Stromy deštného pralesa rostou nejvíc v období sucha  
Poněkud překvapivé zjištění umožnily satelitní snímky Amazonie. Stromy v deštném pralese kupodivu nerostou nejrychleji v období dešťů, ale naopak ve slunném období sucha. Tento fenomén je patrný hlavně v nenarušeném pralese. Na nově zakládaných plantážích se neprojevuje.

Tým vědců vedený Alfredem Huetem z University of Arizona v Tusonu sledoval oblasti centrální a východní Amazonie prostřednictvím satelitních kamer po dobu pěti let a hodnotil množství nově vytvořené biomasy během různých ročních období. 

Zvětšit obrázek
Alfredo Huete –University of Arizona

Vědci zjistili, že pralesy s velkými starými stromy produkují nejvíce nové zelené hmoty v období sucha, které trvá od července do listopadu. Oblasti, kde byl prales vykácen, tvoří nejvíce hmoty naopak v období dešťů a v období sucha tam vegetace zcela usychá.

 


 

Zvětšit obrázek
Satelitní snímek Amazonie v období sucha. Zelená barva označuje rostoucí vegetaci. Červené oblasti znázorňují uschlou vegetaci. Černá čára vyznačuje hranice rozšíření amazonského deštného pralesa. Tam, kde jsou „červené fleky“ v oblasti deštného pralesa, prales už vlastně není nebo byl poškozen a zbaven většiny starých velkých stromů. (Terrestrial Biophysics and Remote Sensing Lab, University of Arizona.)

Pro většinu rostlin je limitujícím faktorem pro růst voda, a proto vytvářejí nejvíce biomasy v období zvýšených srážek. Nejstarší stromy v nenarušeném deštném pralese však zřejmě pronikají svými kořeny dost hluboko, že si zajistily dost vody i období sucha. Pro ně je pak limitujícím faktorem růstu sluneční záření. A toho je nejvíce právě během suchého období, kdy je nebe bez mraků. Mladé  stromy si nedovedou zajistit dost vláhy a v období sucha růst zastavují. Zatím není jasné, zda má tento fenomén obecnou platnost, nebo zda se uplatňuje jen v některých oblastech, např.  jen tam, kde jsou dost hluboké půdy.

 

„Staré plně vzrostlé stromy sehrávají v pralesním ekosystému nezastupitelnou roli,“ řekl přední britský odborník na deštný prales Olivek Phillips z University of Leeds v rozhovoru pro časopis Nature. „Jakmile jsou velké stromy vykáceny, je cesta k obnově deštného pralesa vážně zkomplikována jeho vysycháním.Mladé stromy nepronikají svými kořeny do hloubky dost rychle, aby se stačily vypořádat s narůstajícím nedostatkem vláhy.“

Brazilští odbornici odhadují, že pokud se nezastaví stávající tempo odlesňování, zmizí do roku 2050 plných 40% amazonského deštného pralesa. Přitom pro udržení stávajícího režimu Amazonie považují za nezbytné, aby prales zůstal zachován přinejmenším na 70% své stávající rozlohy.

 

 Pramen: Nature News

Datum: 23.03.2006 11:17
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace