Bengálskému zálivu hrozí katastrofická tsunami  
V hustě obydlené oblasti na pobřeží Bengálského zálivu se může odehrát tragédie, vedle které blednou i následky ničivé vlny tsunami na Sumatře z 26. prosince 2004. Počet obětí může překročit milion.

 

 

Zvětšit obrázek
Hustě obydlená delta Gangy je jedním z cílů tsunami, kterou by zvedlo zemětřesní v Bengálském zálivu.

Varování před ničivou tsunami v Bengálském zálivu plyne ze studie, kterou zveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature australský geolog Phil Cummins z Geoscience Australia.

Zvětšit obrázek
Linie zlomu s vyznačenými oblastmi silných zemětřesení. Masakr z roku 2004 vyvolalo zemětřesení v oblasti znázorněné růžovou barvou.

 

„V první reakci jsem téhle studii odmítl uvěřit,“ přiznal přední americký seismolog Gerard Fryer. „Ale pak jsem si všiml, že jejím autorem je Phil Cummins, který předpověděl sumaterskou tsunami z roku 2004. Takže když teď něco říká, měli bychom mu pečlivě naslouchat.“

 


Cummins tvrdí, že Bengálský záliv je mnohem nebezpečnější místo, než se geologové a seismologové domnívali. Od jihu sem zasahuje mohutný zlom v horninách, na kterém se zrodilo ničivé sumaterské zemětřesení z 26. prosince 2004. Vědci byli přesvědčeni, že zlom probíhá pod souší a horniny se na něm stýkají tak, že tu nemůže dojít k prudkým zdvihům či poklesům. Cummins ale nashromáždil důkazy o tom, že se zlom nachází o 100 až 200 km dále na západ a probíhá pod mořským dnem.


 

 

Zvětšit obrázek
Linie zlomu jde podle Cumminse dále na západ a pod mořem (červeně) a nikoli pod pevninou, jak se domnívali Cumminsovi předchůdci (černá linie). Na dně zálivu je mocná vrstva sedimentů, která riziko silného zemětřesení zvyšuje, protože izoluje teplo, které se hromadí ve spodních vrstvách na zlomu.

Celá oblast zraje pro velké zemětřesení provázené obří vlnou tsunami. Na otevřeném moři by se mohla vlna zdvihnout do výšky tří metrů. Při nárazu na pobřeží by se vzedmula mnohonásobně výše. V přímém ohrožení se ocitá čtyřmilionové bangladéšské  město Chittagong ležící přímo na pobřeží. Následky tsunami by mohla pocítit o metropole Dháka s 12 miliony obyvatel či indická Kalkata se 14 miliony obyvateli. Ohroženou oblast obývá asi 60 milionů lidí.

Zvětšit obrázek
Počítačové modelování tsunami, jakou zvedlo zemětřesení z roku 1762 při posunu hornin zhruba o 10 metrů. Výška tsunami je na volném moři. Při nárazu na břeh se voda zdvihá do mnohonásobně větších výšek.

 


V historických pramenech našel Cummins svědectví, která jeho obavy potvrzují. Britský kapitán Edward Halsted při návštěvě ostrova Cheduba zaznamenal vyprávění domorodců, podle kterého v roce 1762 došlo v celé oblasti k zemětřesení, při kterém se některé oblasti zvedly až o sedm metrů.

 


„Moře několikrát s velkou silou zalilo pevninu. Pak ustoupilo a zanechalo na souši neuvěřitelné množství ryb,“ zapsal si do deníku Halsted a dodává, že podle vyprávění místních obyvatel se podobné katastrofy s odstupem několika staletí opakují.


Tehdejší tsunami mohla postihnout i stovky kilometrů vzdálenou Dháku, odkud se z té doby zachovaly zprávy o zničení stovek velkých lodí, které se potopily nebo byly vrženy na pobřeží,  a „ztrátě mnoha životů“.

 

 

Zvětšit obrázek
Kalkata se nachází v deltě Gangy a je 1,5 až 9 metrů nad mořem. Město se 14 miliony obyvatel se ocitá v dosahu tsunami, která by se přehnala Bengálským zálivem.

Cummins upozorňuje na fakt, že oblast Bengálského zálivu by měla být urychleně vybavena stejným výstražným systémem, jaký dnes střeží před tsunami pobřeží Sumatry.

 


„Vzhledem k současné politické situaci v celé oblasti nelze očekávat, že by indická či bangladéšská vláda podnikly potřebné kroky,“ prohlásil Fryer v rozhovoru pro Nature. „Nejsou připravené na katastrofu, při které bude půl milionu až milion mrtvých.“ 

Podobně je na tom i bangladéšská metropole Dháka.
 

 

 

 

 

 

 

 Podobně je na tom i bangladéšská metropole Dháka.


Pramen: Nature, Wikipedia 

Datum: 10.09.2007 12:10
Tisk článku

Země versus katastrofy - Jak náš svět utvářejí náhlé přírodní změny - Zillmer Hans-Joachim
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 239 Kč
Země versus katastrofy - Jak náš svět utvářejí náhlé přírodní změny
Zillmer Hans-Joachim

Diskuze:

není zájem

Eduard,2008-05-18 09:42:50

Jestli že nabízíte pomoc a není zájem,potom až tsunami
spláchne většinu obyvatel planety dojde těm jestli přežijou.Prevence není jenom slovo,boduli cinický planeta přelidněná nedostatek všeho příroda si poradí.

Odpovědět

1762

martin gasparovic,2007-09-10 15:23:40

1762 hmm ...ak sa take nieco stalo potom by minimalne z toho roku 1762 malo existovat vyrazne viac zaznamov.
Napr. od vychodoindickej spolocnosti , pripadne holandanov , a samozrejme aj miestne zaznamy.
Len domorodci na ostrove ... to je nejak malo .
A samozrejme mali existovat aj vyrazne starsie napisy , vzhladom na znalost pisma v oblasti .

Odpovědět


jak tak si představuji

jarda petr,2007-09-11 05:16:04

Jen tak si představuji, kolik písmených zpráv by po dnešním tsunami zanechali obyvatelé slumů na periferii Dháky. Pokud jde o zápisy "bílých pánů", tak ty není lehké interpretovat. Když najdete zápis, že náhle stoupla voda, spousta lidí se utopila a z pobřeží to udělalo kůlničku na dříví, nemůžete automaticky tvrdit, že je to zápis o tsunami. Zvednutí pobřeží může například zpomalit odtok vody z oblasti a to vyvolá katastrofické záplavy i bez tsunami. Ale pokud máte tipy, kde spolehlivé zprávy najít, bude nejlepší, když je pošlete přímo Philu Cumminsovi. Pro nás je házení perel sviním.

Odpovědět

...i mne presel smich

jara cimrman,2007-09-10 15:15:58

...kdyz jsem si precetl jmeno Phil Cummins....tady uz prestala potom veskera legrace, radim bangladesanum, aby meli pripraveny radia, baterky a balicky prvni i druhe pomoci....at si sebou vezmou taky pekace na smazeni ryb, budou na sousi ryby jako v pamatnem roce 1762...to je asi tak vsecko co s tim muzu delat....

Odpovědět


omyl

jarda petr,2007-09-11 05:10:02

To je omyl. Varovný systém, který zachytí podmořské zemětřesení a včas varuje obyvatele pobřeží, aby se uklidili někam, kam tsunami nedosáhne, může zachránitv celé oblasti statisíce životů. Zvlášť když se provedou včas nácviky, lidé při ostrém poplachu nepropadnou a budou vědět, co mají dělat. Ono by to ani nebylo extrémně drahé. Lidstvo utratí mnohem větší peníze za neskonale nepotřebnější věci.

Odpovědět


to jarda petr

Jan Šimůnek,2007-09-11 10:08:50

Docela by mě zajímalo, jak by se milion lidí seřadil ukázněně do desetistupu a poté odpochodoval několik kilometrů (minimálně) mimo dosah tsunami. A za jakou dobu by to stihli i s rutinou získanou každodenním cvičením prováděným po několik let.
Pokud tam nevybudují nějaká útočiště - nejlépe umělé pahorky zpevněné betonem - o dostatečné kapacitě a v doběhové vzdálenosti pro většinu populace - tak jim bude ohlášení tsunami nějakých 10 - 20 minut předem dost k ničemu.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace