Samci s vyšší hladinou testosteronu žijí krátce, ale plodí více potomků  
Srovnávací studie zaměřené na hladinu testosteronu si dosud všímaly především počtu pohlavních styků a agresivity, ale jen málo z nich se zabývalo vztahem testosteronu k době života, prosazení se v reprodukčním procesu a na přežití potomstva.

 

Wendy L. Reedová je docentkou na katrdře biologických věd, North Dakota State University.

Američanka Wendy Reedová z University státu Severní Dakota, se více než devět sezón věnovala se svými spolupracovníky studiu malých horských zpěvných ptáků strnadů. Jde o ptáky, kteří se v severní Americe vyskytují v hojném počtu.

 

Zvětšit obrázek
Testosteron je hlavním endokrinním produktem Leydigových buněk, jeho sekrece podmiňuje nejen spermatogenezi, ale i rozvoj sekundárních pohlavních znaků, chování,...


Její pokus spočíval v tom, že samcům těchto ptáků injekčně vpravovala testosteron. Cílem bylo zjistit, jaký vliv vyšší hladina tohoto hormonu bude na ptáky mít. Ukázalo se, že vyšší hladina testosteronu vedla k tomu, že ptáci se dožívali nižšího věku. Zato byli úspěšnější v produkci potomstva. Více potomků měli i se samicemi, které se pářily i s jinými samci. Je zajímavé, že testosteronem ošetření samci se v reprodukčním procesu více prosadili. Celkově měli ve srovnání s neošetřenými samci více potomků. To ale vede k otázce – proč v přírodě nedochází samovolně k selekci na vyšší hladinu testosteronu? Vysvětlením jsou další poznatky z pozorování Reedové, a sice že tito samci produkují více potomků, ale ti jsou menší. A menší potomci mají zase menší vyhlídky na přežití ve volné přírodě.

Zvětšit obrázek
Samci s vyšší hladinou testosteronu se dožívají kratšího věku, mají více potomků, ale jejich potomci jsou méně životaschopní.

 

Z výsledků pokusu stojí ještě za zmínku, že starší, zkušenější samice dávaly přednost páření se staršími samci. Toto počínání bylo spojeno také s vyšší reprodukční úspěšností.
Pokud ale byli testosteronem ošetřeni mladí samci, zvýšilo to jejich atraktivnost u starších samic a ty se s nimi ochotněji pářily. Výsledek těchto spojení mladých „nadopovaných“ samců  byl ale z pohledu reprodukce žalostný.

 

Autoři studie výsledky tak komentují, že ačkoli testosteron zvyšuje samcům reprodukční výkonnost (vztaženo k době přežití a počtu potomků), prokázaný efekt na přežitelnost potomstva (hmotnost potomků), včetně výsledků vzešlých z páření se staršími samicemi, jsou těmi faktory, které brání tomu, aby se selekční tlak na vyšší hladinu testosteronu v přírodě prosadil.


Pramen:   W.L. Reed, M.C. Clark, P.G. Parker, S.A. Raouf, N. Arguedas, D.S. Monk, E. Snajdr, V. Nolan, Jr., and E.D. Ketterson. "Physiological effects on demography: A long-term experimental study of testosterone"s effects on fitness," The American Naturalist 167:5.


Komentář osla

Pokud by tento fenomén zjištěný u ptáků (že vyšší hladina testosteronu snižuje šanci potomstva na přežitelnost) platil obecně, potom módní snaha mužů být sexuálním přeborníkem za cenu polykání prášků s účinkem testosteronu je více než na pováženou.

Datum: 14.04.2006 08:03
Tisk článku

Související články:

Sexualita v řeckém náboženství     Autor: Zdeněk Kratochvíl (02.11.2019)
Sublimace erotiky podle Platóna, alias filosofie     Autor: Zdeněk Kratochvíl (11.10.2019)
Kdo má hodně testosteronu, kupuje extravagantní šunty     Autor: Josef Pazdera (06.07.2018)
Čím menší varlata, tím ochotněji se otec zapojí do výchovy     Autor: Stanislav Mihulka (10.09.2013)
Viagra pro ženy se bude vtírat do nosu     Autor: Josef Pazdera (02.11.2012)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz