Nový druh hlodavce  
Vysoko v Andách v mlžných lesích Peru bylo objeveno podivné stvoření. Velký hlodavec velikosti veverky, který svým vzhledem připomíná ohromného štětinatého potkana.

 

 

Zvětšit obrázek
Isothrix barbarabrownae. (Kresba: Nancy Halliday, The Field Museum)

Nejnápadnějším na tomto stvoření je jeho silný hustě osrstěný ocas. Jde o noční zvíře, a kromě silného stále naježeného ocasu zakončeného bílou špičkou, na jeho vzezření upoutávají jeho mohutné tlapky opatřené silnými drápy.

Zvětšit obrázek
Isothrix barbarabrownae. ( Kresba: Velizar Simeonovski, The Field Museum)

Opora ocasu a silné nohy dělají z tohoto zvířete vynikajícího šplhavce, pro kterého není problém se pohybovat v korunách stromů.

Objevení nového druhu v Americe je pro Američany velkou událostí a hlodavec se objevuje na titulních stranách zoologických časopisů.

 
I když to agenturní zprávy neuvádějí, ve skutečnosti jde o poznatek staršího data, který se k veřejnosti dostává s velkým zpožděním. Nález totiž pochází z roku 1999, kdy se prováděl výzkum Národního parku Manu v jižní části Peru. Tehdy bylo zvíře objeveno na východní straně horského masivu And ve výšce téměř dva tisíce metrů nad mořem. O způsobu života nového druhu hlodavce je toho známo málo, protože následné pokusy o jeho pozorování skončily neúspěchem.


 

Zvětšit obrázek
Mezi charakteristické znaky zevnějšku patří hranatý rypáček, štětiny na lících a temeni hlavy, vysoké polštářky na předních i zadních tlapkách, silné drápy. (Foto: Lucia Luna) Objevený hlodavec podobný potkanovi náleží po zoologické stránce do čeledi  Echimyidae neboli korovití. Nyní provedená analýza DNA ukázala na to, že dávní předci tohoto zvířete pochází z andských nížin.

 

Zvětšit obrázek
Mapa výskytu druhů Izotrix. Nově objevený druh hlodavce Isothrix barbarabrownae se vyskytuje jen v jediné lokalitě. Je to v jižní části Peru. Jde o oblast  Národního parku Manu, který pokrývá část východní strany horského masivu And. Lokalita je označena hvězdičkou.

 

Členové týmu, kteří hlodavce našli, nejsou v této branži žádnými nováčky. Za sezónu 1999-201 mají na svém kontě 11 nových druhů ( 1 vačici, 7 netopýrů a tři hlodavce). Velkou část kolektivu objevitelů tvoří studenti ze San Marcos University v Limě. Nyní studenti obdrželi další granty což jim pomáhá zužitkovat získané poznatky dalším bádáním na universitách v Illinois, Texasu, Michiganu, Mexiku a ve Velké Británii. Sponzorem jejich aktivit je The Field Museum.

 Prameny:
The Field Museum.
Mastozoología Neotropical, 13(2):175-191, Mendoza, 2006 

 

Datum: 28.01.2007 19:13
Tisk článku

Související články:

Podobá se to mořskému koníkovi, ale je to Phyllopteryx dewysea     Autor: Josef Pazdera (14.01.2017)
Druhohorní plazi v Čechách V     Autor: Vladimír Socha (03.08.2015)
Druhohorní plazi v Čechách II     Autor: Vladimír Socha (13.07.2015)
Blíží se revoluce v klasifikaci organismů?     Autor: Stanislav Mihulka (01.03.2014)
Nejstaršími „Brity“ jsou blešivci     Autor: Josef Pazdera (21.02.2014)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace