Nízký cholesterol zvyšuje riziko rakoviny  
Miliony lidí užívají statiny, aby si snížili vysokou hladinu cholesterolu. Blahodárnost snížení „zlého“ cholesterolu (LDL) byla popsána v mnoha studiích. Zvláště příznivý efekt platí pro prevenci infarktu a kardiovaskulárních chorob obecně. Jako blesk z čistého nebe proto nyní působí zpráva, že nízká hladina cholesterolu souvisí s rakovinou.

 

 

Florence Pasquier (Fr): „Statiny jsou schopny oddálit demenci.“

Oblíbeným lékem na snižování hladiny cholesterolu jsou statiny. Psali jsme o nich na Oslu již mnohokrát. Vždy to bylo jen v superlativech. Například v souvislosti s jejich ochranným vlivem před demencí. Šlo o poznatek Francouzů, kterým se podařilo prokázat, že kdo si pomocí statinů snižuje cholesterol, hloupne pomaleji


 

Alcino Silva (USA): „Statinům se daří zvrátit následky postižení, které s sebou nese gen odpovědný za schopnost se soustředit.“

Kromě oddálení demence jsme psali o statinech také v souvislosti s poruchou, která se odborně nazývá neurofibromatóza. V případě, že jde o dědičnou záležitost, označují ji specialisté jako neurofibromatosis 1. Při této poruše mají postižení sníženou schopnost se soustředit. Kdyby šlo jen o soustředění, nebylo by to tak zlé. Tato porucha ale jde ruku v ruce s dalšími problémy. Nešťastníci s vadným genem NF1 si nejsou sto zapamatovat nové věci. Mnohdy se tak z dětské rozjívenosti a neposednosti vyklube i snížený intelekt a mentální zaostalost. Američanům se podařilo zjistit, že podáním statinů lze následky poškozeného genu zvrátit k normálu.„Zázračnost“ statinů spočívá v jejich schopnosti inhibovat důležitý enzym (HMG-CoA reduktázu), jehož prostřednictvím organizmus syntetizuje cholesterol. Blokují endogenní syntézu cholesterolu a zvyšují odbourávání LDL-cholesterolu z krevního oběhu. Odhaduje se, že vysokým hladinám cholesterolu se pomocí statinů snaží čelit více než 25 milionů lidí.  


Zatím se mělo za to, že když cholesterol klesne, je léčba úspěšná a přináší pacientovi užitek. Některé informace o problémech jaterních nebo svalových buněk, spojených s vynuceným poklesem cholesterolu, se nezdály být vážné a navíc je jiné studie nepotvrzovaly.

 

 
Vysoký cholesterol zvyšuje riziko infarktu.

Nikoho zatím ani ve snu nenapadlo, že by léčba, která si klade za cíl vysoký "zlý" cholesterol snížit, mohla škodit a nebo dokonce zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Ve vztahu k zhoubnému bujení panoval názor zcela opačný. Američané nyní v červencovém čísle časopisu pro kardiology (JACC) zveřejnili údaje, které v tomto směru přináší značné rozčarování. Vychází najevo, že u úspěšně léčených pacientů s nízkým LDL cholesterolem, rostou případy rakoviny. O vážnosti situace svědčí spočtené riziko vzniku zhoubného nádoru. Autoři studie uvádí nárůst o jeden případ na každých 1000 osob.

Richard H. Karas, profesor medicíny na Tufts University (USA): "Léčba pomocí statinů zvyšuje riziko vzniku zhoubných nádorů."

 

Tento statisticky zjištěný průšvih nastolil otázku, zda se jedná o nepříjemný vedlejší vliv statinů, nebo zda za vyšším počtem případů rakoviny může být snížená hladina cholesterolu.  Odpověď na to není jednoduchá, protože pokusy v tomto směru zatím nebyly provedeny. Autorům studie ale nepřipadá pravděpodobné, že by na vině byly statiny. Spíše se kloní k názoru, že extra případy nádorů startuje nízká hladina cholesterolu (LDL).
Tento článek by neměl znevážit prospěšnost statinů na snižování rizika onemocnění srdce. V tom jejich příznivý efekt samozřejmě zůstává nezpochybněn.


 

Nově se ale na statiny budeme muset dívat z pohledu onkologických rizik u pacientů, kteří jsou léčeni na vysokou hladinu cholesterolu.  
Nový pohled na statiny vyplynul na povrch až poté, co autoři studie rozdělili léčené pacienty do dvou skupin. Na ty, jimž klesla hladina LDL značně (u nichž léčba byla zvláště úspěšná), a na ty, kterým klesla hladina cholesterolu v krvi méně.

 
Snížení cholesterolu zvyšuje riziko rakoviny.

Na takto členěném souboru zhruba čtyřiceti tisíc léčených osob se ukázalo, že „úspěšnost“ léčby možná budeme muset zvažovat v širších souvislostech. To proto, že právě u skupiny těch, kterým následkem léčby klesla hladina zlého cholesterolu v krvi hodně, se vyvrbilo statisticky významně větší počet případů rakoviny. Nešlo přitom o nějaký konkrétní, blíže specifikovaný, onkologický problém. Za prokázanou lze považovat souvislost mezi nově diagnostikovanými maligními nádory a následkem léčby pomocí statinů, výrazně sníženou u hladinou LDL v krvi.   

 

I když některé odborníky publikovaná souvislost mezi statiny a nárůstem rizika rakoviny zcela nepřesvědčila, všichni se shodují na tom, že souvislost mezi nízkou hladinou LDL a zhoubným bujením, je velkým překvapením a že v léčbě na vysoký cholesterol může jít o vážnou komplikaci.  Nastíněná rizika dávají tušit, že statiny budou podrobeny novým pokusům z pohledu možných vedlejších efektů při jejich vysokém dávkování. Očekává se, že při léčbě vysoké hladiny cholesterolu se nyní začne dávat přednost komplexnějšímu přístupu, například upřednostňováním léků obsahujících více účinných složek zaměřených na snižování cholesterolu v krvi. A že se od podávání léků v nichž je účinnou látkou jen samotný statin, bude ustupovat. Jak se zachovají ti, kteří si statiny ordinují "preventivně" sami, si netroufáme odhadnout.

Pramen:  American College of Cardiology

 

 


 

Datum: 26.07.2007 13:19
Tisk článku

Úvod do všeobecnej a klinicky aplikovanej biochémie - Vasudevan DM, S Sreekumari, Vaidyanathan Kannan
 
 
cena původní: 2042 Kč
cena: 2022 Kč
Úvod do všeobecnej a klinicky aplikovanej biochémie
Vasudevan DM, S Sreekumari, Vaidyanathan Kannan

Diskuze:

pre p.Jozefa Pazderu

marcel,2007-09-26 21:16:15

Dobry den!
Prepacte nesmierne ma zaujal Vas clanok o nizkom cholesterole. Prosim Vas ako by som sa mohol dopatrat k studii, ktoru spominate ze bola robena v USA u 40 OOO pacientov. Velmi by mi to pomohlo. Dakujem pekne.

Odpovědět

Trochu k te statistice

Tomas,2007-08-02 14:44:17

"nárůst o jeden případ na každých 1000 osob" Získat statisticky významný odhad takovéhoto zvýšení pravděpodobnosti onemocnění ... tj. 4 nemocné osoby místo 3 z 1.000 (např. na 5% hladině alfa) může být docela oříšek - významnost zde závisí na charakteru zkoumaného souboru (variabilitě souboru, resp. výběru). Pro solidní výsledek bych si tipnul minimalne 30.000 pacientů se statinem + data ke kontrolní skupině

Taky by mě zajímalo vůči čemu vlastně ten nárůst rakoviny měřili: vůči celé či "zdravé" populaci? vůči lidem s vysokým LDL cholesterolem, ale neléčeným (nebo léčeným jiným přípravkem - a jakým?).... No a když už jsme u toho, taky by mě zajímalo, kdo ten výzkum platil. :-)

Odpovědět

Třeba jde jen o špatnou interpretaci

Aarfy,2007-07-27 12:44:10

možná lidi s nízou hladinou cholest. umírají více na raka jenom proto, že ti ostatní stihnou dřív umřít na infarkt. Zohledňuje ta studie věk pacientů?

Odpovědět

Faktem je, že o tomhle se diskutovalo

Jan Šimůnek,2007-07-26 22:03:28

už před několika lety ve Vesmíru:
Jde totiž o to, že statiny a podobné léky zvyšují vylučování cholesterolu, a ten jde v podobě žlučových kyselin ven střevem a v něm se mění střevní mikroflórou částečně na karcinogenní látky.
Takže nic nového, akorát se ty statiny berou dost dlouho dostatečným počtem lidí, aby začala běhat statistika.

Odpovědět

Statiny

Jirka,2007-07-26 15:32:22

Z clanku neni patrne (asi ne vinou autora, ale tim, ze to nejspis neobsahovala ani ta studie), zda je to tou nizkou hladinou LDL, nebo tim, ze se podavaly statiny. Statiny samy o sobe by mohly mit vedlejsi ucinek. Nebylo by nejake porovnani s temi, kdo maji hladinu LDL nizkou od prirody?

Cholesterol je zivotne dulezita latka, nijak by me neprekvapilo, kdyby jeho nedostatek nebo nizka hladina zpusobovala problemy, ktere nejsou na prvni pohled patrne. Ale vliv statinu na rozvoj rakoviny muze byt i primy a ruznost uspesnosti snizovani LDL vlastne jen jakymsi vedlejsim efektem. (Kdyz by vliv statinu byl primy, bylo by jinak logicke, aby nebyl rozdil, co se vzniku rakoviny tyce, nebyl zavisly na tom, jak moc se hladina LDL pri lecbe stejnym mnozstvim statinu snizila.)

Odpovědět


?

Honza,2007-07-26 16:10:28

Cele to muze byt jeste komplikovanejsi. Co kdyz statin zpusobuje rakovinu pouze pri nizke hladine LDL cholesterolu?

Odpovědět


A co si takhle ten článek přečíst celý?

Pavel,2007-07-26 20:35:31

Cituji: "Tento statisticky zjištěný průšvih nastolil otázku, zda se jedná o nepříjemný vedlejší vliv statinů, nebo zda za vyšším počtem případů rakoviny může být snížená hladina cholesterolu. Odpověď na to není jednoduchá, protože pokusy v tomto směru zatím nebyly provedeny. Autorům studie ale nepřipadá pravděpodobné, že by na vině byly statiny. Spíše se kloní k názoru, že extra případy nádorů startuje nízká hladina cholesterolu (LDL)."

Takže z článku to jasné opravdu není, ale to je proto, že se to neví.

Odpovědět

Cholesterol versus homocystein

Vojta49,2007-07-26 15:17:02

Oficiální medicina údajně nezná příčiny hypercholesterolemie. Proto také používá symptomatickou léčbu pomocí statinů.

Někteří lékaři tvrdí (viz např. <a href=\"http://www.clanky-o-zdravi.online-prodej.cz/statiny-cholesterol-a-homocystein.htm\">http://www.clanky-o-zdravi.online-prodej.cz/statiny-cholesterol-a-homocystein.htm</a>), že primární příčinou hyporcholesterolemie je hyperhomocysteinémie (omlouvám se za ona hrozná slova).

Zadám-li Googlu dotaz na \\"homocystein\\", obdržím přes 280 tis. odkazů. Jde tedy o široce diskutovaný pojem.

Vláda spojených států údajně již více než 10 let platí fortifikaci mouky potravními doplňky, které snižují všem americkým konzumentům pečiva hladinu homocysteinu. U nás se podobně fortifikuje sůl jodem.

Prosím tedy autora článku a případné další odborníky o stanovisko k souvislosti vysokého cholesterolu s vysokým homocysteinem. Díky za všechny odpovědi.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace