Ve středním Atlantiku chybí zemská kůra  
Britští vědci zjistili, že ve středu Atlantického oceánu existuje oblast velká tisíce čtverečních kilometrů, která, jak se zdá, je bez patřičně silné a pevné povrchové vrstvy. Zemská kůra, která jinde dosahuje mnohakilometrové hloubky, zde tvoří jen slupečku mající 3 000 metrů.

 

Zvětšit obrázek
Místo na Zemi, kde je kůra nejtenčí.

Geolog specializující se na mořské dno Dr. Chris MacLeod ze School of Earth o tomto poznatku říká: „Je to jako otevřená povrchová rána Země. Otázkou je, jestli tam byla stále? Nebo to je něco, co tu a tam vzniká a zase zaniká za obrovských geologických poruch? Pokud se jedná o poruchu obrovského rozsahu, kdy a jak vzniká a co s sebou přináší?“

 

Zvětšit obrázek
Prof. Roger Searle z Durhamské university má být šéfem plánované akce na moři. Na snímku připravuje k analýze vzorek horniny z expedice na Azory, které se před dvěma roky účastnil.


Naše Země se skládá ze tří soustředných sfér: kůry, pláště a jádra. Přechody mezi těmito sférami se nazývají plochy nespojitosti (diskontinuity). Tyto plochy vyjadřují náhlé změny chemických a fyzikálních vlastností. Kůru od pláště odděluje tzv. Mohorovičičova plocha diskontinuity, na níž se odrážejí a lomí vlny vznikající při zemětřesení. Zemská kůra má také  plochy nespojitosti, ale ty nejsou souvislé. Zemská kůra je tvořena vrchní žulovou (granitovou) a spodní čedičovou (bazaltovou) vrstvou. Mezi nimi je plocha nespojitosti nazývaná Conradova plocha. Mocnost, lidově tloušťka zemské kůry se v průměru uvádí okolo 35 km. Tak silnou kůru máme také u nás v Českém masívu. Kůra je silnější na kontinentech a slabší pod oceány. Mocnost zjištěná Chrisem MacLeodem je ale něco zcela výjimečného, co se nikde jinde nevyskytuje, nebo o tom nevíme.

 

 

Aby se MacLeod pokusil dovědět o této anomálii více, připravuje se svým týmem expedici, která tuto oblast navštíví. Vůdčí osobností bude geolog profesor Roger Searle z Durham University. Pátrání se bude týkat lokality, která je zhruba na půli cesty mezi Kapverdskými ostrovy a Karibikem.

 


 

Zvětšit obrázek
RRS James Cook

Expedice provede mapování sonarem a zhotoví mapu dna. Robotickým vrtným zařízením odebere vzorky dna. Ty poskytnou jedinečnou možnost podívat se, jak vypadá plášť Země, který je jinde hluboko pod povrchem.

Zvětšit obrázek
Vrtné zařízení, které bude na dně odebírat vzorky . (Credit: Cardiff University)

Osádka bude mít k dispozici britskou výzkumnou loď RRS James Cook. Výsledky bádání mají být k dispozici prostřednictvím živého vysílání z lodi. Loď bude mít vlastní webové stránky, které budou volně přístupné a veřejnost bude moci sledovat každodenní činnost na lodi a komentované výsledky získaných údajů.

 

Pramen:
Cardif University

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datum: 04.03.2007 22:19
Tisk článku


Diskuze:

viz linka http://www.flut.szm.sk/1155448.htm

dr.Jiří Dolanský,2007-03-11 10:51:53

Jsou to stránky prostého člověka, povoláním elektrikáře, který mě překvapil velmi zajímavoui teorií a značnými znalostmi. Stojí za námahu se textem prokousat.

Odpovědět

Vida, konečně nějakej reálnej základ..

ZEPHIR,2007-03-05 00:15:15

..pro záhadný chování Bermudskýho trojúhelniku....;o)
Prostě tam chybí pořádná šlupka.

Odpovědět


ano

pavelm,2007-03-05 19:23:44

Nebo taky zmizení Atlantidy, že ano?

Odpovědět


Ovšem...

ZEPHIR,2007-03-05 19:37:27

...Altanťani podcenili mocnost podloží a republika se jim propadla krz.

Odpovědět


Pozor na to

Jarda Petarda,2007-03-05 20:51:29

Hlavne at to dno neprovrtaj a Atlantik neni vypustenej... :-))

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace