Umělé srdce uzdravuje  
„Nouzové řešení“, které mělo pacientům pomoci překlenout kritické období při čekání na transplantaci srdce, dovolí nemocnému srdečnímu svalu, aby se uzdravil.

 

Zvětšit obrázek
Pomocná pumpa HeartMate použitá při studii britských lékařů

Srdce je obdivuhodný pracant. Sval o hmotnosti 300 gramů se za den stáhne více než stotisíckrát a přepumpuje přitom více než 17 000 litrů krve. Nemocné srdce je v těžké situaci. Snaží se i nadále zásobovat tělo okysličenou krví, ale je na tuto namáhavou práci příliš slabé. V zoufalé snaze přepíná své síly a samo sobě ještě víc ubližuje. Pacientovi je stále hůře. Při mírnějších postiženích přinesou úlevu léky. Při těžkém poškození srdce je prakticky jediným řešením transplantace. Vhodných orgánů je permanentní nedostatek. Mnohým pacientům proto pomáhají během čekání na transplantaci pumpy, které na sebe přebírají část povinností srdečního svalu. Nejnovější výzkum britských kardiologů ale prokázal, že tyto  pumpy dokážou mnohem více.

 

Kardiolog sir Magdi Yacoub


Tým vedený Emmou Birkovou z londýnské Imperial College si vybral pro studii 27 pacientů s těžce poškozenou levou srdeční komorou. Z nejrůznějších příčin museli lékaři dvanáct pacientů vyřadit. Patnácti pak voperovali do srdce pumpu, která na sebe vzal značnou část povinností levé srdeční komory, jež rozhání okysličenou krev do těla. Zároveň dostávali pacienti i léky napomáhající obnově srdeční svaloviny. V průměru žili se „srdečním turbem“ jeden rok. Během této doby bylo u všech patrné jasné zlepšení zdravotního stavu. Zvládali stále vyšší fyzickou zátěž, jejich vlastní srdce podávalo zvýšené výkony.

 

U jedenácti pacientů bylo zlepšení tak výrazné, že lékaři mohli přistoupit k odstranění pomocné pumpy ze srdce. Přitom došlo u jednoho z nemocných k neodstranitelné poruše srdečního rytmu a pacient zemřel.

Zvětšit obrázek
Tak je pomocná pumpa napojena na levou srdeční komoru.

Další účastník studie zveřejněné v prestižním lékařském časopise The New England Journal of Medicine zemřel za 27 měsíců po odstranění pumpy na rakovinu plic. Zbývající devítce pacientů se daří i pět let po operaci dobře. Hodnocení výkonu jejich srdcí hovoří za vše – prakticky návrat k normálu.

 

Výsledky britských lékařů jsou vítány s nadšením i opatrnou skepsí. Tento postup se zdaleka nehodí pro všechny pacienty s nemocným srdcem. Hodně se diskutuje o tom, nakolik by pomohl lidem se srdcem těžce poškozeným infarktem. Jasné není ani to, nakolik se na uzdravení pacientů podílely léky a jaký podíl z úspěchu padá na vrub pomocné pumpy. Studie byla provedena na poměrně malém počtu pacientů a jejich stav nebyl porovnáván s pacienty, kteří byli léčeni tradičními metodami. Přesto jde o nesporný úspěch.
„Výrazné a trvalé zlepšení zdravotního stavu u tak těžce nemocných pacientů na nás udělalo obrovský dojem,“ přiznává v rozhovoru pro BBC jeden z členů výzkumného týmu kardiolog Magdi Yacoub. „Ve srovnání se všemi stávajícími metodami léčby jde o zdaleka nejvýraznější uzdravení. Naše studie také ukázala, že i ve stádiu onemocnění srdce, jež jsme zvyklí označovat za „konečné“, má srdce schopnost regenerovat.“
Na výsledky britských kardiologů už brzy naváže mezinárodní studie, které se budou účastnit kardiologové z Evropy a Ameriky.

 

Pramen: The New England Journal of Medicine

Datum: 05.11.2006 05:06
Tisk článku

Související články:

Náprava infarktového srdce prošitím vodivými nanovlákny     Autor: Josef Pazdera (30.08.2019)
To, jak léčíme infarkt, bude nejspíš špatně     Autor: Josef Pazdera (15.11.2016)
Kardiológia pre prax na rok 2016     Autor: Matej Čiernik (30.04.2016)
Smernice pre klinickú prax v kardiológii majú krátku trvanlivosť     Autor: Matej Čiernik (17.06.2014)
Geny zpřesňují odhad rizika kardiovaskulárních chorob     Autor: Anna Marcinková (25.03.2008)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace