Dvě zprávy o ptačí chřipce  
Tou horší zprávou je, že WHO spatřuje v ptačí chřipce stále velkou hrozbu a naléhá na používání ochranných prostředků.
Ta lepší zpráva je, že se vědcům zřejmě podařilo najít účinnou zbraň na zmíněnou chorobu. Na dobrovolnících se rozbíhají testy účinnosti vakcíny.

 

WHO vydala doporučení

 

Zvětšit obrázek
V celotělovém ochranném oděvu, brýlích, holínkách a s respirátorem. Takto nějak by podle WHO měli od nynějška pracovat pracovníci v drůbežárnách,...

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení, aby všichni pracovníci, kteří pracují s drůbeží (zaměstnanci drůbežáren, jatek a veterináři) používali speciální ochranný oděv a aby současně brali antivirové léky, které tlumí rozvoji virové infekce.
Všichni ti, kdož jsou vystaveni vysokému riziku ptačí chřipky, například pracovníci na farmách chovajících ptáky a také ti, kdož s ptáky nějakým způsobem manipulují, by měli nosit ochranný oblek pokrývající celé tělo, gumové rukavice, respirátor, ochranné brýle vysoké gumové boty. Rovněž by měli brát léky tlumící rozvoj virové infekce.
Tato opatření jsou zvláště důležitá při veterinárním vyšetřování a při mimořádných zdravotních opatřeních, při nichž je drůbež utrácena a likvidována.
Osoby podezřelé z toho, že onemocněly smrtelným kmenem ptačí chřipky H5N1 by měly být neprodleně umístěny do izolace a měly by u nich být sledovány příznaky jako je například tělesná teplota, a to po dobu 14 dnů.
WHO žádá členské země aby si vzájemně poskytly vzorky a viry izolované z infikovaných lidí, které jednotlivé země získávají v rámci činnosti sítě svých národních laboratoří. Poskytnutím těchto vzorků se sleduje jednak možnost rychlejšího provedení analýzy vzorků, tak případná rychlá reakce umožňující zavádět zdravotní opatření na úrovni států. 
Kmen viru H5N1 usmrtil 62 osob ve čtyřech asijských zemích (od roku 2003). Nedávno byl tento virus diagnostikován u ptáků v Chorvatsku, Rumunsku, Turecku a Rusku. U lidí v Evropě zatím hlášen nebyl.

Zvětšit obrázek
H5N1 – zabiják drůbeže i lidí. Úmrtnost mladých zdravých osob je 72%.

Odborníci se obávají, že pokud by virus zmutoval, mohl by dát vznik viru, který by se přenášel mezi lidmi a dal tak vznik celosvětové pandemii.

 

Vědci již možná mají účinnou zbraň proti ptačí chřipce.

Soudí se, že dobrovolníci, kteří se podrobí testování první vakcíny proti ptačí chřipce, se také stanou prvními lidmi odolnými proti této infekci.


Nashville (stát Tennesee) Vanderbiltovo universitní zdravotní centrum začalo registrovat dobrovolníky do pokusu, který by  měl dát odpověď na to, zda nově vyrobená vakcín proti ptačí chřipce jeúčinná. Jedná se o první vakcínu, která by měla proti zmíněné chorobě zabírat. Pokus vede doktorka Kathryn Edwardsová a v testu bude přibližně 100 osob ve  věku 65 let a starších. Jde o druhou fázi národního projektu, který je pod vedením Státního ústavu pro alergie a infekční nemoci.


 

Profesorka Kathryn Edwards, vedoucí projektu, kterým se bude na Vanderbiltovu zdravotním centru ověřovat účinnost vakcíny proti ptačí chřipce. Foto: Dana Johnson

První fáze testu chřipkové vakcíny vedla různá zdravotní centra po celých USA. Testovala se účinnost vakcíny u zdravých dospělých osob a hlavně se sledovalo, zda je toto očkování bezpečné, a zda může být použito u dalších vrstev obyvatelstva.


Případy nakažení s vysokou mírou úmrtnosti byly u ptačí chřipky zaznamenány v Thajsku a v Kambodži. Virologové se obávají, že ptačí virus by se pasážováním přes člověka mohl stát snadno přenosný mezi lidmi, a vést tak k pandemii. Vývoj nové vakcíny proti ptačí chřipce se stal celosvětovou prioritou, protože stávající vakcíny proti virům chřipky na kmen ptačí chřipky nejsou účinné. Podle  Edwardsové, která je profesorkou pediatrie, je vývoj účinné vakcíny tou nejlepší možnou obranou. Mezi nejohroženější patří staří lidé a proto se také nyní vakcína na těchto lidech začíná zkoušet. Kmen viru H5N1 je nebezpečný především proto, protože se ukázalo, že při této infekci zemřelo 72% lidí, přestože se jednalo o mladé a zdravé jedince.

 Vakcína, kterou vědci nyní testují, byla připravena v laboratoři Sanofi Pasteur a jejím základem je inaktivovaný virus H5N1, který vědci izolovali již v uplynulém roce. Jedná se o stejný způsob přípravy vakcíny, jakým je každoročně připravována vakcína  proti klasickým chřipkovým virům.

Studie se rozběhla v samém počátku letošní chřipkové sezóny. Vakcíně bylo uděleno povolení k jejímu použití a všichni účastníci testu kteří  požádali, aby byli do pokusu zahrnuti, a budou-li vybráni, obdrží tři injekce. Žádný z účastníků pokusu ale nebude vědět, zda dostal skutečnou vakcínu, nebo jen placebo. Pokus bude probíhat po dobu příštích šesti měsíců. Pokusným osobám budou odebírány vzorky krve a v nich pak bude zjišťována přítomnost protilátek proti zmíněnému viru.

Až pokus za půl roku skončí, určitě o něm budou referovat všechny významné světové agentury.

Pramen: WHO, Vanderbilt University Medical Center

Datum: 29.10.2005 12:08
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz