Nová opice, nový rod  
Nový druh opice popsaný před rokem, se při podrobnějším studiu ukázal jako zástupce zcela nového rodu.

 

Zvětšit obrázek
Kipundži měří na délku asi 90 cm.

Ve dvou lokalitách Tanzanie byl objeven nový druh mangabeje, který dostal vědecké jméno Lophocebus kipunji. Od ostatních mangabejů se na první lišil „hřebínkem“ z chlupů na hlavě. Také jeho hlasové projevy jsou úplně jiné, než u jiných mangabejů.

 

 

Zvětšit obrázek
Kipundži žije ve vrcholcích stromů

Zatím vědci pracovali především s fotografiemi, videozáznamy a zvukovými nahrávkami. „Kipundžiho“ – jak přezdívají opici domorodci -  nedostali do rukou.

 

Vzhledem k tomu, že domorodci tuto opici – stejně jako všechno ostatní, co se dá v zkonzumovat – intenzivně loví, bylo jen otázkou času, kdy si vědci nějaký ulovený exemplář koupí. Místo pečínky je ale čekala zevrubná morfologická měření a genetické testy.

 

Nakonec se dočkali. V pasti jednoho farmáře našli uhynulého kipundžiho a mohli se pustit do práce.
Genetické testy zařadily kipundžiho do blízkého příbuzenstva paviánů. Anatomicky však nemá s paviány mnoho společného a podobá se spíše mangabejům. Vědcům vedeným Timem Davenportem proto nezbylo, než vyčlenit pro kipundžiho nový taxonomický šuplík.

Vědci měli poprvé možnost studovat lebku kipundžiho.

 Výsledky zveřejnili on-line v časopisu Science i s novým jménem Rungwecebus kipunji. Slovo Rungwe je vzato z názvu pralesa rozkládajícího se na tanzanijské  Jižní vysočině, kde kipundži žije.

 

Zvětšit obrázek
Link Olson, docent na University of Alaska Fairbanks, provedl analýzu DNA. Ta kipudžiho zařadila do nového rodu.

Nově popsaný druh a rod si může brzy vysloužit přídomek „vyhubený“. Stavy kipundžijů se odhadují na tisíc kusů.
Populace je již rozdrobena na několik izolovaných skupin a obývá prales, který je akutně ohrožen těžbou a už dnes nese těžké známky devastace. Svou roli sehraje zcela jistě i intenzivní lov.

 

Samozřejmě, že se našli vědci, kteří se zařazením kipundžiho do nového rodu nesouhlasí. Jmenujme aspoň Colina Grovese z Australian National University v Canbeře. Ten má výhrady k interpretaci genetických dat. Ale to je celkem běžné. Ostatně pravěkého člověka Homo ergaster, kterého popsal před lety jako samostatný druh právě Groves ve spolupráci s českým antopologem Mazákem, také mnozí vědci striktně odmítají.
Jak říkal Jaroslav Hašek: „Co je mi do pravdy, když ji nemám já!“


 mapa

Areál rozšíření opice, která byla nově pojmenována jako Rungwecebus kipunji.


Pramen:
Science
University of Alaska Fairbanks

 

 

 

 


 

Datum: 12.05.2006 09:06
Tisk článku

Nahá opice - Morris Desmond
 
 
cena původní: 288 Kč
cena: 239 Kč
Nahá opice
Morris Desmond

Diskuze:

...a co...

Jara,2006-05-15 20:13:40

...a co stara opice Zdenek Nejedly, jeste stale zije v srdcich vseho naseho lidu?...Vas Jara Cimrman

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace