Hobit je nový hominid  
Objev lidských koster na indonéském ostrově Flores se stal vědeckou senzací. Patřily minilidem z doby před 18 000 lety. Psalo se o nich jako o novém lidském druhu. Dostali i své latinské jméno Homo floresiensis. Vědci nyní podali další důkazy proti alternativní teorii odpůrců, že by mohlo jít jen o nemocnou ženu trpící mikrocefalií.

Hobit se dočkal dalšího útoku ze strany svých odpůrců (viz předchozí článek na Oslu) . Vedoucí objevitelského týmu Mike Moorwood z australské University of New England samozřejmě argumenty kritiků odmítá. Zapravdu mu dává i nedávný výzkum Susan Larsonové z newyorské Stony Brook University, která důkladně prozkoumala kostry několika objevných hobitů. Všimla si u nich zajímavého rysu pažní kosti. Moderní člověk druhu Homo sapiens a jeho pravěké formy mají  hlavice ramenního a loketního kloubu pažní kosti pootočené zhruba o 150°. Díky tomu zvládáme rukama velmi přesné úkony, protože paže ohnuté v lokti nám „nabídnou“ pohled na ruce s dlaněmi mírně pootočenými směrem vzhůru.

 

Zvětšit obrázek
Pažní kosti: Kost hominida (LB1) – horní obrázek, Homo sapiens – uprostřed, Homo erectus ze středního pleistocénu, nalezených u jezera Turkana v Africe (KNM-WT 1500) – dole.
Měřítko jednotlivých obrázků je upraveno takže délka neodpovídá vzájemným poměrům.

Hobit měl ale obě hlavice pažní kosti pootočené jen o 110°. Byl jistě velmi zručný, jak napovídají jeho pěkné kamenné nástroje, ale příroda ho k piplavé práci příliš dobře nevybavila. Larsonová zjistila, že stejně měl pažní kost tvarovanou i člověk druhu Homo erectus, který žil před půldruhým milionem roků v Africe. Podobným výsledkem skončilo porovnání kostí pánve. Také ty svou anatomií připomínají rysy pánve lidí Homo erectus a nemají mnoho společného s tvarem pánve lidí druhu Homo sapiens.


„Je stále jasnější a jasnější, že člověk Homo floresiensis není zakrslá forma dnešního člověka Homo sapiens. Je to zcela samostatný a od nás zcela odlišný druh,“ prohlásil v rozhovoru pro časopis Science přední americký paleoantropolog Philip Rightmire, který je jedním z největších světových expertů na člověka druhu Homo erectus.


Pramen: Science 

Datum: 21.05.2006 10:33
Tisk článku

Související články:

Hobit není nový hominid     Autor: Josef Pazdera (21.05.2006)
Hobit - malý, ale zdravý a chytrý     Autor: Jaroslav Petr (04.03.2005)Diskuze:

Proč ten odpor?

David,2006-06-20 15:53:02

Hmmm napadlo mě, jestli za odporem indonéských vědců nejsou náboženský důvody. Kdo ví. Taky je pravda, že Indonésani jsou velcí nacionalisti a zrovna s Australany se nemaj moc v lásce. Každopádně je škoda, že místo aby si vědci pomáhali, tak si dělaj naschvály.

Odpovědět

dotaz - počet nálezů

Tinny,2006-05-22 08:00:18

mám matný pocit, že jsem někde četl, že se našlo už více pozůstatků, více jedinců, než jen ty jedny, té zkoumané ženy. Názor, že jde o nový druh se o to také opíral... jak to tedy je?

Odpovědět


počet nálezů

jarda petr,2006-05-22 08:21:17

Ano, ostatků bylo nalezeno více. Problém je v tom, že pokud vím, tak lebka se zatím našla jen jedna a to u prvního "vzorového" exempláře LB1. Kolem ní se všechno točí. A to ji ještě (spolu s pánví) indonéští odpůrci Homo floresiensis při jejich vlastním "výzkumu" dolámali. Například spodní čelist rozlomili a o tom, zda tam byl patrný bradový výběžek typický pro H. sapiens, se dá diskutovat. Australani mají v Indonésii po žížalkách. Další výzkumy už jim místní paleoantropologická mafie nepovolí, protože by to bylo "kolonialistické vykořisťování". Místní vědečtí mlaďoši sice vědí, že je to chyba, ale musí držet ústa a krok. O tom, že by mohli provádět vlastní výzkum, si mohou nechat jenom zdát. Pokud vím, tak Jacob (kmotr místní paleo-mafie)dal vzorky na DNA analýzy a ty by měly ukázat, zda to byl Homo sapiens a možná i to, zda trpěl mikrocefalií. Utekly ale dva roky a je stále ticho po pěšině. Zřejmě v kostech DNA není, protože podmínky, v jakých ležely, zachování DNA nesvědčil.

Odpovědět

Jen si tak vzpomínám,

Jan Šimůnek,2006-05-21 19:47:52

jak i první nález neandrtálce byl "shozen" (dokonce samotným Wirchowem) jako recentní člověk s četnými patologickými projevy.

Odpovědět

A je to dobré

CC,2006-05-21 16:25:03

že na Oslu vedle sebe mohou existovat i protichůdné názory - ten předchozí článek byl ale místy až trapně prostoduchý. Tento je stručnější a jde k jádru pudla; prostě mnohem lepší.

Odpovědět


Protichůdné názory

hogofogo,2006-05-22 08:19:48

Důkaz toho jak může být víra ošidná.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace