Křik jako bití!  
Pokusy prokázaly, že skot netouží po laskání, ale že křik a kárání vnímá stejně, jako fyzickou bolest. Psychický stres u krav způsobí pokles dojivosti až o 15%.
To, že krávy plné úzkosti produkují až o 15% méně mléka se ví poměrně delší dobu. Farmáři ale většinou netuší, co je trápí. Edmond Pajor z univerzity ve West Lafayette (stát Illinois, USA) navrhl způsob, jak se dojnic zeptat co se jim líbí a jak si přejí, aby s nimi bylo zacházeno. Podařilo se mu například objasnit jak krávy vnímají hlasité výtky a kárání. Pokus spočíval v tom, že navedl jalovice do labyrintu tvaru písmene Y. Zvířata kráčela vstříc jedné ze dvou osob na konci koridoru z překližky. Mohla si zvolit mezi osobou nabízející hlasité nadávky nebo bití. Pokusy prokázaly, že pro citlivý dobytek je svým účinkem křik stejně nebezpečný jako úder, plesknutí nebo pobídnutí elektrický šokem.  Další pokusy ukázaly, že skot je zapomnětlivý a že nehledí na mazlení, laskání  a že zvířata zásadně volí žrádlo před čímkoli jiným.

 Mravní ponaučení z tohoto příběhu je následující: 
Mysli na to, jak zacházíš se svým stádem. Není třeba se laskat,neboť krávy nepodléhají projevům něžnosti. Šeptání sladkých nicotností  také nepřinese žádnou výhodu. Je třeba se vyvarovat nejen bití, ale též křiku! Prvořadým úkolem ale zůstává - dopřát dobytku pořádný žvanec.

Datum: 11.02.2003

Chov a péče o koně - Doleželová Linda
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 226 Kč
Chov a péče o koně
Doleželová Linda

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace