Kráter po dopadu tunguzského meteoritu  
Po sto letech hledání byl konečně objeven impaktový kráter po tělese, které v roce 1908 nadělalo spoušť u sibiřské řeky Tungusky. Tvrdí to italští vědci.

 

 

 

Jezero Čeko

Tak sobotu 30. června 2007 to bude na chlup 99 let, co to nad sibiřskou říčkou Tunguskou prásklo. Dvě tisícovky kilometrů čtverečních lesa padlo. Ozvala se rána slyšitelná široko daleko, seismické otřesy byly patrné v Evropě i v Asii a ve stejné oblasti byly patrné „bílé noci“.

Zvětšit obrázek
Luca Gasperini, University Boloňa

 

 

 

Odhaduje se, že energie výbuchu se rovnala nejméně 10 megatunám TNT. Podle všeho došlo asi 5 až 10 kilometrů nad zemí k explozi kamenného asteroidu. Byla to zřejmě nevětší kolize Země s mimozemským tělesem v historických dobách. Dopadový kráter ani fragmenty asteroidu se nikdy nenašly.

 

 

 


Italský tým vědců vedených Lucou Gasperinim  z boloňské university nyní tvrdí, že objevil dopadový kráter tunguzského meteoritu v sibiřském jezeře Čeko. Jezero se nachází asi 8 km od epicentra exploze. Jezero má průměr asi 300 metrů, ale na rozdíl od všech okolních jezer má poměrně strmé stěny, které spadají ke dnu v hloubce 50 metrů.

 

 

 

Trojrozměrná rekonstrukce jezero Čeko naznačuje tvar připomínající dopadový kráter.

Je to krajně nezvyklý profil. Podle Gasperiniho a spol. je tvar jezera „kompatibilní s dopadem kosmického tělesa“. Navíc se ve středu jezera asi deset metrů pod nánosy bahna na dně nachází jakási kompaktní hmota. Podle Gasperiniho to může být fragment asteroidu.

Zvětšit obrázek
Pokácený les na místě kosmické kolize.

 

 Odborníci se shodují v tom, že tunguské záhadě je třeba přijít na kloub. Už proto, že nevíme, kdy nás zase něco podobného potká.

 

 

 


Představme si, že tentokrát by těleso neexplodovalo nad Sibiří, ale třeba nad Sydney, Pekingem, deltou Gangy nebo Mexico City (nebo nedej bože nad Vrbovou Lhotou!). Identifikaci impaktového kráteru ale označují za „pouhou domněnku“ nepodloženou důkazy o mimozemském původu daného geologického útvaru.

 

 

 
Zvětšit obrázek
A ještě jeden snímek, který dokládá, že se stromy vyvracely a lámaly pod talkem z jedné strany.

Pokud by měl Gasperini pravdu, museli bychom poopravit své představy o průběhu kolize nad Tunguskou. Zatím vědci předpokládali, že těleso explodovalo vysoko nad zemí a vznikly z něj jen malé úlomky. Tak malé, že nemohly vytvořit dopadové krátery. Pokud by bylo těleso z jiného materiálu, než jsou běžné asteroidy, pak by mohly vzniknout i velké fragmenty schopné vytvořit kráter.

 

 

 

 

Zvětšit obrázek
30. červen 1908 nad sibiřskou Tunguskou v představě umělce.

Vědci s lítostí prohlašují, že se dá těžko spekulovat, jak srážky Země s velkými tělesy vlastně probíhají, protože s nimi nemáme dostatek zkušeností. Laik je s daným stavem celkem spokojený, protože proces získávání podobných zkušeností mu nahání husí kůži.

 

 

Na závěr citujme z Nature specialistu na asteroidy Richarda Binzela z Massachusetts Institute of Technology: „Měli bychom to brát vážně,“ říká o Gasperiniho teorii. „A tak říkám, jděte a vrtejte.“
A v tom s ním souhlasí i ostatní odborníci. Gaspariniho teorii může vyvrátit nebo potvrdit jen vrt do dna jezera Čeko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
V roce 1908 prásklo cosi do neobydlené Sibiře. Příště už Země takové štěstí mít nemusí.


Pramen: Terra Nova (doi: 10:1111/j.1365-3121.2007.00742.x) a Nature

Datum: 28.06.2007 12:46
Tisk článku


Diskuze:

1 asteroid,co se netrefil do místa svého dopadu

lesov,2007-08-18 17:18:17

Škoda,že to jezero nenašli 8km od Chomutova,šel bych se podívat na tu Tunguskou záhadu...! :o)

Odpovědět

Konspirační teorie

Wamp,2007-07-25 19:22:27

Reaguje na tento článek pozdě, ale nedávno jsem na internetu objevil článek o kterém netvrdím, že mu věřím. Dovolte malou citaci.

Není jisté zda Tesla někdy požil paprsek smrti, nebo zda vůbec uspěl při jeho stavbě. Ale v roce 1908 jeho kolega Robert Peary se pokoušel na druhý pokus dosáhnout severního pólu. Tesla oznámil expedici, že se je pokusí nějak kontaktovat. A oni mu pak měli podat zprávu zda se kontakt podařil. Večer 3. června 1908 zamířil Tesla se svým kolegou (George Scherff) svůj paprsek smrti přes Atlantik na místo kde by se měla nacházet expedice. Toto místo spočítal. Tesla zapnul přístroj. Nejprve, nefungoval a a těžko říct zda opravdu fungoval. Konec přístroje vydával matné světlo, které bylo sotva viditelné. Toto světlo pak vylétlo vzhůru. A tím byl test u konce. Tesla pak sledoval tisk (noviny) a čekal zda mu Peary nepošle telegram o potvrzení kontaktu. Nic se neobjevilo. Tesla byl ochoten připustit neúspěch pokusu. V tom přišla zpráva o podivné události v Sibiři. 30. června, masivní exploze devastovala Tunguskou, oblast vzdálenou v sibiřské divočině........

Konec citace.

Co tím chci říct?

1/ Našel se kráter (zatím je hypotetický)?
2/ Našli se nějaké úlomky?

Nejsem zastánce zrovna TESLA teorie (výše uvedeného citátu - z neověřeného zdroje - guglujte slovo HAARP).

Jen mne zaráží jedna věc a to, že k zemi si to štráduje nějaké těleso a nikdo si toho nevšimne. Přitom kdyby bylo v Tunguzi v době možnosti vidět těleso den tak je to ještě celý rok zpět, kdy by se toto těleso dalo zpozorovat. 100% neletělo od slunce přímo, takže vždy je tu možnost nějakého zahlédnutí. Nebo nikdo jak na potvoru nesledoval v tom roce oblohu?

To zda to byl opravdu Tesla a nebo nějaké těleso je na vás. Jé prostě nevěřím tomu, že by si toho někdo nevšimnul. I když připouštím že tehdější zpravy šli pomalu. Dnes stačí aby se teniska poškrabala v (_,_) a za 10 minut to obletne svět.

Odpovědět


Kospirace oprava

Wamp,2007-07-25 19:27:02

Jo prominte preklep v citatu
misto Večer 3. června 1908 zamířil Tesla se...... patří Večer 30 června 1908 zamířil Tesla se...... Kdo koukne na numerickou klavesnici uvidi příčinu překlepu.

Odpovědět

Možná to není tak geniální nápad ...

Vašek,2007-06-30 14:36:28

Viz http://abob.libs.uga.edu/bobk/tungmet.html
(nápověda - Lake Cheko) Podle tohohle zdroje to vypadá, že to není zrovna nová myšlenka a navíc vrstva bahna na dně jezera odpovídá spíše vzniku před pár tisíci lety.
(Stručně i na Wikipedii - Tunguska event - tam je i odkaz na výše zmíněný článek)

Odpovědět


vrty

Martin,2007-06-30 16:57:45

To musia dokázať vrty a následné spočítanie vrstiev usadenín, ja osobne to zatiaľ beriem s rezervou a počkám si na výsledok, bez prikláňania sa jednej či druhej strane.

Odpovědět

...priste by to mohlo..

jara cimrman,2007-06-29 16:57:09

...Vrbova Lhota, Sydney, to mi nevyhovuje, trochu ten Peking, ale neslo by to zaridit treba nad Bagdadem nebo Pjongyang, pripadne Tehran....aby to proste bylo na neco dobry....Vas Jara Cimrman

Odpovědět

Osidlena plocha

PT,2007-06-28 16:32:05

Nevi nekdo, kolik procent povrchu je pokryto mesty? (resp. alespon nejakou rozumne hustou zastavbou)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace