Endokrinní disruptory a obezita  
Můžou za naši tloušťku i látky znečišťující životní prostředí?

 

 

Bisfenol A

Endokrinní disruptory jsou látky schopné páchat zmatky v hormonální regulaci životních procesů. Jsou podezírány například z poruch plodnosti, jimiž trpí stále větší množství lidí v ekonomicky rozvinutých zemích. Mohou se podílet na vzniku některých typů rakoviny. Možná mají na svědomí i obezitu.

 


„Některé endokrinní disruptory přítomné v životním prostředí mohou měnit aktivitu genů v buňkách těla lidského plodu, následně měnit metabolismus dětí a vyvolávat u nich dispozici k obezitě. Takoví jedinci mohou mít energetický příjem a výdej stejný jako lidé s nenarušeným metabolismem, a přesto mohou mít zvýšený sklon k obezitě. To je jeden z důvodů, proč jsou někteří lidé při stejném životním stylu obézní a jiní nikoli. Tento fenomén představuje závažný problém, protože obezita zvyšuje riziko dalších chorob, jako je rakovina, cukrovka, hypertenze či kardiovaskulární choroby,“ řekl Frederick vom Saal z University of Missouri ve svém referátu na výročním zasedání American Association for the Advancement of Science.

 

Zvětšit obrázek
Bisfenol se uvolňuje z některých plastů


Americký biolog seznámil účastníky konference s výsledky pokusů, při kterých vystavil březí myši účinku endokrinního disruptoru bisfenolu-A. Narozená mláďata měla velmi nízkou porodní hmotnost, ale velmi rychle přibývala na váze. Během týdne zdvojnásobila svou živou hmotnost a drasticky si tak zvýšila pravděpodobnost obezity ve vyšším věku.
Vom Saal upozornil na fakt, že mnohé děti přicházejí na svět s nízkou porodní hmotností a následně vykazují podobnou nadměrnou kompenzaci tělesné hmotnosti. To u nich může vyústit v celoživotní obezitu.

Frederick vom Saal

 

„Děti se rodí s nízkou tělesnou hmotností a metabolismem naprogramovaným na nedostatek  živin. Tento tak zvaný ´spořivý fenotyp´ je uzpůsoben k maximálnímu využití všech živin, které organismus přijme s potravou. Problém nastane v okamžiku, kdy se dítě nenarodí do nedostatku, ale do světa, jemuž dominuje rychlé občerstvení  a potraviny s vysokým obsahem tuku,“ řekl vom Saal.

 

Lidským přičiněním se do životního prostředí dostává asi 55 tisíc chemikálií. Zhruba tisícovka z nich může mít účinky endokrinních disruptorů. Jsou mezi nimi i zcela běžné chemikálie, jako pesticidy či plasty používané k výrobě nádob na  nápoje a součástek elektroniky.
„Dědíme geny, které nás mohou předurčit ke zvýšenému sklonu k obezitě a chorobám. O tom, jak velké riziko to bude, však rozhoduje i to, jak bude činnost těchto genů ovlivněna během raného života. Lidé s narušeným metabolismem pak musí často volit poměrně extrémní životní styl, aby se obezitě a s ní spojeným chorobám vyhnuli,“ tvrdí americký biolog.

 
Pramen: AAAS

 

 

Datum: 13.03.2007 08:09
Tisk článku


Diskuze:

Není to naopak?

Jan Omasta,2017-07-28 02:20:28

V rychlém občerstvení, jakož i v závodních a školních jídelnách, jsou jídla extrémně netučná, nemastná neslaná. Proto je blábol, že by lidé stravující se v jídelnách a předhotovenou stravou
trpěli nadbytkem tuku. Důkaz: Kilo rostlinného oleje stojí 50 Kč, tedy tolik jako kuřecí maso. Kilo živočišného tuku stojí 100 až 200 Kč. O živočišném tuku si mohou jen zdát. Ani škodlivý rostlinný olej jim nikdo nepředávkuje.

Děti tedy tloustnou z nadbytku sacharidů, které stimulují inzulín, nikoli z endokrinních disruptorů. Čím dál více dětí nedostává domácí mastnou stravu a jsou odkázané jen na nabídku předpřipravené stravy ochuzené o živočišné tuky.

Odpovědět

Nedostatek pohybu

H5N1,2007-03-13 11:17:37

Samozřejmě, že vznik obezity je způsoben mnoha faktory a zvláště genetika hraje nezanedbatelnou roli. Ale jednou z nejdůležitějších avšak dost opomíjených příčin je fatální nedostatek pohybu. Všude se jezdí autem a děti navíc místo sportu sedí u počítačových her. Nedostatek pohybu nejen snižuje výdej energie, ale také výrazně zpomaluje metabolismus. Nebýt této civilizační lenosti, bylo by obézních lidí nepochybně podstatně méně. A i člověk s genetickými dispozicemi, by byl zdravější, protože pohyb má blahodárný vliv na zdraví člověka, ať se to fandům aut a PC her líbí nebo ne. Zkrátka pravidelným pohybem se nedá nic zkazit.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace