SARS - 10. dubna  
Prý už se ho nezbavíme.

Ředitel oboru infekčních chorob v US Center for Disease Control and Prevention  Jim Hughes prohlásil, že podle názoru odborníků z jeho odboru se SARS stane natrvalo součástí širokého spektra lidských infekčních chorob. Bude ustupovat, ale bude se i nečekaně vracet. Podle Hughese je to naprosto jisté pro Asii. Nakolik to bude platit i pro další kontinenty (a Hughese zajímá logicky především Severní Amerika), si zatím netroufá odhadovat. Odborníci předpokládají, že by SARS mohl přicházet a odcházet v „sezónních vlnách“ podobně jako chřipky.

Tak trochu jako příslušnice protichemické jednotky vyhlížejí ve svém pracovním oděvu zdravotní sestry, které kontrolují pasažéry přilétající na letiště v australském Sydney z jihovýchodní Asie.


Srovnání SARS s chřipkou je poučné i z jiného hlediska. I když se počet obětí SARS vyšplhal nad stovku, je zanedbatelný se čtvrtmilionem lidí (ano – s 250 tisíci lidí!), kteří ročně umírají na chřipku. Tento počet platí pro „normální“ chřipky. Skuteční zabijáci z řad chřipkových virů dokážou připravit o život miliony obětí.


Farmaceutická firma Roche oznámila, že by to 6 týdnů mohla dát k dispozici testy na SARS. Firma vsází na to, že „téměř jistým“ původcem je koronavirus. O obchodní úspěch diagnostických testů se bát nemusí. Lék na SARS by mohl být „v principu“ získán do 6 měsíců a v použitelné formě by měl být k dispozici do roka a půl. Pak by přišly ověřovací testy a klinické zkoušky. Zatím je to tedy „holub na střeše“. Lék Tamiflu, který Roche vyvinul proti chřipce, se ukázal proti SARS jako neúčinný. Během na stejně dlouhé „maratónské“ trati je i vývoj vakcíny proti SARS.


 


 

Datum: 10.04.2003
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace