloveným lidoopem? Co dokazuje, že tam ti lidoopi živí vegetili? A jaká byla v dané lokalitě před půl milionem let vegetace?

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace