Který obratlovec je úplně nejmenší?  
Jako hádka o zápis do Guinessovy knihy rekordů vypadá diskuse mezi dvěma ichtyology. Nejde totiž o nic menšího než o nejmenšího obratlovce světa.

 

Titěrný obyvatel sumatránských rašelinišť Paedocypris progenetica…

Nedávno se sdělovacími prostředky mihla údajná nejmenší ryba a zároveň i nejmenší obratlovec naší planety. Tým vedený Ralfem Britzem z londýnského Natural History Museum představil na stránkách Proceedings of the Royal Society titěrného obyvatele rašelinových jezírek ze Sumatry. Samička kaprovité ryby Paedocypris progenetica dorůstá v dospělosti délky 7,9 milimetru. Samečci jsou o kousek větší.
Měří od 8 milimetrů, ale obzvláště velké kusy mohou dorůst délky až 9,6 milimetru. Je to rybka v mnoha směrech pozoruhodná. Nemá například plně vyvinutou lebku a značnou část mozku tedy nemá chráněnu kostěnou schránkou. Samečci mají zvláštní „pánevní“ ploutev, kterou snad používají k přidržování samičky při tření.

nejmenší

… byl prezentován jako nejmenší obratlovec na Zemi.

 

 


Zvětšit obrázek
Párek mořský ďasů Photocorynus spiniceps. Ona zabírá valnou většinu snímku. Jeho najdete na jejím hřbetě. Vypadá jako jakýsi „přívěšek“ a je ještě menší než údajná nejmenší rybka světa ze Sumatry.

Nároky na objev nejmenšího obratlovce ale uplatnil i ichtyolog Ted Pietsch z University of Washington, který se zabývá hlubinnými rybami, především pak mořskými ďasy. Ten už v září loňského roku publikoval v Ichtyological Research stať o svých oblíbených rybách a přitom popsal ďasa Photocorynus spiniceps, jehož zhruba 4,5 centimetru dlouhá samice nese na zádech přirostlého „parazitického“ samečka dlouhého 6,2 až 7,4 milimetru.

 

Námluvy ďasů by byly v hlubokomořských pustinách dosti komplikované, a tak si samice nosí své partnery jednoduše s sebou. Protože je sameček napevno přirostlý k tělu samice a dostává od ní vše, co potřebuje k životu, mohl zredukovat své tělo na nezbytné minimum.

 

Rekordmanem je v tomto směru právě samec ďasa Photocorynus spiniceps. Je to zatím nejmenší dospělec, jakého věda mezi obratlovci odhalila.

 

Pramen: Proceedings of the Royal Society, Ichtyological Research


 

Datum: 31.01.2006 05:49
Tisk článku


Diskuze:

další kandidát

ditom,2006-01-31 09:10:24

by mohla být - Schindleria brevipinguis - o té jste tady psali - http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=831</>

IMHO takovýchto rybiček bude více, a je trochu nesmysl tam hledat rekordy typu NEJ.... Prostě nejmenší známí obratlovci jsou ryby a měří kolem 7 mm.
Odpovědět

Dotaz

Marie,2006-01-31 07:20:30

Ta ďasí rybka na fotce je už napůl zhnilá mršina nebo tak vypadá normálně?

Odpovědět


Každý není fotomodelka

jarda petr,2006-01-31 13:09:44

My, co nejsme dvakrát fotogeničtí, jsme na podobné dotazy zvyklí a nemohou nás urazit. Nad fotkou ďasa Photocorynus spiniceps proto musím říci totéž, co nad vlastním průkazovým fotem: "Ne, není to poloshnilá mršina. Tak opravdu vypadá."

Odpovědět


ďasná všc

pablo,2006-02-01 10:53:30

Od toho je to ďas: vypadá ďasně. Prostě ďas a hrůza. Ten na snímku je živ a zdráv.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace