Nový lidský virus pochází z netopýrů  
Roztomilí kaloni přenášejí nový typ reoviru, který u lidí vyvolává závažné a dále přenosné onemocnění dýchacích cest.

 

 

Zvětšit obrázek
Kaloň australský.

V souboji s viry jsme stále o kilometry pozadu a těžko tomu někdy bude jinak. Viry jsou maličké, rychlé a smrtelně účinné. Když si už začínáme myslet, že je máme víceméně pod palcem, tak se vždy objeví nějaký nový lstivý virus a vědci z něho zase mají těžkou hlavu.

 


Právě to se stalo zcela nedávno. Linfa Wang z CSIRO Livestock Industries’ Australian Animal Health Laboratory v Geelongu se svými lidmi objevil a popsal úplně nový virus, který dostal jméno Melaka podle proslulého starobylého přístavu v Malajsii. Tam byl na začátku roku 2006 izolován z pacienta, 39-letého muže s akutním onemocněním dýchacích cest. Je to doposud jediný případ, kdy byl virus Melaka přímo nalezen v člověku.

 


Melaka je reovirus, což je skupina virů s dvouřetězcovou RNA, původně pojmenovaná podle výrazu Respiratory Enteritic Orphan virus. Po jejich objevení počátkem 50tých let se totiž nejprve nevědělo, kterou nemoc vlastně způsobují, proto „orphan“ (osiřelý). Dnes se ví o spoustě reovirů, co lezou do lidí, ale u řady z nich se stále příliš netuší, jak nám škodí. Mezi ty známější patří třeba rotaviry, které způsobují různá zvracení a průjmy a mimo jiné ročně zabijí úporným průjmem přes půl miliónu malých dětí.

 


Virus Melaka je pravděpodobně původcem oné akutní choroby dýchacích cest, která má těžký průběh a trvá několik dní. Během jediného známého výskytu u lidí nebyla smrtelná, nad její reálnou nebezpečností ale stále visí otazník.

 

A kde se vlastně virus Melaka vzal? Detailní výzkum struktury a sekvence Melaky přinesl poměrně překvapivé rozuzlení. Melaka je blízce příbuzný dvěma reovirům izolovaným z kaloňů, zejména viru Pulau, izolovanému v roce 1999 z kaloně pobřežního (Pteropus hypomelanus) na ostrově Tioman, shodou okolností také v Malajsii.

Zvětšit obrázek
Kaloň pobřežní. Domácí mazlíček, ale s rizikem nákazy.

Druhým, vzdálenějším příbuzným je Nelson Bay virus, izolovaný z kaloně australského (Pteropus poliocephalus) ve stejnojmenné zátoce v australském státě New South Wales. Melaka velmi pravděpodobně pochází přímo od nemocného kaloně, který se ocitnul v rodině pacienta týden před propuknutím infekce.

 

Zvětšit obrázek
Rotavirus, jeden z reovirů, o němž víme, co umí. Zvracení a průjmy.

Podle autorů o viru Melaka ještě uslyšíme. Ukázalo se totiž, že se dokáže přenášet mezi lidmi. Příbuzní dotyčného pacienta onemocněli velmi podobnou chorobou o něco později a sérologické testy potvrdily infekci stejným typem viru. K lokálním epidemiím pravděpodobně dochází docela běžně, testování obyvatel ostrova Tioman odhalilo, že 13% obyvatel se už někdy reovirem z kaloňů nakazilo.

 

Kaloni a vůbec všichni netopýři jsou notoricky známí hostitelé virů, které se mohou dostat do lidí. Takové infekce ale jenom vzácně způsobují nějaké klinické obtíže. Melaka je teď další z výjimek. Viry jsou velmi dynamické potvory, které neustále hledají nový prostor k množení a proto se určitě vyplatí Melaku sledovat. Kaloni teď budou pod dohledem.


Pramen: PNAS 104: 11424-11429, Wikipedia

 

 

Datum: 05.07.2007 13:08
Tisk článku


Diskuze:

"molekulární chirurgie"

pavelm,2007-07-05 15:00:29

Jak může "vystřižením" vodíku z CNHCH3 vzniknout CNCHO3? není to chyba?

Odpovědět


vystrizeni vodiku

Q,2007-07-08 22:57:36

Je to chyba, docela vesela :-) zadny kyslik tam samozrejme nebude, bude tam CNCH3 a pokud se nepletu, je to kyanid

Odpovědět


No, v ASCII se to asi špatně píše.

Pavel,2007-07-09 07:54:26

Podle mě to O má být tečka označující radikál, koneckonců ta trojka by taky měla být jako spodní index, že...

Odpovědět

evolúcia

Martin,2007-07-05 14:06:28

Kdesi som čítal, že kalone vraj vlastne ani nie sú pravé netopiere, ale údajne vznikli z poloopíc. Či to je pravda a čo na to testy DNA, to neviem, ale ak by to boli lietajúce poloopice, v tom prípade by nám boli evolučne relatívne blízko a z toho by vyplývala aj možnosť nákazy.
Na druhej strane - človek sa môže nakaziť aj vtáčou psitakózou.

Odpovědět


Kaloni skutečně nejsou s netopýry nijak příbuzní

Jan Šimůnek,2007-07-05 23:39:15

Jsou jen (spolu s netopýry) excelentní ukázkou konvergentního vývoje.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace