Chitosan testován ve stavu beztíže  
Kouzelný polymer přírodního původu dostal šanci předvést své schopnosti na palubě raketoplánu Endeavour.

 

 

Zvětšit obrázek
Endeavour na oběžné dráze.

Být dokonalí, tak bychom všechny užitečné organické látky vymysleli sami. Teoreticky to jistě možné je. Známe všechny stavební jednotky, ze kterých se skládají, i základní principy, jimiž se tyhle jednotky dají pospojovat. Naštěstí na své životy nemáme věčnost a dokonalí nejsme ani omylem. Docela rádi uvítáme inspiraci z našeho okolí. Nemusíme chodit daleko, pozemská příroda je báječným zdrojem skvělých nápadů, rafinovaných triků i neuvěřitelných hloupostí. Evoluce je sice slepá, ale příjemně tvořivá. Stačí si jenom vybrat.

 

Zvětšit obrázek
Chemická struktura chitinu, chitosanu a celulózy.


Pozoruhodnou inspirací od korýšů je chitosan, polysacharid podílející se na stavbě jejich vnějšího krunýře. Je to vlastně ve vodě rozpustná forma chitinu, která je součástí imunitní obrany členovců proti patogenům. Má se za to, že rozpuštěné částice chitosanu nesou kladný náboj, který je přitahuje k záporně nabité membráně bakteriálních vetřelců. Bakterie obalené chitosanem se moc nemnoží a někdy i umřou. Před časem vyšlo najevo, že kromě jiných předností, jako je podpora růstu rostlin nebo zázračné lapání tuku u tlouštíků, dovede i významně podpořit léčbu zraněných vojáků.

 

Armáda USA vybavuje své bojové jednotky v Iráku obvazy a dalším zdravotnickým materiálem na bázi chitosanu. Chitosan totiž výtečně urychluje srážení krve v rozsáhlých čerstvých ranách, o něž v Iráku není nouze a zároveň v nich potlačuje bakteriální infekce.
Chitosan svými vlastnostmi zaujal i odborníky NASA a v rámci právě probíhajícího letu raketoplánu Endeavour bude testován na oběžné dráze ve stavu beztíže. Ví se, že imunita se ve vesmíru chová jinak, než v gravitačním poli planety. Buňky lidského imunitního systému jsou ve stavu beztíže méně výkonné, než na povrchu Země. Proto je zajímavé zkusit, jak bude na palubě raketoplánu fungovat chitosan.

 

 

Zvětšit obrázek
Výrobce chitinu předvádí své zboží.

Nejde jen o teoretické prostocviky. NASA sice zatím neočekává, že by se její astronauti účastnili kosmických bitev, ale k úrazu lze přijít i jinak než v bojové akci. Poranění by mohlo být vážným zádrhelem třeba během cesty k Marsu nebo na nějaké podobné dlouhodobé misi, které NASA výhledově plánuje.

 

Zvětšit obrázek
Chitosan budou nejspíš dobře znát vojáci budoucnosti.

Na orbitálních experimentech s chitosanem se finančně podílí i firma Hawaii Chitopure, která vyrábí ultračistý chitosan pro vojenské účely deacetylací chitinu z mořských korýšů. Firemní specialisté doufají, že chitosan zvládne potlačit záněty i vybít nepříjemné bakterie. Podle Shendy Baker, chemičky z Harvey Mudd College a prezidentky společnosti BioSTAR West, která bude experimenty řídit, by chitosan měl potlačit jizvy a další nepěkné projevy bojujícího imunitního systému.

 

Na palubě raketoplánu Endeavour se testují celkem tři experimentální směsi. Jedna obsahuje koktejl lidských bílých krvinek monocytů a úlomků bakteriálních buněčných stěn, ve druhé jsou monocyty a chitosan a v té poslední monocyty, úlomky bakteriálních stěn a chitosan dohromady. Zároveň s pozorováním ve vesmíru probíhají i navlas stejné experimenty na Zemi. Experimentátoři na oběžné dráze i na Zemi sledují a porovnávají chování monocytů, včetně aktivity jejich genů, krátkých RNA i tvorbu jejich proteinů.

 

 

Zvětšit obrázek
Ani chitosan ale nebude všemocný.

Velkým problémem dlouhodobých kosmických letů mohou být i bakteriální kolonie v roli černých pasažérů. Asi nejznámější je případ bakteriální kontaminace ruské kosmické stanice Mir. Kontaminace byla tak hrozná, že se z ní kosmonautům dělalo zle. I na palubách raketoplánů se běžně vyskytují různé bakteriální biofilmy. Savčí buňky zrovna moc neoblibují stav beztíže, bakterie si ho naopak užívají a často v něm výborně rostou.Bez zázračných materiálů jako je chitosan, by to budoucí vesmírní cestovatelé neměli lehké.

 


Pramen:  NewScientist.com 26.7. 2007.


 

 

 

 

 

Datum: 21.08.2007 20:14
Tisk článku


Diskuze:

chitosan a farmacie

lobubo,2007-08-23 19:54:01

možná by taky bylo vhodné říct, že na chitosan se teď upírají zraky i farmaceutického průmyslu, je velmi vhodný pro vývoj lékových forem s řízeným uvolňováním

Odpovědět

vnímanie rotácie

jv3,2007-08-22 10:47:41

Myslím, že v bezváhovom stave bez zrakového kontaktu človek nie je schopný rotáciu dostatočne veľkej kabíny (aby mu na hlavu pôsobila približne rovnaká sila ako na ostatok tela) vnímať inak ako jedným smerom pôsobiacu silu, hlavné problémy budú teda vo veľkosti a asi aj inde.

Odpovědět

zadrhel - asi jo

Peca,2007-08-22 09:33:35

Jo, na tom něco bude :)

Odpovědět

umělá gravitace

Peca,2007-08-21 23:07:17

Nevím jestli je to utopie ze scifi filmů, ale nebyl by zas takový problém udělat umělou gravitaci formou odstředivé síly ve válci, ne ? Nemusela by to být nutně pohyblivá část, stačilo by, aby byl správně navržený interiér a loď se po dosažení oběžné dráhy patřičně rozrotovala... Nebo v čem je zádrhel ?

Odpovědět


zadrhel

PT,2007-08-22 09:05:15

nekolik zadrhelu to ma - ten nejvetsi je jakysi limit lidskeho organizmu pro vnimani rotace. Ted si nejsem uplne jisty, ale myslim si ze vice jak jedna otacka za 30s jde uz vnimat a muze z ni byt po delsi dobe nevolno. A jelikoz odstredive zrychleni je zavisle na rychlosti a polomeru, tak je jasne, ze alespon castecne rozumnou gravitaci ziskame az od nejakeho polomeru otaceni (a to jenom na obvode). A to klade pozadavky na velikost stanice, coz je penezni problem. Obejit to castecne jde "zavesenim" stejne velke hmoty na druhem konci lana, pricemz se bude rotovat prave kolem stredu lana. Ale tady je problem ziskat tu druhou hmotu, co bude jako protivaha, coz jsou opet penize. V soucasne dobe to proste nema smysl resit, zejmena pokud je tu vcelku snadna moznost se vratit na Zem.

Odpovědět


dodatek

PT,2007-08-22 09:07:13

jeste jenom dodatek - ani to resit moc smysl v soucasnosti nema, protoze stav beztize je vetsinou zadouci pro vyzkum apod :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace