Jaderná DNA neandrtálců  
Po zlomcích mitochondriální DNA se podařilo týmu Svanteho Pääba izolovat také jadernou DNA z ostatků neandrtálského člověka. Její analýzy svědčí o tom, že jsme s neandrtálci neměli mnoho společného.

 

Zvětšit obrázek
Svante Pääbo

Pääbo zahájil své tažení za jadernou DNA neandrtálců před dvěma roky, kdy prověřil 60 muzejních exponátů a hledal mezi nimi ty, v kterých měla jaderná DNA šanci na přežití. Té je v lidském těle neskonale méně než DNA z mitochondrií. Každá buňka obsahuje dva výtisky jaderné DNA a tisíce mitochondrií,  z nichž každá nese pět sad své vlastní DNA.


 

 

Pääbův americký spolupracovník Edward Rubin plánuje do deseti let přečtení genomu deseti různých neandrtálců.

Nakonec našel švédský genetik působící v Lipsku dva exempláře, z kterých mohl DNA izolovat. Největší úspěch slavil s ostatky nalezenými v chorvatské jeskyni Cindina. Výsledky svého počinu oznámil 12. května na mezinárodním genetickém sympoziu v USA. Z kostí muže starých 45 000 let izoloval asi milion písmen genetického kódu, tedy asi 0,03% celého genomu.

 

První analýzy dokazují, že se mužský pohlavní chromozom Y neandrtálců výrazně lišil od chromozomu člověka rozumného i šimpanze, což naznačuje, že ke křížení mezi neandrtálcem a člověkem druhu Homo sapiens docházelo asi jen vzácně – pokud vůbec. Alespoň v případě „novějších“ neandrtálců, kteří zmizeli zhruba před 25 000 roky. Neandrtálci osídlili Evropu před 300 000 roky. Osamostatnění neandrtálské vývojové větve v této době potvrdily i analýzy DNA, které udávají rozchod předků neandrtálců a lidí Homo sapiens v době před 315 000 roky. Vznik prvních lidí Homo sapiens se datuje do doby před 200 tisíci roky.

 

Zvětšit obrázek
Tak byla rekonstruována tvář neandrtálské dívky podle kosterních ostatků. Rekonstrukce neandrtálské DNA je otázkou několika let.

Pääbo se netají plány na přečtení mnohem rozsáhlejších úseků genomu neandrtálců. K tomu ale bude třeba najít mnohem zachovalejší fosílie.

Plánuje se také vytvoření databanky s daty o genomu neandrtálců, která by dovolila srovnávání DNA neandrtálců s DNA současného člověka případně s DNA pravěkého Homo sapiens, který žil ve stejné době jako neandrtálci.

Do deseti let  by chtěli mít genetici přečteno deset neandrtálských genomů.

 

Pramen: Nature

 

Datum: 17.05.2006 06:40
Tisk článku


Diskuze:

..?

Jara,2006-05-17 19:32:06

"Její analýzy svědčí o tom, že jsme s neandrtálci neměli mnoho společného".....??????????....at se na to podivaji jeste jednou a budou koukat.......... Vas Jara Cimrman

Odpovědět

Existuje srovnavaci studie DNA ...?

Ellucius,2006-05-17 12:25:42

Zajimalo by me, jestli exsituje srvnavaci studie DNA soucasneho a pravekeho cloveka. Mohlo by to hodne napovedet, co se s nami odehralo..

Odpovědět


srovnání

Honza,2006-05-17 14:34:53

Přesně tak. Rozdíl mezi jedním z posledních neandertálců a společným předkem může být podobně velký jako rozdíl mezi tímto předkem a námi. Stejně to ale vypadá, že neandertálci definitivně vyhynuli, resp., že z případných kříženců mezi nimi a H. sapines se do genomu současného člověka nic nedostalo. Na druhou stranu, současná populace Evropy jsou téměř výhradně přistěhovalci z posledních 2000 let, kteří neandertálce nemohli ani zahlédnout. Co když v některém původním obyvatelstvu (snad Baskové?)přece jen trochu toho neandertálského genomu zůstalo?

Odpovědět


No, něco genů z doby ledové zůstalo

Richard,2006-05-17 17:12:13

http://news.nationalgeographic.com/news/2005/07/0719_050719_britishgene.html

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace