Insekticidy a leukemie  
Taky máte strach z přenosu infekce a používáte doma spreje proti mouchám a lezoucímu hmyzu? Pak byste také měli vědět, že tím vystavujete svoje děti, i sebe, zvyšenému riziku vzniku vážných onemocnění.

Leukemie se v rozvinutých zemích stává nejčastějším zhoubným onemocněním dětí. Průměr západních zemích se u akutní leukémie pohybuje na úrovni čtyř nových případů ročně na každých 100 000 dětí.

Zvětšit obrázek
Leukémie je nádorové onemocnění krvetvorby vyznačující se zmnožením bílých krvinek (na obrázku jsou modré), které jsou nezralé a neplní svou normální funkci.

Ve Francii se to každoročně týká už 43 dětí z každého milionu dětí. Není se tedy co divit, že francouzští lékaři se snaží přijít věci na kloub. Jednou z metod kterou se o to snaží jsou studie založené na pohovorech s matkami. Jedna z předchozích těchto studií ukázala na souvislost výskytu leukemických dětí které bydlely v blízkosti benzínových čerpacích stanic. Jako rizikový faktor zde byla zjištěna přítomnost rakovinotvorného  benzenu.


 

Nyní referujeme o výsledcích nové studie, která se uskutečnila na více než pěti stech rodinách s dětmi a ve které se zpovědi  podrobilo 280 matek jejichž děti onemocněly leukemií a 288 matek, jejichž potomci se posléze ukázali být zdraví. Zmíněný výzkum i tentokrát pátral po sebemenších náznacích příčin, které nárůst této zhoubné choroby mají za následek. Maminkám dětí byly i tentokrát kladeny otázky týkající se podrobných údajů o zázemí rodiny, stravovacích návycích, a mnoho dalších, ale tentokrát se výzkumníci zeptali i na používání insekticidů v bytě, na zahradě a také zda maminky svým dětem myli hlavy šamponem proti vším.

Statistické vyhodnocení způsobilo u lékařů i u maminek zděšení. Ze studie vyplynulo, že viníkem zvýšeného rizika vzniku akutní leukemie se staly ony samy. Matky své potomky ohrozily tím, že v době, kdy byly těhotné, používaly ve svých domácnostech přípravky na hubení hmyzu. A nebo že je používaly dlouhou dobu po porodu. Ukázalo se, že k obdobnému riziku vede vystavení dětí kontaktu s insekticidy a fungicidy na rodinných zahradách. To je podle výsledků této studie rovněž asociováno s více než dvojnásobným rizikem vzniku leukemie. Obdobně neblahý verdikt vyzněl pro používání šampónu proti vším. Také on zvyšuje riziko téměř na dvojnásobek.

Zvětšit obrázek
Loren Nelsonová, docentka neurologie na Stanfordově universitě.

Uvedená zjištění jsou vážným obviněním výrobců všech zmíněných přípravků. Pokud jde o šampóny proti parazitům, účinnou složkou bývají často organofosfáty. Než se z používaných přípravků vyberou ty, které na leukemii nemají žádný vliv, možná bude lepší si much poletujících v kuchyni raději nevšímat. A nebo k jejich hubení použít mucholapky či elektronické lapače. A v případě, že si ratolest domů přinese vši, použít osvědčené metody našich babiček -  kluky ostříhat dohola a holčičkám potřít vlasy petrolejem a  hlavu zabalit na noc do ručníku.

Sami autoři k výsledkům studie dodávají, že nemohou zjistit který z přípravků uvedený efekt způsobuje ani to, který je z pohledu rizika vyvolání leukemie u dětí neškodný. Stejně tak jejich studie není schopna odpovědět na otázku, jakým mechanismem k vyššímu riziku leukemie látky přítomné v insekticidech přispívají.

Francouzský výzkum o kterém zde referujeme, byl zaměřen na děti a tak bychom mohli nabýt dojmu, že nás se to, vzhledem k věku, již netýká. To by ale nebylo moudré, stačí si připomenout některou ze starších studii. Třeba tu, kterou vedla Lorene Nelsonová. Tato neuroložka ze Stanfordovy university dělala výzkum v amerických rodinách. Výsledkem jejího bádání je doložení souvislostí mezi používáním pesticidů v domácnosti a rizikem vzniku parkinsonovy choroby...
A tak to vypadá, že stejně jako hmyz, nejsme ani my lidé u těchto  přípravků mimo dosah jejich působení. A to přesto, že mnohé z nich opravdu příjemně voní.

Prameny:
BMJ Specialty Journals
American Academy of Neurology"s 52nd annual meeting in San Diego, CA, April 29 - May 6, 2000.

Datum: 20.01.2006 01:28
Tisk článku

Homines scientiarum IV - Grygarová Dominika, Hermann Tomáš, Štrbáňová Soňa, Šimůnek Michal V., Petráň Tomáš
 
 
cena původní: 219 Kč
cena: 184 Kč
Homines scientiarum IV
Grygarová Dominika, Hermann Tomáš, Štrbáňová Soňa, Šimůnek Michal V., Petráň Tomáš
Související články:

Léčba chimerickým antigenním receptorem     Autor: Josef Pazdera (06.12.2018)
Co má společného rakovina s diabetem?     Autor: Josef Pazdera (05.10.2018)
Proč se leukemie někdy vrací?     Autor: Josef Pazdera (31.05.2012)
Buňky způsobující leukémii     Autor: Josef Pazdera (26.01.2008)
Látka, která by mohla provést revoluci     Autor: Josef Pazdera (23.09.2007)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace