Ötziho šíp nezabil  
Osud horala z doby bronzové se znovu mění. Původně jej měla překvapit náhlá bouře, při níž pokojně umrznul. Pak ale měl být podle rentgenu, který odhalil hrot šípu, zabit střelou do zad. Nové vyhodnocení dat z tomografu ale svědčí o tom, že mu rozbili hlavu kamenem.

 

 

Zvětšit obrázek
V době, kdy byl "ledový muž" považován za horolezce.


Když v roce 1991 našli němečtí turisté v tajícím ledovci Ötztalských Alp na pomezí Rakouska a Itálie mrtvolu asi čtyřicetiletého muže, všichni jej považovali za horolezce, který umrznul nanejvýš před několika desítkami let. Později se ukázalo, že mu je let 5300.

 

Zvětšit obrázek
Původně měl Ötzi na sobě tři druhy oděvu...

 

Zpočátku se o něm psalo jako o poutníkovi, kterého překvapila změna počasí a on chudák usnul a zmrznul. V roce 2001 zase rentgen ukázal, že mu pod lopatkou vězí hrot šípu a tak forenzní experti teorii o zmrznutí rychle změnili na smrt vykrvácením.

 

 

Nyní se Ötziho smrtí zabýval tým odborníků znovu a po pečlivém vyhodnocení dat z tomografu a z nepřirozené polohy mrtvoly ve které nebožtík skonal, příčinu smrti znovu mění. Nový úmrtní list Ötzimu vystavili profesor Andreas Lippert z Vídeňské university, Drs. Paul Gostner a Patrizia Pernter z Regionální nemocnice v Bolzano a Dr. Eduard Egarter Vigl z Archelogockého muzea Jižního Tyrolska.

 

Zvětšit obrázek
...a boty z medvědí kůže.


Nový text zní: Střela šípem nebyla příčinou smrti. Smrt způsobil silný úder do hlavy, který způsobil poranění mozku neslučitelné se životem. 

 

Zvětšit obrázek
Hrot šípu, který má pod lopatkou, měl být příčinou smrti. Nebyl.

 

Původně se vědci domnívali, že nepřirozená poloha, ve které Ötzi zmrznul, byla proto, že si ulevoval a zkroucením paže omezoval krvácení rány. Nyní se na věc dívají jinak. I když zcela nelze vyloučit nešťastný pád, při kterém si Ötzi rozbil hlavu, pravděpodobnější verze je, že se se svým protivníkem střetl tváří v tvář a že jeho život ukončil úder kamenem.

 

 

Podle snímků z tomografu totiž zemřel   na  krvácení do mozku. Poloha těla navíc vypovídá o tom, že vrah po činu otočil Ötziho tělo čelem dolů. Učiniltak ještě než došlo ke svalovému ztuhnutí. Vytáhnul mu ze zad svůj šíp a odnesl si jej s sebou.

 

 

Zvětšit obrázek
Poraněný hřbet ruky


Izotopy kostí a zubu prokázaly, že tento chlapík pocházel z údolí Eisack (zřejmě z vesnice Feldthurns). Někteří odborníci jej řadí ke stejným násilníkům jako ty, kteří jej „dostali“. Vede je k tomu přítomnost krve na jeho noži a na šípech, které měl v toulci. Byla totiž lidská a nebyla jeho. To by skutečně mohlo znamenat, že ani on se se svými protivníky nijak nepáral. V každém případě byl také člověkem šetrným, protože i on si své zkrvavené šípy ze svých obětí vytáhnul a schoval na další použití.

 

Zvětšit obrázek
Smrtelným pro něj byl ale až úder do hlavy.

Ale to i další podobné úvahy, jsou už do jisté míry  spekulace. I když dost opodstatněné. S jistotou Ötziho ale můžeme prohlásit za chudáka z jiného důvodu. Víme totiž, že kvůli parazitům trpěl bolestmi žaludku. A také že půl roku před svou smrtí prodělal tři vážné choroby.

Dokonce na  Ötziho víme, že den nebo dva před smrtí jedl maso z kozy a nějakou rostlinnou potravu. Jeho posledním jídlem byl pak jelen a nějaké obiloviny.

 

Ať už byl tento šlachovitý muž, který byl na svoji dobu poměrně starý, zabit z jakýchkoli důvodů, rozhodně neprodal svojí kůži lacino. Na jeho těle i oděvu se prokázala cizí krev. Zlomenina záprstní kosti a poranění hřbetu jeho ruky svědčí o pořádné bitce. Zápas na život a na smrt se odehrál nedaleko od nás, tři a půl tisíce let před Kristem.  


 

Datum: 01.09.2007 05:50
Tisk článku

Související články:

Rozsáhlé předkolumbovské osídlení východní Amazonie     Autor: Stanislav Mihulka (21.10.2010)Diskuze:

..bylo by nacase

jara cimrman,2007-09-03 18:21:00

.....to je porad nejakyho dohadovani.......bylo by nacase ho uz konecne vzbudit, a zeptat se ho, jak to s nim skutecne bylo.....

Odpovědět

co ma Otzi spolecneho s akupunkturou?

Nina,2007-09-02 21:27:33

Umi nekdo z vas nemecky?
http://www.franz-thews.de/tcm/aku/oetzi.php

Odpovědět


Tetování

josef pazdera,2007-09-02 22:31:38

Otzi byl na řadě míst svého těla tetován. Někteří dávají místa jeho tetování do souvislsoti s místy vpichů, kam se provádí akupunktura.

Odpovědět


aha zajimave

Nina,2007-09-03 11:10:10

pak by akupunktura byla jeste starsi nez Cina. dekuji

Odpovědět

Úchvatné

Jan Havlík,2007-09-01 21:41:09

Vždycky se mi trochu tají dech nad tím, co jsme schopni zjistit o velmi archivním kusu zmrzlého sušeného torza. Třeba to odkud pocházel, složení jídla co si dal na sváču před 5300 lety, určit diagnózu toho, co ho trápilo za nemoci rok před smrtí...

Přemýšlím, co asi budou vědci schopni říct za 50 let.
Nejspíše vloží kousek tkáně do stroje a druhou stranou z něj vypadně kompletní virtuální model jeho vzhledu spolu s informací, že kdyby ho nevzali šutrem přes hlavu, tak do 2 let zemře na 90% na infarkt a nebo do 5 let na rakovinu jater. Jako bonus k tomu bude info, že jeho babička byla italka.

Odpovědět


Alebo

Martin,2007-09-02 01:33:23

ho naklonujú :)

Odpovědět


jeho babička

kapitán,2007-09-02 06:22:20

Jeho babička nemohla být ITALKA maximálně indoevropanka

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace