Mohou šampóny škodit mozku?  
Přísady, které vědci objevili v celé řadě šampónů a přípravků pro osobní hygienu, se ukazují být potenciálně škodlivé. Brání normálnímu rozvoji mozku.

 

Aloe Liquid Soap, jeden z přípravků, který obsahuje DEA a který je na našem trhu nabízen jako „ideální šampon pro batolata“.

Vědci z University of North Carolina at Chapel Hill provedli pokusy ve kterých se zaměřili na látku DEA. Jde o diethanolamin, o němž se nedávno zjistilo, že by se mohlo jednat látku karcinogenní. Při pokusech nyní vědci narazlili na další neblahé účinky této látky. Když ji aplikovali pokusným zvířatům, která byla gravidní, zpomalilo to množení buněk v jejich plodech. Stačilo přitom aplikovat ji na kůži. Při bližším zkoumání se ukázalo, že u plodů takto ošetřených myší, docházelo ke zvýšenému úmrtí buněk v mozku. DEA zvířatům poničila hipokampus – část mozku, která je zodpovědná za paměť.

 

Profesor Steven Zeisel vedoucí oddělení výživy na School of Public Health; a člen programu prevence před rakovinou na Linebergerovu komplexním onkologickém centru. Až se veřejnost s výsledky pokusů jeho týmu seznámí, udělají se vrásky na čele mnoha výrobcům hebkých, vláčných a drahých kosmetických přípravků.

 

Údaje o škodlivosti DEA zveřejnila ve svém časopise, který vydává Federace amerických společností pro experimentální biologii. Uvádí se zde, že DEA zbaví tělo schopnosti přijímat cholin. Cholin je základním stavebním kamenem pro tvorbu důležitého neurotransmiteru (látky zajišťující komunikaci mezi nervovými buňkami) – acetylcholinu. Nedostatek tohoto nervového přenašeče je spojován například se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných psychiatrických onemocnění provázených vážnými poruchami paměti.  Cholin je látka, bez které se neobejde především mladý rostoucí mozek. Neblahý efekt neschopnosti využít cholin je tedy největším nebezpečím pro matky. Ty mají potřebu cholinu zvláště vysokou, protože prostřednictvím svojí výživy pokrývají nutriční potřeby plodu. Pokud matka nemůže cholin pro potřeby plodu zajistit, je její plod vážně ohrožen.

 

DEA je součástí i tohoto krému na opalování.


DEA se často maskuje
Autoři článku uvádí, s DEA se můžeme setkat u celé řady přípravků. Označuje výrobky: Diethanolamine, Lauramide diethanolamine, Coco Diethanolamide, coconut oil amide diethanolamine, Lauramid DEA, Lauric diethanolamide, Lauroyl diethanolamide, and Lauryl diethanolamide, Cocamid DEA,...

 


Zajímavá služba veřejnosti
Americké Národní ústavy zdraví spolu s Národní lékařskou knihovnou provozují stránky, na kterých jsou veřejně dostupné informace o všech přípravcích na trhu. Takže se zde zájemce může přesvědčit o prostředku, který používá, jakého je složení. Na etiketě výrobku nemusí totiž být uvedeno vše, co výrobek obsahuje. Při ohlašování přípravku k prodeji na trh je ale výrobce ze zákona povinen uvést, co všechno v daném přípravku je. Na uvedených stránkách si pak spotřebitel může kdykoli ověřit co vlastně na sebe dává, ať už v péči o svojí pokožku, nebo jako deodorant, či v kuchyni při mytí nádobí,  čím pečuje o dítě, nebo čím stříká růže na zahradě,... Stránky jsou interaktivní, takže poskytují různé vyhledávače a čtenář nemusí listovat v mnohamilionovém seznamu produktů a látek. Stačí zadat název přípravku.
Adresa službu poskytujících stránek je:  http://householdproducts.nlm.nih.gov/index.htm.

 

 

Panika není na místě
Dávka DEA, které je člověk vystaven při použití šampónu, který tuto látku obsahuje, je desetkrát nižší, než je dávka u které bylo v pokusu pozorováno, že omezuje rozvoj mozku u pokusných zvířat. Jaká dávka je pro lidský organismus je nebezpečná, zůstává zatím nezodpovězena. Vědci ale již nyní pokračují ve svých testech a zjišťují, jak DEA působí na mozek detailněji. Osel bude výsledky jejich bádání pečlivě sledovat.

 

 

Shrnutí co o DEA víme

Přípravek pro blondýnky (pochopitelně s DEA)

Že jde o syntetickou látku, která je v reklamě často deklarována za přírodní látku "vyrobenou z kokosů". Že je to látka, která snadno prochází přes kůži. Že má škodlivé účinky neboť brání organismům využít cholin, čímž znemožňuje normální vývin mozku. Když se dá pokusným zvířatům na kůži, dochází u nich k potratům. Čím větší dávce je matka vystavena, tím méně potomků má ve vrhu. Vše nasvědčuje tomu, že DEA toho dokáže více než jen navonět šampón a mýdlo a dát mu tu správnou konzistenci nebo vytvořit dlouho trvající bubliny či dát účesu tvar a vlasům mladistvý vzhled.

 

Nastávající maminky neudělají chybu, když při své hygieně přípravky s obsahem DEA vyhnou. Nebo se musí uklidňovat tím, že vědci ve svém pokusu, při kterém registrovali úmrtí mozkových buněk, použili o řád vyšší dávku DEA, než kterou můžeme do sebe dostat z šampónu při sprchování. Naší pozornosti by ale nemělo uniknout, že DEA se také stává součástí celé řady dalších produktů. Odhaduje se, že na americkém trhu se ročně prodá více než 100 000 tun DEA. DEA se pro své zvlhčující a zvláčňující vlastnosti stala součástí některých vlasových kondicionérů a dokonce i krémů na opalování.  


Pramen: FASEB journal

 

Datum: 07.08.2006 01:08
Tisk článku


Diskuze:

proč

jana,2008-03-03 08:10:06

Proč se tedy Cocamid DEA stále používá, a to i v dětské kosmetice a "šetrných" přípravcích a většinou je v těch držších preparátech? Levnější obsahují Cocamidopropyl betain...jestli je tento výzkum ověřený, proč je tato látka povolená????????????

Odpovědět

Ta zvířata nejsou gravidní,

J. Šimůnek,2006-08-14 22:19:38

ba ani těhotná. Jsou březí.

Odpovědět


Jsou gravidní

Josef (paz),2006-08-15 13:23:38

Odpověď Ústavu pro jazyk český: Slovo "gravidita" je podle pravidel jazyka českého možno používat. Slovník tento termín eviduje a na adrese www.pravidla.cz se můžete setkat s jeho tvary. Jazyk český tento termín přejal. Výkladové slovníky u tohoto termínu uvádějí následující: GRAVIDITA 1. Lékařsky: těhotenství. 2. Zoologicky: březost.
Podle pravidel jazyka českého je možno tento termín používat v obou výrazech. Je na autorovi, který termín zvolí. Respektuje to například i časopis Vesmír. Pokud prolistujete, zjistíte, že termín gravidita se u laboratorních zvírat běžně používá. Vzhledem k tomu, že angličtina pro oba výrazy používá jeden termín GRAVIDITY, stává se tento výraz mezinárodním. Pokud se podíváte například na výukový program české zemědělské university, zjistíte, že svoje adepty učí v předmětu "Reprodukce" o graviditě, rané graviditě,...
Také veterinární přípravky jsou popsány například jako: "Test gravidity",...
Závěr: Jazyk český povoluje oba termíny, je na autorovi, kterému dává přednost.

Odpovědět

tak teď

CC,2006-08-11 18:10:06

už vím, proč mám takový problémy s pamětí... jen by mně zajmalo, jak dlouho si to budu pamatovat :(

Odpovědět

..jak se to pozna ...

Jara,2006-08-07 21:10:39

....co kdyz si samponuje vlasy blondynka....ma to taky nejaky efekt?...a nebo, jsou blondynky proste presamponovane? Vas Jara Cimrman

Odpovědět

DEA, MEA, DEA a ostatni.. ?

Petr,2006-08-07 15:21:03

Nu, celkem mne udivuje, ze DEA je predevsim obsazeno v drazsi kosmetice - a naproti tomu levnejsi pripravky obsahuji latky jako MEA a vselijake dalsi - zrejme se stejnym cilem, jen nevim, jestli jsou jen levnejsi, nebo jaky k tomu muze byt duvod. Ony ale asi budou mit jen to stesti, ze doposud se tyto testy delali jen na DEA pripravcich a k MEA a ostatnim se vedci dostanou treba az casem... na vyse uvedenem odkaze jsem zjistil, ze minimalne jejich negativni ucinky a pri vdechnuti a poziti jsou si podobne..

A nemohu si odpustit poznamku, ze na zaklade techto vysledku by Drug Enforcement Administration (DEA) mohla misto proti konopi bojovat proti DEA a podobnejm vecem - jiste by to prineslo vetsi uzitek a mensi nestesti.. a to predevsim pro mlade i spolecnost :-)

btw: s tim mydlem to pan Kopecek trefil - zrejme zlate stare dobre mydlo s jelenem :-)

.. a kdo vi, cim si myli hlavy nase babicky?

Odpovědět

Perlička: cholin

Martin,2006-08-07 12:24:27

Jen mě napadla taková perlička. Je nejakej vztah mezi cholinem a melancholií?

Odpovědět


preklad

Martin,2006-08-07 18:56:59

Názov melanchólia je z gréčtiny - "melanos" znamená čierny, "cholé" je žlč. Kedysi si starí Gréci mysleli, že v tele sú 4 základné tekutiny - krv (sanguis - z latinčiny), hlien (flegma), žlč a "čierna žlč" a podľa prevahy určitej tekutiny mal mať človek určitú povahu.
Ale či to spolu súvisí, to by Ti musel objasniť nejaký melancholický cholerik :))) Alebo fyziológ.

Odpovědět


Cholin byl pojmenován podle žluči

J. Šimůnek,2006-08-14 22:18:30

Vyskytují se tam příbuzné sloučeniny, jestli i samotný cholin, teď z hlavy nevím.

Odpovědět

Je to opravdu zjištění nebo je to zase propaganda

J.Kopeček,2006-08-07 09:25:28

jako se škodlivostí vajec, koření a dalších věcí, které zadavatel reklamy neprodává?
Myší/krysí plod poškodí 10x více, než si patlá na hlavu 500 až 1000x hmotnější člověk. Já nechci polemizovat s fakty ani dělat vědu u kafe, jenom jsem po letech zázračných objevů smrtelně jedovatých "éček", nových zázračných potravin a metod ochrany svého zdraví trochu skeptický.
Abychom nakonec neměli ve městě jedinou oficiální výdejnu svatého mýdla a na sůl potřebovali zbrojní pas.

Odpovědět


Pro nika "Rohlik"

josef(paz),2006-08-07 10:11:50

Dekuji nikovi "Rohlik" za pripominky tykajici se DEA, zapracoval jsem je do clanku. Uvitam kontakt na (jazavinutecosel.cz Diky. Josef

Odpovědět


pane, Kopečku

pavel,2006-08-07 13:35:30

Ty hmotnosti se přepočítávají na hmotnost tvora.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace