Budeme léčit artritidu alkoholem?  
Možné to je. Konzumace alkoholu dokáže myši od problémů spojených s touto chorobou do značné míry uchránit.

Novinky z vědy  jsou v poslední době poněkud „shocking“.  Ani jsme ještě nestačili strávit poslední hit amerických a francouzských klimatologů o tom jak nám z pohledu oteplování planety stromy škodí (založeno na faktu, že pokud vysadíme strom, tak jeho tmavá plocha pohltí více slunečních paprsků, než kolik by jich na Zemi zůstalo v případě luk, pastvin a holé zasněžené krajiny bez stromů).

 

Zvětšit obrázek
Wallenberg Laboratory, Göteborg Švédsko. Zde provedli pokusy, které podporují myšlenku využívat alkohol k prevenci proti artritidou zchromlým kloubům.

Hned na to tu byla další pecka. Tentokrát v  podobě studie z Kalifornie, kde klimatologové spočítali, že lesní požáry nám vlastně prospívají, protože zasažené místo se v dlouhodobějším měřítku ochladí.

Ke kotrmelcům přispěl měrou vrchovatou i lékařský výzkum. Vědci z University of Buffalo  (Američané!) nás přesvědčují o léčivém účinku marihuany a dokládají to zjištěním, že látka obsažená v marihuaně (THC) by mohla kuřákům zlepšovat jejich nikotinem poškozené spermie. 

 

Alkoholici si zase jistě rádi počtou ve zprávě z Wake Forest University, kde na souboru několika tisíc žen lékaři prokazují, že pití alkoholu vlastně oddaluje ženám demenci, a že tak činí bez ohledu na vzdělání a nebo finanční příjem. Ta poslední poznámka je brána jako doklad toho, že se skutečně jedná o léčebný efekt alkoholu a ne jen o nějakou souhru jiných okolností.

 

Ve snaze ospravedlňovat drogy nezůstává stranou ani Evropa. Švédové v tomto týdnu veřejnosti prozradili, že etanol je perspektivní látkou pro léčbu revmatické artritidy.
Ze všech zde naznačených názorových kotrmelců se v případě zmíněné švédské studie jedná o nejnovější poznatky, které v našem tisku ještě přetřásány nebyly. Podívejme se tedy, jak to s tím léčivým efektem alkoholu vlastně je.

 

 

Když nás bolí klouby
Při bolení kloubů jde nejčastěji o artrózu a nebo artritidu. I když se jedná o zcela odlišná postižení, jejich projevy se prolínají a v konečném důsledku se kvůli bolestivosti nemůžeme prakticky hýbat. Příčina artrózy spočívá v nadměrném přetěžování a následném opotřebování kloubních ploch.

Zvětšit obrázek
Nepohyblivé údy a zvýšení hladiny testosteronu si naši předci alkoholem léčili s oblibou. ( Saskia, olej na plátně, 1635)

Naproti tomu artritida je zánětlivé onemocnění, které se zvýšenou zátěží a opotřebením kloubů nemá nic společného. Může být způsobena bakteriemi či revmatickým onemocněním. Pro ověřování účinnosti léků a různých způsobů léčby artritidy je oblíbeným modelem myš. Na takových myších pracoval  Andrej Tarkowski v laboratoři na University of Gothenburg.  Než ale pokusničení na myších může začít, je potřeba jim revmatickou artritidu přivodit. Dělá se to tak, že se myším opakovaně dávají injekce s kolagenem. Nepřiměřené množství kolagenu v tkáních vyprovokuje imunitní systém k produkci protilátek. A protože vlastního kolagenu má každé tělo dost a dost, začnou otékat klouby a dojde k jejich takovému poškození, že se myši nedokážou pohybovat.

 

 

A teď konečně už k tomu alkoholu
Pokusným zvířatům s navozenou revmatickou artritidou, kterým imunitní buňky napadaly jejich vlastní klouby, zkusili vědci podat alkohol. Skupinu rozdělili na poloviny a po několik týdnů jim k pití dávali buďto vodu a nebo vodu s přídavkem etanolu (10%).  Myši, kterým vědci alkohol dopřály, měly o 40% menší riziko, že se u nich vyvine autoimunitní revmtická artritida. Vědci myši následně sledovali po dobu šesti týdnů.

Zvětšit obrázek
Přílišná léčba kloubům očividně neprospívá. (Saskia, dřevo na dřevě, 2005)

Zatímco myši abstinenti onemocněli reumatoidní artritidou v průběhu 42 dnů všechny, tak z pijanů jich mělo schvácené klouby jen 60%. To není všechno. Myší samci, jež si dopřávali opojení alkoholem, měli vyšší hladinu testosteronu. Nárůst samčího pohlavního hormonu dávají vědci do souvislosti s poklesem aktivity proteinu NF-Kapa-B. To je označení pro látku, o níž se ví, že spouští reakci imunitního systému a podporuje vznik zánětu. Všechno to do sebe pěkně zapadá. Ale v životě není nikdy nic zadarmo. Jak se sníží výkon imunitního systému, lze očekávat častější problémy - chřipkou počínaje a bakteriálním průjmem konče.  Jako argument k zavržení případné metody léčby by to nestačilo, protože stávající léky, které se snaží držet imunitní buňky na uzdě, dělají prakticky totéž.

 


Jistě že lze namítnout i další vážné argumenty, jako  návykovost této drogy a nebo její škodlivost na játra,… Na tomto pokusu na myších se ale  ukázala jedna zvláště zajímavá věc a to konkrétně to, že i krátkodobá konzumace alkoholu má výrazný efekt.  John Hardin, vědecký sekretář Nadace pro artritidu se sídlem v Georgii (USA) tento poznatek považuje za významný.  A dodává, že je to poprvé, co někdo poukázal na fakt, že alkoholem lze potlačit zánětlivou artritidu. 

 

V USA revmatická artritida postihuje asi jedno procento populace. Klasická léčba se opírá o steroidy. Ty potlačí projevy zánětu, ale nejedná se o léčbu příčiny. Některé studie zabývající se artritidou naznačují, že nekuřáci, kteří konzumují zvýšené dávky vitamínu D, mají riziko vzniku artritidy menší. Jiné možnosti prevence zatím neznáme. I přes veškeré slibné výsledky pokusů, se odborníci zdráhají doporučit pít alkohol preventivně. Na to je prý zatím příliš brzo. Škoda!


 

 

Komentář osla: 

Jen neinformovaným se může budoucnost jevit málo zajímavá.  Optimisté si dovedou představit ekologické aktivisty s transparenty  „Zasaď strom a zničíš Zemi!“.

Jak v manželských poradnách neplodným kuřákům vnucují jointa marjány. 

A možná i Všeobecná zdravotní pustí chlup a v rámci  prevence před artritidou  uhradí část výdajů za lihoviny…

 

Prameny:
Proceedings of the National Academy of Sciences (DOI: 10.1073/pnas.0608620104)
Carnegie Institute of Washington
Lawrence Livermore National Laboratory

 

 

Datum: 21.12.2006 20:25
Tisk článku

Návod na prežitie pre muža - Bukovský Igor
 
 
cena původní: 750 Kč
cena: 668 Kč
Návod na prežitie pre muža
Bukovský Igor

Diskuze:

Revmatoidní artritida

Marie Pantůčková,2010-07-22 15:49:28

Reaguji na váš článek a i když se jeví utopicky, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit,že alkohol a v mém případě francouzké bílé víno jisté značky v množství ne vyšší než 0,25l na den potlačí velké bolesti na 6-8 hod.Jiný alkohol nefunguje,toto víno asi v sobě něco má. Všem doporučuji.

Odpovědět

..proc je tedy..

jara,2006-12-22 19:16:34

...proc je tedy artritida porad tak rozsirena??...ubyde ji kolem silvestra??....ta pani na tom stole mela jak se zda klouby, ba i zbytek tela, docela pekne uvolneny ne?

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace