Lidský klon - reklama náboženské sekty  
„Tak se nám narodil klon,“ řekl by nejčeštější ze všech českých filosofů - Josef Švejk. V nejbližší době můžeme očekávat v celém světě „zákonodárnou smršť“, která si bude klást za cíl zavedení nových a zpřísnění stávajících zákazů klonování lidí. Bohužel, zároveň mohou zákonodárci z přehnaného strachu ze všeho, co klonování jen trochu připomíná, omezit i velice důležitý biomedicínský výzkum, který je příslibem pro boj s vážnými chorobami nebo s následky těžkých úrazů, např. výzkum embryonálních kmenových buněk. A to by byla až příliš krutá daň za švejkovinu skupinky šarlatánů ze sekty raëliánů.
 První lidský klon – vánoční reklamní kampaň náboženské sekty

 „Tak se nám narodil klon,“ řekl by nejčeštější ze všech českých  filosofů - Josef Švejk. V první větě Haškova románu oznamuje dobrý voják Švejk své posluhovačce skutečnou událost, tedy sarajevský atentát na následníka trůnu Rakousko-Uherska. Tentokrát by jeho rozšafný komentář ohlašoval událost ryze smyšlenou. O atentát by však šlo i v tomto případě. V případě údajného narození prvního lidského klonu nechalo  příslovečných „sedm kulí, jako v Sarajevu“ v tratolišti krve soudné myšlení milionů lidí na celém světě. Ale zpátky k faktům.

Narození prvního lidského klonu oznámila na sklonku loňského roku na tiskové konferenci ředitelka firmy Clonaid Brigitte Boisselierová.  Děvčátko-klon měla přivést na svět 26. prosince 2002 jednatřicetiletá Američanka, jež je také biologickou „předlohou“ klonu. Boiseselierová nepředložila jediný důkaz o existenci lidského klonu, kterému se ve sdělovacích prostředcích začalo říkat Eva. Místo slíbených genetických testů, jež měly skeptické vědce přesvědčit o pravdomluvnosti  Brigitte Boisselierové, byla médiím předhozena  zpráva o druhém klonu – děvčátku, jež se mělo narodit 4. ledna 2003 nizozemské lesbičce. Opět bez jakýchkoli  důkazů. Přesto se Boisselierová „proháněla“ sdělovacími prostředky a svět se cítil jejím sdělením přinejmenším zaskočen.

Je s podivem, jak málo lidí pochopilo, že v celé akci nešlo o nic jiného než právě  o „zviditelnění“ firmy Clonaid a jejích příznivců. Za Clonaidem  stojí prapodivná náboženská sekta raëliánů založená v roce 1973 francouzským motoristickým novinářem Claudem Vorilhonem. Ten se jednoho prosincového rána výše uvedeného roku cestou do redakce ve francouzském městě Clermont-Ferrand zastavil na místním kopci. Pozvali si jej tam mimozemšťané, kteří se na místo schůzky dostavili celkem stylově v létajícím talíři. Asi metr vysocí mimozemští fešáci světlezelené pleti, mandlových očí a dlouhých černých vlasů sdělili Vorilhonovi, že lidstvo vytvořil před tisíciletími mimozemšťan Elohim sérií biotechnologických experimentů a že si Vorilhona vybrali, aby tuto zprávu od mimozemšťanů vyřídil celému světu. Vorilhon odejel z místa „setkání třetího druhu“ jako „jeho svatost Raël“ a pustil se čile do naplňování své mise. Když začaly všetečné francouzské úřady jevit o jeho aktivity zvýšený zájem, přesídlil se svými ovečkami do frankofonní kanadské provincie Quebec. Vorilhon má totiž svou mateřštinu  mimořádně rád a i mimozemšťané s ním komunikují výhradně v jazyce Villona, Balzaca a Dumase.

Ještě raději má ale Vorilhon peníze. Proto v roce 1997, inspirován zprávami o ovci Dolly, založil na Bahamách společnost Clonaid, jež si klade za cíl klonování lidí. Do čela firmy postavil svou „biskupku“ Brigitte Boisselierovou, bývalou náměstkyni francouzské firmy Air Liquid Group vyrábějící technické plyny. Podle Raëla lidská duše zaniká v okamžiku, kdy umírá tělo, a věčnou existenci jí proto může zajistit jen neustálé obnovování lidského těla klonováním. Je spodivem, že se Raël nenechá klonovat sám. Zvláště když prvním klonem byl podle Raëla jeho bratr  Ježíš  a Raël má tedy klonování tak říkajíc „v rodině“. Místo toho Clonaid verbuje naivní bezdětné pracháče, kterým slibuje klon za „lidovou cenu“ 200 tisíc dolarů.

Těžko říci, jestli Clonaid vůbec nějaké pokusy s klonováním provádí. Je možné, že celou činnost jen umně finguje. Ani při „oplození ve zkumavce“ nemá budoucí matka „pod kontrolou“ vznik svého embrya a jeho následný přenos do dělohy.  Provést zákazníkovi „klonovací pantomimu“ nemusí být těžké. Když se následně „zázrak nekoná“, řekne se jen „jen nám líto, ale měli jste smůlu, ve většině případů se nám to podaří“. Při důsledném utajování totožnosti zákazníků podvedený klient jen těžko zjistí, že stejnou „smůlu“  měli všichni účastníci tohoto obchodu s lidskou hloupostí.  Možná nezodpovědní šarlatáni z Clonaidu přenášejí svým zákaznicím „obyčejná“ embrya vzniklá oplozením ve zkumavce a následně matkám namlouvají, že porodily klon. Jediné, z čeho asi nemusíme Clonaid podezírat, je to, že by snad zapomněl inkasovat peníze.

Některá prohlášení Brigitte Boisselierové (například když během ranní talk show televize BBC spolu s Vorilhonem  tvrdila, že nyní pracují na „urychleném růstu“ klonů, aby mohli vytvářet přímo kopie dospělých lidí) jasně dokazovala, že tu máme co do činění s duševně vyšinutými individui. Inkriminovaná tisková konference se však odehrála ve vánočním čase, kdy je mnohý šéfredaktor nesvůj z nedostatku zpráv. Ohlášení prvního lidského klonu přišlo jako na zavolanou. Těžko předpokládat, že šlo o souhru náhod. Mnohem pravděpodobnější je, že Brigitte Boisselierová své vystoupení dokonale načasovala na okamžik, kdy jí její velká lež nejsnáze projde a kdy přiláká největší pozornost.

A tak celá „kauza“ přeci jen splnila svůj účel. Miliony lidí se dozvěděli o raëliánech. Sdělovací prostředky zajistili obskurní náboženské sektě bezplatnou celosvětovou reklamní kampaň, jakou si snad může dopřát jen koncern Coca Cola nebo některé telekomunikační společnosti.

Kdo za to zaplatík My všichni. Nikoli přímo v penězích, ale možná budeme tuto kampaň ještě desetiletí splácet svým zdravím a životy. V nejbližší době můžeme očekávat v celém světě „zákonodárnou smršť“, která si bude klást za cíl zavedení nových a  zpřísnění stávajících zákazů klonování lidí. Bohužel, zároveň mohou zákonodárci z přehnaného strachu ze všeho, co klonování jen trochu připomíná,  omezit i velice důležitý biomedicínský  výzkum, který je příslibem pro boj s vážnými chorobami nebo s  následky těžkých úrazů, např. výzkum embryonálních kmenových buněk. A to by byla až příliš krutá daň za švejkovinu skupinky šarlatánů.

Obrázky:
1. Ilustrační foto
2. Brigitte Boisselierová – bývalá náměstkyně firmy vyrábějící technické plyny je dnes ředitelkou firmy Clonaid a údajně klonuje lidi. Vlastní klonování má už v malíčku, a proto se soustředí na „urychlený růst klonů“, aby mohla vytvářet rovnou dospělé kopie dospělých lidí.
3.  Claude Vorilhon alias jeho svatost Raël – mimozemšťané mu prozradili, že lidstvo vzniklo jako produkt biologických experimentů mimozemského stvořitele Elohima a pověřili jej přípravou světa na Elohimův návrat.

 

Datum: 08.01.2003
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz