Další body pro „červené“  
Italští vědci tvrdí, že přišli na to, co je příčinou oblíbenosti červených vín. Nejžádanější červená vína mají nejvyšší obsah melatoninu.

 

Zvětšit obrázek
Melatonin obsahují jen hrozny červené a to ještě jen ve slupce.

Melatonin je hormon, který se nám tvoří v epifýze, děje se tak především v noci. Jeho vyšší hladina nám říká, že je čas si zdřímnout a dopřát tělu odpočinek.
To, že hrozny obsahují melatonin, by mohlo vysvětlovat, proč mnozí z nás rádi sáhnou po celodenním shonu po sklence červeného. Melatonin  obsažený ve víně, podle italských vědců, napomáhá upravit náš cirkadiální rytmus (střídání spánku s bděním) stejně dobře, jakoby by to udělal melatonin produkovaný naším mozkem. Jeho "přídavek" nám umožní rychleji a hluboce usnout a lépe se tak zotavit po celodenní dřině.

 

Ještě zajímavější na tom všem je, že se mělo za to, že melatonin syntetizují pouze savci. To že jej Italové našli v hroznech, by mohlo znamenat, že tato látka není cizí ani říši rostlinné. K čemu by ale tuto látku měly, tak na to studie odpověď nedává. Možná u nich plní funkci antioxidantu. 

 

Iriti Marcello z Milánské university zjistil, že jednotlivá červená vína se v obsahu melatoninu podstatně liší. Vína Nebbolo, Merlot, Cabernet Savignon, obsahují melatoninu hodně, a podle něj  to souvisí s jejich oblíbeností. Čím je melatoninu ve víně více, tím se podle něj těší větší oblibě a je žádanější.

Když Italové sledovali obsah melatoninu v jednotlivých odrůdách, přišli na to, že obsah melatoninu ovlivňuje i  ošetření vína. Jeho obsah roste, když jsou hrozny ošetřeny benzothiadiazolem. Jde o látku, kterou pěstitelé  znají pod názvem BTH  (benzo(1,2,3)thiadiazole-7-carbothioic acid S-methyl ester).

Oblíbenost vína Cabernet Savignon, z oblasti Valpolicella Veneto, prý souvisí s vysokým obsahem melatoninu.

Jde o synteticky připravovanou látku, která se používá k ošetření i jiných plodin. Nejčastěji  obilovin a banánů. Látka BTH má největší efekt v tropickém pásmu, protože má enzymatické účinky a podporuje u rostlin funkci genů, které zajišťují odolnost rostliny proti patogenům, například proti plísním.

 

Richard Wurtman: „Nemusí jít o melatonin,může to být jen látka podobná“.

Richard Wurtman je absolventem Pensylvánské university a Harvardu a toho času je pracovníkem MITU (Massachusetts Institute of Technology). Tento odborník na chemii je ale k objevu Italů poněkud skeptický. Nezpochybňuje sice pozorovaný účinek, ale říká, že odhalená látka v hroznech nemusí být nutně melatoninem. Podle něj provedené chemické rozbory nemohou vyloučit, že by se mohlo jednat jen o látku podobnou melatoninu. A dodává, že další výzkum v této oblasti je potřebný.

Pramen: Journal of the Science of Food and Agriculture DOI 10.1002/jsfa2537

 ________________________________________________________________

Poznámka:
Redakce Osla se kloní k názoru, že pravdu mají Italové. A že v hroznech je skutečně  melatonin. Jsme ale zásadně proti jeho zvyšování  takzvaným „očkováním“, což ve skutečnosti není nic jiného než  postřik syntetickou látkou BTH.  Zcela dostačující obsah  „spacího hormonu“,  jak se melatoninu také někdy říká, má totiž i naše moravská  Frankovka. Konkrétně odrůda Globus, časný sběr, varieta 52Kč/l.

 

Datum: 19.06.2006 00:45
Tisk článku

Biocentrismus - Berman Bob, Lanza Robert
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 237 Kč
Biocentrismus
Berman Bob, Lanza Robert

Diskuze:

bile vino

vera,2008-04-17 21:04:20

Rozebírali jsme článek se studenty, líbil se jim, ale máme dotaz: Proč není melatonin v bílém víně? Jakými metodami jsou analyzovány organické látky - proč není jisté, že to je melatonin?
Díky.

Odpovědět

...to vite ze ...

Jara,2006-06-20 18:06:28

....to vite ze to neni, ta obliba vina, jenom tou rudou barvou....prosim vas poslete mi neprodlene par flasek, chtel bych pokracovat v dalsim vyzkumu.....Vas Jara Cimrman

Odpovědět


Mistře

Josef (paz),2006-06-22 16:08:06

Sdělte prosím Vaší adresu kam máme víno určené k testaci doručit.
Z Vašich komentářů máme oblast žaludku bolestivou. Výběrem testovacích vzorků (Maryša, Borgia, senat) se pokusíme navodit totéž i u Vás.

Odpovědět

Globus?

Miloš Ondrák,2006-06-19 11:06:47

Konkrétně odrůda Globus, časný sběr, varieta 52/l.
To slovo odrůda bude chybně. Odrůda je Frankovka. Globus bude asi název prodejního řetězce.
V článku chybí zmínka o tom, že se ten hormon stejně v žaludku asi rozloží.
Celý článek mi připadá jen jako špatná reklama.

Odpovědět


Globus

Josef(paz),2006-06-19 11:22:39

Nemá cenu dál zapírat. Odhalil jste mne. Chodím nakupovat do Globusu, a údaj 52/l je padesátdvakorun za litr. Ve skrytu duše doufám, že i za tak špatnou reklamu dostanu jednu láhev zdarma.
Josef

Odpovědět


52/l

lena,2006-06-19 11:29:15

Taky ho kupuju. Jen chci vsechny varovat pred krabicovym. To je jeste levnejsi, ale to uz fakt nejde...

Odpovědět


Svarit

mik,2006-06-19 23:05:17

lze skoro vsechno, i to krabicove :-)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace