Funkční srdce z tiskárny?  
Místo papíru gel, místo inkoustu kapalina s živými buňkami a trojrozměrný tisk – to jsou teoretické základy pěstování orgánů „na míru“.

 

Zvětšit obrázek
Pokusy staršího data s pórovitou hmotou, která se pracně musela osázet kostními kmenovými buňkami, ty pak daly vznik kosti patřičného tvaru.

Tisknout lze leccos, zdaleka nejen písmenka na papír. „Tisknou“ se obvody a další elektronické součástky, hologramy, nově dokonce i výbušniny (podrobnosti). Tisk proniká i do biochemických procesů – výzkumníci z Canonu například přišli s tištěnou DNA, která se tímto způsobem rychle a přesně nanese na skleněné destičky.

Zvětšit obrázek
Výsledný produkt – snubní prstýnek z kosti partnera.

Následně může být buď analyzována, nebo použita jako DNA čip (podrobnosti). Vědci ale nyní dosáhli ještě další mety – pomýšlejí přímo na tištění funkčních biologických struktur.

 

Gabor Forgacs, biofyzik University of Missouri in Columbia, prezentoval následující postup:


– Nejprve si připravil speciální „bioinkoust“, jehož základem byly chomáčky buněk o průměru v řádu mikrometrů. Tato látka se chovala jako kapalina.

– S buňkami šlo zacházet jako s normálním inkoustem, tedy je „tisknout“. Tečky těsně vedle sebe se spojily do jediného útvaru. Nejdůležitější ale je, pokud se jako podkladový materiál namísto papíru či obdobné rovné/tvrdé podložky použil elastický gel, bylo možné takhle vytvářet i prostorové struktury.

 

Gabor Forgacs, biofyzik z Missouri přichází s myšlenkou tiskárny trojrozměrných biologických struktur.

– Nikde navíc není psáno, že tisknout se musí pouze jediný typ buněk (nakonec – v barevné inkoustové tiskárně máme také různé inkousty). Forgacs ukázal, jak lze takhle z řady na sebe natištěných kružnic složit trubičku připomínající svými vlastnostmi cévu. Když se na sebe natisknou srdeční buňky, začnou se prý rychle (po 19 hodinách) chovat jako normální orgán, tj. jejich stahy jsou synchronizované (nebo co to vlastně srdce normálně dělá, když „tluče“). Vyrobit lze takhle vlastně cokoliv, tedy alespoň v principu, a to na zařízení příliš se nelišícím od obyčejné stolní tiskárny. Buňky přitom celý proces zdárně přežívají.

 

 

Zvětšit obrázek
Schema vytištění cévy.

V článku na New Scientistu jsou zmíněny i další obdobné techniky, při kterých se buňky nejprve míchají v nosné kapalině. Důležité je každopádně dosáhnout dostatečné hustoty buněk ve vytištěné struktuře, což lze sice docílit opakováním tisku, tím se však celý proces zpomaluje a komplikuje.

 


Právě rychlost a jednoduchost je přitom hlavní výhodou buněčného tisku. Dosavadní techniky vytvářely 3D buněčné tvary tím, že se buňky nechávaly různě růst kolem připravených lešení. Definovaný tvar šel docílit také tím, že buňky postupně vyplní prostor látky, kterou dokáží vyžrat či jinak zlikvidovat (vzpomeňte si na sympaticky bláznivou myšlenku pěstovat takto z kostních buněk partnera třeba snubní prstýnky, to všechno ale trvá docela dlouho. Při tisku lze navíc také přesněji zkombinovat buňky různého typu.

 

 

Zdroj:
Peter Aldhous: Print me a heart and a set of arteries, New Scientist

 

Autor: Pavel Houser
Datum: 16.04.2006 15:50
Tisk článku

Atlas anatomie člověka II. - Atlas of Human Anatomy II. - Grim Miloš, Naňka Ondřej, Helekal Ivan
 
 
cena původní: 849 Kč
cena: 849 Kč
Atlas anatomie člověka II. - Atlas of Human Anatomy II.
Grim Miloš, Naňka Ondřej, Helekal Ivan

Diskuze:

Canon

Martin,2006-04-27 15:04:15

Zajímalo by mě, jak docílili toho, že se v tiskových hlavách Canon buňky "neuvařily"? :)

Odpovědět

chytraci

Zuzana Belohorcová,2006-04-22 15:47:21

vy ste hovada...
taketo prizemnosti moze napisat len Slovak a Cech...

Odpovědět


...

richard,2006-04-24 10:40:03

no jo, asi máte pravdu, jak to tak po sobě čtu.....

na druhou stranu, počítačové viry by tak mohly získat novou dimenzi, přes podobné tiskárny by se mohly stávat viry skutečnými. vyrobit biologickou zbraň bude možné i bez laboratoře, stačí se nabourat do compu, a vše se udělá samo.

Odpovědět

No jo, ale

richard,2006-04-18 15:38:20

No jo, a pak budu mít v softwaru virus, budu si chtít natisknout nějakou klasickou prsatku, a vona na mě z papíru vyskočí a zakroutí mi krkem....

Odpovědět

hm..

hnědka,2006-04-16 17:35:57

Tesim se na dobu, kdy si budu moci v tiskarne vytisknout treba novy mobil nebo grafickou kartu :-)

Odpovědět


:)

pira,2006-04-18 00:57:33

mozna to nebude trvat tako dlouho :)))

Odpovědět


tak tak

palo,2006-04-18 10:00:12

jj, uz sa neviem dockat casu, ked si budem moct z torrentov stiahnut nove bmw :)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace