Kdy vitamín C škodí  
Tučná strava může být příčinou toho, že se od vitamínu dočkáme místo pomocné ruky, rány do zad. Nebo spíše do žaludku.

 

Nitrosaminy jsou chemické látky, které vznikají z dusitanů a bílkovin (resp. ze sekundárních aminů). Jsou považovány za karcinogenní. Patří mezi ně především N-nitrosodimetylamin, N-nitrosodietylamin, N-nitrosopyrrolidin, a N-nitrosopiperidin, N-nitrosomorfolin a N-nitrosodi-n-butylamin.

Zvětšit obrázek
Formování nitrosaminů. V přítomnosti vitamínu C  se ve vodném prostředí dusitan mění na kyselinu dusitou. Vitamín, který je zde označen jako ASC (ascorbic acid) je redukovaný na kyselinu dehydroaskorbovou. Sekundární aminy přítomné v tuku jsou přeměněny na nitrosaminy, které později difundují zpět do vodní fáze. (podle E. Combet a kol., 2007) 

Nitrosaminy konzumujeme spolu s potravou. Všichni víme, že je do sebe dostáváme s uzeným masem. Méně se už ví, že vznikají také při jiných pochodech, například při sušení sladu a jsou tedy v pivě, whisky,... A do nedávna jsme vůbec netušili, že nám karcinogenní nitrosaminy vznikají v žaludku spontánně.


V časopise Gut (Vnitřnosti) vyšel článek, ve kterém se vědci zabývají sledováním dopadu přítomnosti tuku a vitamínu C, na vznik dusitanů v žaludku. Žaludek si vybrali proto, protože právě tato část našeho těla nás často zlobí změnami, kterým říkáme rakovina.
Dusitany, které jsou přítomny v lidských slinách a v potravinách, se tedy na nitrosaminy měnit mohou. Zlé mutageny se ale tvoří jen v kyselém prostředí. Náš žaludek s kyselinou chlorovodíkovou ale je k takovým hrátkám prostředí velmi příhodné. Naštěstí máme většinou v potravě hodného policajta. Tím je vitamín C, neboť právě on tvorbě nitrosaminů brání. Dělá to tak, že pomáhá přeměně dusitanu na oxid dusnatý.


Aby vědci přišli na kloub pochodům, které v žaludku se vznikem rakovinotvorných látek probíhají, tak si přesně okopírovali tamní chemické podmínky. Zvláště je zajímaly poměry v přední části žaludku. Podle naměřených hodnot pak připravili pokus co nejvěrnější přirozeným podmínkám a při něm měřili změny v hladinách nitrosaminů, kyslíku a oxidu dusnatého.


Vliv tuků
Pokud v umělém žaludku nebyl přítomen tuk, potom vitamín C snížil hladinu dvou nitrosaminů 5 až 1000x. A jako bonus tento vitamín tvorbě dalších dvou nitrosaminů, zamezil zcela.
Když ale při pokusu přidali do „tráveniny“ 10% tuku, byl jeho efekt opačný. Místo toho, aby vitamín pomáhal škodliviny omezit, nastartoval jejich růst. Z hodného policajta se rázem stal zlý policajt a nitrosaminů se v žaludku tvořilo více 8 až 140x.
Jak je to možné? Oxid dusnatý se tvoří, pokud vitamín C reaguje s dusitanem na kyselinu. Oxid dusnatý ale proniká do tuku a tam reaguje s kyslíkem za vzniku sloučenin generujících nitrosaminy.

 
Toto zjištění nám umožňuje pochopit, proč při jiných pokusech nedávno vyšlo najevo, že doplňování stravy o vitamín C nemá na snížení rizika vzniku rakoviny žádný vliv.

 

Závěr:

 

Bůček

 

Když si nacpeme panděro tučným uzeným, pak nám i vitamín C bude škodit.


Prameny:
Gut 2007; doi: 10.1136/gut.2007.12857

BMJ.

 

 

Datum: 05.09.2007 05:48
Tisk článku

Související články:

Také vynakládáte horentní sumy za vitamínové doplňky?     Autor: Josef Pazdera (20.08.2007)
U těhotných žen je nedostatek vitamínu D častým jevem     Autor: Josef Pazdera (12.03.2007)
Vitamín B3 a roztroušená skleróza     Autor: Jaroslav Petr (20.09.2006)
Protirakovinný efekt vitamínu D lze od ostatních účinků oddělit     Autor: Josef Pazdera (24.03.2006)Diskuze:

Finta s vitamínem C

Michael,2007-09-05 19:26:59

Proč se omezovat a nejíst tučná jídla? Vždyť těm se nic nevyrovná. Prostě jeden den budu pojídat svůj oblíbený bůček a anglickou slaninu a druhý den se nacpu potravou bohatou na vitamín C. Tak tyto potraviny nepřijdou do kantaktu v žaludku, ale až dále v trávicím traktu, kde už spolu nemohou reagovat v kyselém prostředí žaludku. Tak proč se omezovat. Pochválen ...

Odpovědět

Nitrosaminy

Kamil Dohnal RNDr.,2007-09-05 09:37:06

Jak všichni víme, nitrosamíny nevznikají uzením, ale používáním rychlosoli - dusičnanu draselného, sodného či amonného. Vede ke zkrácení doby naložení masa před uzenářským zpracováním a vytváří pro naivky milou růžovou barvu uzenářských výrobků. Redukcí dusičnanů vznikají dusitany a ty pak reakcí s krevním barvivem produkují nitrosamíny.

Odpovědět


Re: Nitrosaminy

vpar,2007-09-05 10:05:12

Musím vás opravit, jako rychlosoli se používají spíš dusitany, které oxidují krevní hemoglobin (Fe 2 ) na methemoglobin (Fe 3 ), který není schopen přenášet kyslík (dusitany jsou proto toxické). Toto nebezpečí je však eliminováno nízkými limity na dusitany. Naproti tomu proces vzniku nitrosaminů je zcela odlišný - dochází k reakci dusitanů (tedy spíše kyseliny dusité) se sekundárními aminy. Samozřejmě jako každá reakce je urychlena teplem, proto onen buřt zčervená...

více viz <a href=\"http://chemicke-listy.vscht.cz/docs/full/2005_01_3-12.pdf\">http://chemicke-listy.vscht.cz/docs/full/2005_01_3-12.pdf</a>

Odpovědět


Tolik doporučení- tolik protiřečení ...

machalek15,2007-09-11 21:15:04

Nestačí se člověk divit ! Za rok to bude zese opačně -ale, - kdo bere odpovědnost za toto protiřečení ! Jen chudý duchem by Vám věřil !!!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace