Krátkozrakost dělají geny  
Rodičovské kárání „Nekoukej do sešitu tak zblízka, pokazíš si oči!“, si zřejmě budeme moci odpustit.

Nová studie, kterou uskutečnili pracovníci Státní univerzity státu Ohio zjistila, že  krátkozraké děti stráví více času studiem a čtením ze záliby. Tráví méně času sportem. Dosahují lepších výsledků v testech zaměřených na znalost čtení, jazykové schopnosti, než děti s normálním viděním. Krátkozraké děti tráví stejný čas u televize a u počítače, jako ostatní děti.
Nic z toho ale neznamená, že by rodiče měly dětem radit, aby méně četly, neboť studie také prokázala, že vliv četby na krátkozrakost vliv nemá.

Riziko vzniku krátkozrakosti
závisí především na tom, zda potomek měl oba, jednoho, nebo žádného z rodičů krátkozrakého.V případě, že oba rodiče jsou krátkozrací, třetina jejich potomků je rovněž krátkozrakých. 

Je-li pouze jeden z rodičů je krátkozraký, vyvine se krátkozrakost u  pětiny jejich potomků.

Pouze méně než desetina dětí je krátkozrakých, pokud žádný z rodičů netrpí touto chorobou.

Krátkozrakost není děděna jednoduše, poněvadž ani v případě, že oba rodiče jsou krátkozrací, nejsou všichni jejich potomci krátkozrací. Ze získaných výsledků se podařilo prokázat, že krátkozrakost je u lidí geneticky vedená porucha. Výzkumníci zmíněné univerzity v Ohio získali na další objasnění genetických znaků řídících krátkozrakost grant. Můžeme se tedy domnívat, že další poznatky o dědění krátkozrakosti na sebe nenechají dlouho čekat.
 Pramen: Journal Investigative Ophthalmology and Visual Science  

Datum: 28.04.2003
Tisk článku


Diskuze:

příčina/následek

kz,2006-04-13 10:31:12

Mám obavy, že se opět zaměňuje příčina a následek.

Odpovědět


pricina/nasledek

Mautycka,2008-03-05 10:01:14

Domnivam se, ze deti nejsou kratkozrake proto, ze by hodne cetly a malo sportovaly, ale naopak. Cist s brylemi je totiz rozhodne snazsi nez s nimi behat, skakat ci plavat. O micovych hrach nemluve...

Odpovědět

Krátkozrakost

Josef Pazdera,2003-06-25 23:43:21

Jedná se o překladovou chybu. Dictionary of the English Language (College Edition, London 1998) umožňuje oba překlady slova. Dr. Františku Zedekovi děkujeme za opravu a v článku jednou chybně použité slovo tupozrakost vypouštíme.

Odpovědět

Tupozrakost dělají geny

František Zedek,2003-06-17 17:30:45

V článku je zcela zásadní chyba způsobená asi špatným překladem či nepochopením. Tupozrakost není krátkozrakost! Jde o naprosto významově odlišné výrazy a nelze je zaměnit, jak činíte hned v první větě, čímž v laické veřejnosti je vzbuzen dojem ekvivalence. Zjednodušeně řečeno - 1)krátkozrakost nebo 2)dalekozrakost a 3) tzv. astigmatismus patří do dioptrických vad oka, daných rozdílnou osovou délkou oka a způsobem zakřivení rohovky ve srovnání s tzv. norm. okem. Tupozrakost je funkční vada oka, kdy jakoby se postižené oko nenaučilo v raném dětství dobře dívat a nejčastěji bývá spojeno se šilháním a dioptrickou vadou a to v drtivé většině s dalekozrakostí. U krátkozrakosti bývá tupozrakost jen výjimečně.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace