Čtyři křídla?  
To, že se ptáci vyvinuli z dinosaurů je obecně uznávaná hypotéza. Jak se ale první ptáci naučili létat, je stále předmětem dohadů a sporů. Nové nálezy podaly důkazy, že někteří dinosauři Dromaeosaurid byli dokonce "čtyřkřídlí".
Desítky let platná hypotéza o původu ptáků z dinosaurů rodu  theropoda je stále potvrzována novými fosilními nálezy. Jedním z nejvíce odlišných zástupců theropod je dromaeosaurid. Nálezy tohoto organismu poněkud mění naše představy o vývoji ptáků. Zasloužily se o to především nové nálezy v čínské oblasti západní Liaoning. Nalezený exemplář nového druhu dromaeosaurid -  Microraptor gui dokládá, že praporce peří neměly na svém těle jen ptáci, nýbrž i skupina theropod, která vývojově k ptákům nepatří. Peří tedy nebylo v pradávných  dobách je výsadou praptáků, honosila se jím zřejmě i řada ještěrů a je pravděpodobné, že i ještěři, kteří nebyli přímou vývojovou větví ptáků. 

Někteří z předchůdců ptáků měli čtyři „křídla“

 

  

Na zkamenělině Microraptora gui, nalezeného v Číně, se zachovaly zřetelné otisky opeření zadních končetin. Tuhá pera s dlouhými brky a praporci svědčí o tom, že zadní končetiny sloužily ke klouzavému letu

Datum: 27.01.2003
Tisk článku


Diskuze:

Geny se vracejí?

kefy,2006-11-10 22:31:29

Proč se například u domácích holubů či drůbeže vyskytla mutace s opeřenými běháky - rousy? Složení rousů je nápadně podobné složení křídel. I barva největších per v rousech je podobná s barvou hlavních(ručních a loketních) letek. Co je příčinou této mutace a proč je jen u těchto dvou druhů? Je možné, že dávné geny se mohly například příbuzenskou plemenitbou znovu projevit? Prosil bych fundovanou odpověď. Díky.

Odpovědět

oprava

Vladimír S.,2004-04-27 12:42:58

Trochu zmatené pojmy. Žádný "rod theropoda" neexistuje, pouze skupina (nejčastěji podřád) Theropoda, zahrnující všechny masožravé dinosaury. Rovněž Dromaeosauridae je čeleď vysoce odvozených theropodních dinosaurů. Jinak díky za články o dinosaurech a paleontologii vůbec, u nás jich bohužel stále tolik není...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz