Konec kupreje  
Divoký tur kuprej – národní zvíře Kambodže- je potomek uprchlých domácích kříženců.

 

 

Kuprej – hybrid, který zdivočel

Objev divokého tura kupreje (Bos sauveli) v pralesích Indočíny v roce 1937 figuruje ve všech učebnicích jako příklad toho, že kolem nás stále ještě mohou žít velcí savci, která věda nezná.

 Často tímto faktem argumentují snílci pátrající po yettim, „velké noze“ nebo lochnesce.

 

 

Zvětšit obrázek
Vycpaným exponátem kupreje (vlevo vpředu) se jako raritou pyšní například pařížské přírodovědné muzeum.Američtí biologové z Northwestern University vedení Barum Galbreathem nyní zjistili, že kuprej jako samostatný biologický druh nikdy neexistoval. Dokazují to výsledky genetických studií, jejichž výsledky přinesl vědecký časopis Journal of Zoology.

 
Analýzy mitochondriální  DNA, kterou dědí potomci výhradně od matky, prokázaly, že předky kyprejů byly samice tura bantenga (Bos javanicus). V otcovské linii se na vzniku kupreje podílel domácí skot plemen označovaných jako zebu (Bos taurus  indicus). Tito kříženci byli zřejmě kdysi v Indočíně chováni a později zdivočeli.

 

Zvětšit obrázek
Ten vznikl křížením bantenga…„Kuprej si vydobyl romantickou a exotickou pověst,“ konstatuje  Galbreath. „Někteří lidé budou smutní z toho, že to není samostatný biologický druh.
 

Zvětšit obrázek
… s „hrbatým skotem“ zebu.

 Je ale důležité, abychom to věděli a neplýtvali omezenými prostředky na záchranu zdivočelého domácího zvířete, když jich nemáme dost ani na záchranu skutečně ohrožených divokých druhů. Skuteční divocí tuši z této oblasti – banteng, gaur a arni – mohou brzy zmizet, pokud je neuchráníme alespoň před nájezdy pytláků.“


 

Pramen:
Journal of Zoology

Datum: 30.09.2006 00:14
Tisk článku


Diskuze:

a co zubr?

Tinny,2006-10-03 09:21:50

Ten prý také vznikl "náhle" a to zkřížením býků bisona a krav pratura.

Odpovědět


zubor americky - hovorovo bizon

Andrej,2006-10-03 15:54:24

Bizon je tiež zubor. Ale americký.

Odpovědět

K těm snílkům:

J. Šimůnek,2006-10-02 22:42:18

Z hlediska objevu kupreje je úplně lhostejné, zda je to samostatný druh, nebo míšenec. Důležité je, že stáda těchto zvířat žila celá staletí v relativně obydlené zemi a oficiální věda o nich nic nevěděla.

Odpovědět

nový druh?

smrk,2006-10-02 09:32:44

Pokud to dobře chápu, jsou kuprejové plodní a kříží se mezi sebou (?).

Pak by ovšem buď banteng a tur domácí nebyli samostatné druhy,
nebo bychom klidně mohli říct, že kuprej je zcela nově vzniklý druh. Jak dlouho už vlastně existuje?
(ono je to relativní, co chránit a co nechránit - co třeba mustang nebo dingo. Samozřejmě, původní druhy by měly mít přednost)

Odpovědět

muflón

Martin,2006-09-30 07:29:29

Muflón je tiež údajne zdivočelým potomkom domácich ovcí. Ale v tom prípade by sa malo zistiť, akého plemena, keď má obyčajnú srsť a nie dlhú huňatú vlnu.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace