Letní díra v Severním ledovém oceánu  
Satelitní snímky z 23. až 25. srpna 2006 poprvé odhalily dramatické uvolnění ledové masy na sever od Špicberků. Nečekaná a náhlá změna v mořském zalednění postihla plochu o rozloze Britských ostrovů a sahala až do oblasti severního zeměpisného pólu.

 

Zvětšit obrázek
Snímek oblasti Špicberků z družice Envisat.

Rozsáhlé plochy trvale zaledněných oblastí Severního ledového oceánu kryje souvislý ledový krunýř i během arktického léta.  Snímky z družic EOS Aqua a Envisat však odhalily, že asi desetinu tohoto zalednění v letošním létě zcela rozlámaly prudké letní bouře. Na území, které se rozprostírá mezi Špicberky, severním pólem a Novou zemí, naměřila sonda EOS Aqua výrazně nižší koncentraci ledu, než jaká tu byla běžná v předchozích létech.

 

Zvětšit obrázek
Snímek Severního ledového oceánu pořízený radarem ASAR (vlevo) a mikrovlnným radiometrem AMSR-E (vpravo) v srpnu 2005. Je na něm patrné souvislé ledové pole.

„Je to situace, která se zásadně liší od toho, co známe z předchozích letních sezón,“ řekl Mark Drinkwater z Evropské vesmírné agentury (ESA). „Lze si snadno představit, že by loď vyplouvající ze Špicberků či z pobřeží severní Sibiře bez větších potíží doplula až na severní zeměpisný pól. Pokud bude tato anomálie přetrvávat, pak se „Severní mořská cesta“ mezi Evropou  a Asií otevře na mnohem delší dobu. A během příštích deseti až dvaceti let se můžeme dočkat pokusů o letní obeplutí světa Severním ledovým oceánem.“

 

Satelity sledují zalednění Arktidy posledních dvacet pět roků a zaznamenávají neustálé zmenšování plochy souvislého ledu. Na počátku osmdesátých let zůstávala přes léto zamrzlá plocha o rozloze asi 8 milionů kilometrů čtverečních. V roce 2005 dosáhlo letní souvislé zalednění Severního ledového oceánu minima – 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Rozbití souvislého ledu na obrovské ploše, k němuž došlo koncem srpna 2006 nemá navzdory jasnému trendu posledního čtvrtstoletí obdoby.

 

 

Zvětšit obrázek
Snímek Severního ledového oceánu pořízený radarem ASAR (vlevo) a mikrovlnným radiometrem AMSR-E (vpravo) v srpnu 2006. Tmavé barvy na levém snímku a žlutá, oranžová a zelená barva na pravém snímku zachytily narušené ledového pole na ploše srovnatelné s rozlohou Britských ostrovů.

Jasně to dokumentují snímky družice EOS Aqua pořízené pomocí mikrovlnného radiometru AMSR-E a snímky družice Envisat pořízené radarem ASAR. Záběru pořízené 24. a 25. srpna 2005 zachycují souvislé zalednění . Na snímcích ze stejného období roku 2006 je ale patrná ohromná plocha rozlámaného ledu. Na snímcích družice Envisat je vidět jako pole tmavošedých až černých skvrn. Na snímcích družice EOS Aqua je souvislý led znázorněn růžově.

Zvětšit obrázek
Další snímek Severního ledového oceánu pořízený mikrovlnným radiometrem AMSR-E v srpnu 2006 zachycuje masivní bouři na severním pólem. Právě velmi bouřlivé léto přispělo v roce 2006 významnou měrou k rozlámání ledu.

Části narušeného pole se 70% koncentrací ledu je znázorněno oranžově. Žlutou barvou jsou znázorněny oblasti s 50% koncentrací a zelená barva ukazuje místa, kde koncentrace ledu klesla na 30%.

 

V září 2006 začalo pole rozlámaného, uvolněného ledu opět zamrzat. Na snímcích sondy EOS Aqua už nebylo vidět. Radar Envisatu jej však stále rozeznával. Vědci zatím nevynesli definitivní verdikt o příčině vzniku obrovské anomálie v letním zalednění Severního ledového oceánu. Shodují se ale v tom, že po celý srpen panovalo v této oblasti velice bouřlivé počasí. I když podzimní ochlazení narušené zalednění opět zacelí, struktura polárního ledu bude zcela jiná, než bývala v minulých letech.


Pramen: ESA

Datum: 20.09.2006 09:16
Tisk článku


Diskuze:

blbost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonimka,2008-06-04 09:17:52

vy se teda zajimate vo pekny kravoviny

Odpovědět

ale bouřky divne

anonimka,2008-06-04 09:07:40

je to celi blby

Odpovědět

ale bouřky

saša,2006-09-20 19:49:19

jsou kvůli teplotním výkyvům, ne?

Odpovědět

To tak spolknu...

Pán Bů,2006-09-20 17:51:42

To určitě, prej že je to bouřema, to tak! Vždyť je to jasný na první pohled, je to důsledek globálního oteplování! Jenom se to snažej zakrejt takovejma ubohejma teroriema, že je to prej od bouřek, k smíchu!!!

Odpovědět


Heh

Jirka,2006-09-20 22:03:04

Vzdycky jsem si pral potkat Boha. Ale ted se zda, ze je to jen Vasik Klausu...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz