Hobit nebyl defektní  
Anatomie zápěstních kostí „hobita“ Homo floresiensis je tak primitivní, že vylučuje jeho příslušnost k druhu Homo sapiens. Padá tak teorie, podle které byli „hobiti“ defektní příslušníci druhu Homo sapiens postižení mikrocefalií a dalšími dědičnými neduhy.


 

 

Zvětšit obrázek
Homo floresiensis – rekonstrukce podle lebky LB1

O člověka floréského, který žil zřejmě ještě před 18 000 roky na indonéském ostrově Flores, se vedou zuřivé spory. Maličká postava a mozkovna velikosti většího pomeranče nedává spát mnoha vědcům. Jedni vidí v drobném „hobitovi“ samostatný druh člověka, který v podmínkách ostrova „zakrsl“.

 

 

 

Odpůrci ale tvrdí, že jde o obyčejného Homo sapiens postiženého těžkými dědičnými defekty, především pak mikrocefalií, která má za následek zakrnění mozku a většinou i těžkou demenci. Vše tak trochu připomíná dávný spor o neandrtálce. Je to samostatný druh pravěkého člověka nebo defektní jedinec? U neandrtálce vyhrála varianta samostatného pravěkého druhu. Poslední publikace týmu vedeného Matthewem Tocherim z washingtonské Smithsonian Institution zveřejněná v Science naznačuje, že hobit by mohl neandrtálce následovat.

 

 


 

 

Chris Stringer

Problém v určení statutu „hobita“ vyvěrá z faktu, že v kostech se nedochovala DNA pro genetické analýzy a lebka se našla jen jedna.

 

Studium zápěstních kůstek nicméně naznačuje, že stavba hobitova zápěstí vůbec neodpovídá anatomii moderního člověka Homo sapiens. Nelze to připsat na vrub chorobným změnám.

 

Zápěstní kůstky nesou jasné archaické znaky, které připomínají australopiteky nebo dokonce šimpanze. Zatím nepublikované studie odhalily stejně archaické znaky i na kostře nohy, ramenního pletence a paže.

 

 

 


„Dejte si to všechno dohromady a vyjde vám obrázek něčeho úplně jiného, než jsme my moderní lidé,“ říká přední britský paleoantropolog Chris Stringer.

 
Pramen: Science

Datum: 21.09.2007 07:38
Tisk článku


Diskuze:

Hobiti

Jirka,2007-09-25 06:47:34

Zajimalo by mne, jaké jsou nejstarší doložené ostatky hobitů? Proč třeba neandrtálci vymřeli hodně rychlé po přichodu sapientů a hobiti se drželi velmi dlouho?

Odpovědět

Som rád tomuto záveru

PeterP,2007-09-22 13:15:33

Potvrdzuje to, k čomu som dospel vlastnými závermi a už som tento názor na týchto stránkach zverejnil.
Nie je možné aby na rôznych miestach planéty evolúcia "vytvorila" nezávisle na sebe ten istý druh ľudí! Tak náhoda nepracuje. Náhoda je faktom, lebo "vesmíru je to jedno"!

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace