Čaj to umí baktériím „pěkně osladit“  
Když si uděláme čaj, máme více než jen nápoj. Získáme prostředek, který dokáže likvidovat patogeny. Zvláště pokud jde o zelený a jasmínový čaj. A když si jej ještě osladíme medem...

 


 

Problémy s patogeny rostou spolu s oblibou rychlého občerstvení (Fast food)

Daniel Fung je profesorem na Kansas State University. Je toxikolog, bakteriolog a odborník na programy zdravé výživy. Pod jeho vedením probíhal výzkum zaměřený zpočátku jen na nápoje. Ukázalo se, že čaje a med obsahují látky, které působí na patogeny, jakými jsou například Listerie a smrtelný kmen Escherichia coli 0157:H7. 

Zvětšit obrázek
Ideální jesle pro Listerii monocytogenes

Jde o naše odvěké nepřátele, za kterými stojí celá řada úmrtí. Pověstná je zákeřnost listerií, které se stejně dobře množí při teplotách 45 - 50 0C , jako v chladničce  při 3 - 4 0C. Listerie jsou prakticky všudypřítomné. Jsou v půdě, v odpadní vodě, řekách, zažívacím traktu kuřat, skotu, ovcí...

 

 

Nedávno jsme na Oslu referovali o prvním přípravku na bázi virů, který byl schválen k použití na ošetření potravin proti nebezpečným baktériím. Jmenuje se LMP102 a jeho základem je směs šesti bakteriofágů (virů napadajících baktérie). Veřejnost ale možná nějakému „stříkání virů na potraviny“ nakloněna nebude a tak je dobře, že vědci přišli na další způsob, jak škodlivým baktériím zkomplikovat život.  Podle Funga k tomu stačí obyčejný čaj. Podle něj to vlastně není žádné překvapení, protože ve vodném prostředí se účinné látky k baktériím lépe dostávají a to jim umožňuje s baktériemi snadno reagovat.

 

 

Když vědci u čajů zjistili jejich antibakteriální efekt, rozšířili svůj zájem na využití poznatku u potravin, které zlými baktériemi bývají často kontaminovány. K těm patří například jídla z drůbeže. Účinek čajů proto začali prověřovat na infikovaných plátcích masa z krůtích prsíček.

I z jedné listerie v ledničce jich tam zanedlouho můžeme mít kolonie.

Pouhé přelití plátků masa jasmínovým čajem a nebo bylinným čajem oslazeným medem, snížilo přítomnost listérií o 10 – 20%. Obdobný ochranný mělo také pouhé vykoupání párků v čaji.  

 

 

Největší čajový efekt se ale ukázal u uzenářských výrobků, do nichž výrobce přidával potravinářské kyseliny a soli (jako například mléčnan sodný, diacetát sodný a mléčnan draselný). Fung to vysvětluje synergistickým účinkem, kdy látky obsažené v čaji a medu své síly spojují s účinky kyseliny mléčné a jejích solí.

Zvětšit obrázek
Daniel Fung, potravinářský mikrobiolog a toxikolog

Ukázalo se, že i v praxi tyto Fungovy praktiky fungují. Na čajem ošetřených párcích je i po čtrnácti dnech patogenů méně. A tak je možné, že přijde doba, kdy se na etiketách budeme setkávat s nápisem: „Trvanlivost výrobku prodloužena čajem“.

 

Největší šanci v tomto směru mají potraviny určené k rychlé spotřebě a produkty v zařízeních rychlého občerstvení. Další možný směr využití je na jatkách, kde takový postřik čajem (přirozeným produktem), by mohl určité klientele spotřebitelů vyhovovat. Těch, kteří považují ošetření masa kyselinou mléčnou, jako něco nepřirozeného, není málo.

 

 

Zvětšit obrázek
Jasmínový a zelený čaj dokáží riziko infekce smrtelnými patogeny snížit.

Bez ohledu na to, jak se řezníci a řetězce rychlého občerstvení zachovají, poznatky z Arkansasu nám dávají dost dobrý důvod k tomu, abychom udržovali léty osvědčené tradice a nezapomínali na popíjení čaje. Ať už z důvodu prevence, nebo tehdy, když už na nás něco vlezlo. Ony ty naše prabáby věděly proč je při chřipce dobré usrkávat čaj, aby se nám k ní nepřidalo ještě něco horšího. Dnes už víme, že aniž by tušily, o co jde, měly na mysli komplikace způsobené bakteriemi. 

 

 

Pramen: University of Arkansas

 

 

 

 

 

Datum: 20.03.2007 16:33
Tisk článku

Rufus zálesák - Dolenský David
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 207 Kč
Rufus zálesák
Dolenský David

Diskuze:

med jedině do 46°C

Zdeněk Purkar,2007-03-23 09:55:26

Med nesmí být zahřátý na teplotu vyšší než 46°C, jinak ztrácí většinu vitamínů a enzymů - takový med plní pouze funkci sladidla, je bezcenný. Med by se měl přidávat až do ochlazeného čaje, tedy těsně před samotným pitím.

Odpovědět

překlep

Král Kojot,2007-03-21 18:38:00

Nikoli Listeria monocytes ale Listeria monocytogenes.

Odpovědět


ano

josef pazdera,2007-03-21 21:15:41

preklep opraven. diky j.

Odpovědět

...a zakapnout to

jara cimrman,2007-03-21 17:57:43

...a zakapnout ten caj kapkou rumu a zijete proste az do smrti....Vas Jara Cimrman

Odpovědět


a nečítajte "príbalove letáky"

Mahe,2007-03-22 19:09:15

A hlavne nechoďte k lekárovi, mohol by Vás zabiť...
:-)
http://zdravi.idnes.cz/mf-dnes-nevhodne-leky-zabiji-az-ctyri-tisice-lidi-f6z-/zdravi.asp?c=A070318_210539_zdravi_zra

Odpovědět

Babky věděly!

jar,2007-03-21 15:47:48

Ony ty naše prabáby věděly proč je při chřipce dobré usrkávat čaj, aby se nám k ní nepřidalo ještě něco horšího. Dnes už víme, že aniž by tušily, o co jde, měly na mysli komplikace způsobené bakteriemi.

Nelíbí se mi na článku jediné. A to tvrzení, že naši předci byli debilové. Jazyk je neustále ve vývinu, vzdělání také. Mnoho věcí je zapomenuto, aby mohli být později opět objeveny. To, že babky kořenářky nevěděli, co je to toxikolog přeci neznamená, že nevěděli proč doporučují to, co doporučují. V tomhle i minulém století jsme získali falešný pocit, že jsme všichni děsně vzdělaný borci, kterejm naši předci nesahali ani po kotníky. Pane Pazdera jsem velmi mladý, ale přesto, myslíte si že je vaše poslední souvětí fér k vědomostem našich předků? Sice měli jiný jazyk a mentalitu, ale možná věděli to samé, jen v jiné (své) řeči. A to že jsem zahodili lidovou moudrost a nahradili jí vědeckými institucemi z nás nedělá chytřejší národ.

Odpovědět


nepochopení

josef pazdera,2007-03-21 16:32:13

Naopak. Pan Pazdera tam dal tu větu právě proto, že si poznatků našich předků váží. A činí tak opakovaně. Stačí když se podíváte na článek http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=29
Tam zase upozorňuji na to, že moje babička znala účinky kofeinu na slimáky téměř sto let před tím, než Američané znovu objevili, že kofein je pro plže jed a začali jej doporučovat jako ekologický pesticid...

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace