Vakcíny proti prionům  
Proti hovězímu šílenství a dalším spongiformním encefalopatiím budeme zřejmě očkovat.

 

Howard Federoff

Zatím jen na myších uspěli vědci při vývoji vakcíny proti prionům – bílkovinným infekčním částicím, které vyvolávají smrtelná a nevyléčitelná neurodegenerativní onemocnění člověka i zvířat.

 


Základem vakcíny, kterou vyvinul tým vedený Howardem Federoffem z newyorského University of Rochester Medical Center, je geneticky modifikovaný virus nesoucí instrukce pro produkci protilátky specifické proti prionu.

 

Zvětšit obrázek
Vakcíny proti prionům zatím pomáhají jen myším

 

 
Virus vstříknutý do mozku vnáší do organismu informaci pro produkci protilátek. Myši si podle této instrukce protilátky syntetizovaly a následně pak dostaly do mozku injekci s dávkou prionů. Kontrolní myši, které dostaly neúčinný virus, uhynuly do 200 dní na prionové onemocnění. Očkované myši  žily ještě nejméně 260 dnů. Nástup choroby nebyl zastaven ale pouze oddálen. I tak je to první případ, kdy se povedlo proti  prionům něco podniknout.

 

 

 
Typickým rysem prionů je, že za normálních okolností nevyvolávají v napadeném organismu mobilizaci imunitní obrany. Vakcíny by to měly změnit.

Druhou vakcínu vyvinul tým vedený Fernandem Gonim z New York University School of Medicine. Ta není cílena na mozek ale na střevo, přes které se dostávají priony obvykle do těla. Jejím základem je geneticky modifikovaná bakterie Salmonella zbavená genů, jimž vděčí za své nectnosti, a naopak vybavená genem pro prion. Bakterie po proniknutí do střeva dráždí tamější buňky imunitního systému. Tyto buňky začnou samy vytvářet protilátky proti prionům. Po podání salmonelové vakcíny byla k prionům kompletně imunní asi třetina myší. Tyto myši přežily nákazu priony o 600 dní a dožily se normálního myšího stáří. U zbývajících myší byl nástup choroby opět jenom opožděn.

 

Zvětšit obrázek
Do služeb člověka v boji proti prionům vstoupila i salmonela.

 

Je zřejmé, že obě vakcíny mají k dokonalosti daleko. Jsou to ale první velmi nadějné vlaštovky. Goni už začal testovat pozměněný způsob vakcinace, kdy myši dostávají čtyři opakované dávky bakterie zároveň s prostředkem, který načas neutralizuje kyselý obsah žaludku. To by mělo dovolit přežití vyššího počtu salmonel a zlepšit výsledky celé procedury.
Referáty o obou vakcínách byly předneseny na výroční konferenci Society for Neuroscience konané v americké Atlantě.

 

Podle odborníků by vakcíny nemusely nacházet uplatnění jen ve formě prevence. Lékaři by je mohli využít i k tlumení průběhu prionových onemocnění, jako je například Creutzfeldt-Jakobova choroba. Preventivně by mohla být očkována domácí zvířata – skot, ovce a kozy. Jen jestli by odpůrci GMO snesli pomyšlení, že jde v obou případech o vakcínu, jejímž základem je geneticky modifikovaný mikroorganismus.

 
Pramen: New Scientist

Datum: 19.10.2006 08:27
Tisk článku

Související články:

Severoamerická zombie choroba jelenů by se mohla šířit mezi lidi     Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2019)
Navádí Parkinsona vagus?     Autor: Josef Pazdera (02.05.2017)
Paměť je vlastně jen šílenost pod kontrolou     Autor: Josef Pazdera (03.07.2015)
Ze zloducha klíčový hráč evoluce     Autor: Josef Pazdera (11.06.2012)
Nová prionová choroba se jmenuje VPSPr     Autor: Josef Pazdera (16.08.2010)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz