Zvýšení výroby etanolu zřejmě zhorší kvalitu vody  
Pokud dojde k projektovanému zvýšení výroby obilného biolihu, zvýší se riziko zhoršení kvality vody. To může regionálně a lokálně navodit problémy se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou. Konstatuje to zpráva National Research Council.


 

 

Není všechno zlato co se třpytí.

Nárůst ceny ropy spolu s dotační politikou vede k dramatickému nárůstu produkce etanolu vyráběného z obilí. Během příštích deseti let se připravuje další velký skok. President Bush chce aby USA během této doby dosáhly produkce ve výši 160 miliard litrů etanolu  (15% roční potřeby pohonných hmot).

 

Národní rada pro výzkum si položila otázku, co takové opatření udělá se zemědělstvím.  Vznikne tu totiž jednostranný tlak na pěstování energeticky výnosnějších obilnin a na podstatně vyšší zastoupení obilnin v osevních plánech. Ze studie vychází najevo, že zamýšlené opatření se neobejde bez změn v hospodaření krajiny s vodou, což může vést k ohrožení samotného cíle - udržitelnosti vysoké produkce biolihu. Ze studie vzešla celá řada závěrů a doporučení.    

 

Jeden z obávaných dopadů se týká vlivu na hospodaření s vodou v krajině. Pěstování obilovin ve velkém povede k expanzi tohoto způsobu hospodaření do oblastí, kde dosud byly plochy využívány k jiným účelům. V suchých oblastech se začne zavlažovat a v celé řadě míst USA porostou nároky na dostupné vodní zdroje. Problémy s nedostatkem vody se budou vyhrocovat především oblastí Severních a Jižních planin. Obilí totiž vyžaduje ke svému růstu více vláhy než sója a bavlník. Zásoby pitné vody, potřeba průmyslu, životní prostředí požadavky ryb a konec konců i potřeby oblastí využívaných k rekreaci, tak začnou soupeřit s potřebami zemědělců zajistit obilninám dostatek vláhy.


 

 

Zvětšit obrázek
Produkce bioetanolu s sebou nese rizika pro zemědělství a životní prostředí. Potažmo i na zdravotní stav obyvatel.

Přesto, že existuje halda informací o národní potřebě vody pro zemědělství, stávající vědomosti nedovolují udělat srovnání s dopadem na vodní zdroje, které by například měl alternativní chov dobytka. Pěstování obilnin k technickým účelům se totiž od toho stávajícího pěstování obilnin k potravinářským účelům, bude značně lišit. Tak například v důsledku nedostatku vody se budou k zavlažování využívat odpadní a znečištěné vody. Předpokládá se pěstování geneticky modifikovaných obilnin. Důvody jsou dva – potřeba odolnějších rostlin k nedostatku vláhy a snaha získat co nejvýnosnější plodinu, bez ohledu na chuťové a zpracovatelské vlastnosti zrna.

 


Kvalita spodních, tekoucích i pobřežních vod bude ohrožena. Obavy o jejich znečištění pramení z nutnosti vyššího používání hnojiv a pesticidů. V povrchových vodách vlivem hnojení stoupne hladina dusíku. Ten je hlavní příčinou poklesu obsahu kyslíku a vzniku „hypoxických oblastí“, známých spíše pod názvem „mrtvé zóny“. Studie dává obavy do souvislosti s podobnými následky, kterým již čelí rozlehlé oblasti sousedící s Mexickým zálivem.

Aby nebyly dopady jednostranné orientace na pěstování obilovin tak katastrofální, bude to vyžadovat  zcela jiné způsoby hospodaření s půdou. Například používání hnojiv, jejichž částečky budou představovat granule zatavené do obalů nerozpustných ve vodě,...

 

Obavy o vliv na kvalitu vody studie dokládá porovnáním potřeb různých plodin. Obilniny, bohužel,  vycházejí z tohoto srovnání jako plodina na potřebu hnojení a používání pesticidů nejnáročnější. Jejich potřeba je daleko větší, než například potřeba sóji a nebo travních směsí.
Není pochyb o tom, že zhoršení kvality vody, ve smyslu předpokládaného zvýšeného obsahu dusíku, by se následně odrazilo nejen v tzv. eutrofizaci vod ale i ve zhoršeném zdravotním stavu obyvatel.

 

 

Zvětšit obrázek
Otázka možná ani nestojí, zda jezdit na benzín, nebo na etanol. Ale zda dáváme přednost riziku rakoviny plic, nebo žaludku.

Studie upozorňuje také na to, že s postupující erozí půdy, která jde ruku v ruce s opakovaným pěstováním obilnin, bude potřeba počítat ve vodních tocích s větším usazováním sedimentů, bohatých na živiny a pesticidy. Ty bude potřeba bagrovat a odstraňovat. Určitým kompromisním řešením by v tomto případě snad mohl být přechod na víceleté rákosovité proso, zvané také indiánská tráva (switchgrass), případně jiné energetické plodiny.

 

I když potřeba vody biorafinérii je ve srovnání s potřebou vody k zajištění potřeb ploch osetých obilovinami zanedbatelná, i ta bude mít v dané lokalitě svůj dopad. Závod produkující 280 000 tun etanolu ročně totiž potřebuje ke svému provozu tolik vody jako pětitisícové město.

 

Zvětšit obrázek
Stoprocentně ekologické taxi.


Ze studie vyplývá, že zvýšená produkce bioetanolu nebude zadarmo a že jeho dopad na zemědělství může být výrazný. Při orientaci hospodářství na produkci biolihu musíme počítat s neplánovanými náklady spojenými s negativním vlivem na životní prostředí.

Závěry studie mají k optimismu daleko. I když se studie dopadu na růst cen nezabývala, přesto odhalila celou řadu dalších problémů, které společnosti s orientací zemědělství na produkci etanolu vzniknou. Závěry studie bychom neměli přejít mávnutím ruky, že jde zase o nějaké strašení hrstky prodejných výzkumníků zaplacených petrodolary. Vznikla totiž spoluprací: McKnight Foundation, Energy Foundation, National Science Foundation, U.S. Environmental Protection Agency, and National Research Council Day Fund. The National Academy of Sciences, National Academy of Engineering a Institute of Medicine. 

 

Pramen: The National Academies


 

Datum: 12.10.2007 14:02
Tisk článku

Maturitní otázky - ekologie - Mudrych Karel, Mudrychová Jitka
 
 
cena původní: 129 Kč
cena: 108 Kč
Maturitní otázky - ekologie
Mudrych Karel, Mudrychová Jitka
Související články:

Biopalivo za půl eura za litr     Autor: Jaroslav Petr (05.02.2009)
Deset procent biopaliv? Zastavte!     Autor: Jaroslav Petr (14.04.2008)
Nová technologie uskladnění vodíku - tablety     Autor: Josef Pazdera (09.09.2005)Diskuze:

nic moc noveho

mikjs,2007-10-18 12:09:09

15% roční potřeby pohonných hmot - to nic moc neresi (proto to take nechava petrodolarniky chladnymi) a ohrozit tim zdroje pitne vody je nesmyl ale parciálne tam kde zemedelstvi skomira (treba u nas)to smysl ma (ale teda spis pro zemedelce) a krasne se tim daji skryt dotace do zemedelstvi (jako dotace do ekologie)

Odpovědět

Analogie

franta,2007-10-16 17:27:56

Ano pane kolego.Výroba tekutých paliv na poli zejména v našich zeměpisných řířkách zjevně patří do kategorie nebezpečných nesmyslů kam řadím i představu pěstování tzv. biomasy jejímž pálením vyrábím elektrický proud kreýmžto napájím baterie elektromobilu.
Zeměkoule není dost velká, nebo na ní žije opačně příliž mnoho lidí, aby se, (čím dál tím životně nezbytnější) potřebné množství energie dalo takto beztrestně získávat .Bohužel politické garnitury i takových uskupení jako je EU, nedokážou vyzobnout ze zeleného způsobu myšlení nic moc užitečného, repektive rozhodnou bez kontextu o něčem co vypadá líbivě i v tom slova smyslu že by to umělo přivést peníze do nadotovaného zemědělství jiným kanálem.

Odpovědět

Další omyl lidí

Jirka,2007-10-15 13:39:25

Bohužel biopaliva je další z omylů, který se v budoucnu bude velmi špatně napravovat.
Ale, co se divíme, když o biopalivech rozhodují takový ignoranti jako je Jirka Křoví (alias Geroge Bush) nebo naše vláda spolu se Setuzou či panem Babišem. Osobní ekonomický zájem vždy vyhraje nad rozumem a logikou.

Odpovědět

?

i,2007-10-15 12:44:38

smarija ved kolko pody nie je obrabanej v byvalom vychodnom bloku a kedysi boli,tak to nasackovat tam a nevymyslat somariny,to plati aj o tom mexiku kde z puste urobili zahradu,tak je jasne ze tam voda chyba

Odpovědět

Sorry

JosefŽ,2007-10-13 17:05:32

Blažeji,už nesmím chodit na degustaci nových alkoholických nápojů,kumulace škodlivin je zhoubná.

Odpovědět

Zkratka L.A.

Blažej,2007-10-13 16:52:54

znamená Los Angeles,ne Latinská Amerika.Sorry.

Odpovědět

Blažej

JosefŽ,2007-10-13 13:56:57

Formaldehyd je látka nesmírně toxická-ničí bílkoviny a embrya.Vzniká jako vedlejší produkt i při slavném Millerovu pokusu o vznik organických látek z neživé hmoty v hypotetické praatmosféře (CH4,NH3,páry H2O) pomocí elektrických výbojů.Dále vznikl i kyanid.Vědci zjistili,že obě tyto látky nemohou být živnou půdou pro skládání aminokyselin do formy,kterou lze označit jako jistou předchůdkyni života.Millerův pokus přetrval dlouho v učebnicích bioologie jako důkaz správnosti samovolného vzniku života z neživé hmoty.

Odpovědět

Doporučuji :-)

edison,2007-10-13 01:10:10

tento článek:

http://proatom.luksoft.cz/view.php?cisloclanku=2007062901

zejména poslední odstavec

Odpovědět

organické zlúčeniny

Martin,2007-10-12 21:53:13

Robil už niekto nejaký výskum na tému aké všelijaké organické zlúčeniny (alkoholy, aldehydy) sa dajú získať z biomasy, s akpu výťažnosťou a aké sú ich vlastnosti (účinnosť) pri spaľovaní v motore? Všade sa píše len o etanole, ale veḋ horľavých organických zlúčenín sú desiatky, stovkye.

Odpovědět


pravopis

Martin,2007-10-13 08:01:59

Keď to po sebe čítam, až sa hanbím, že som si nevšimol tie preklepy... Porucha nie je vo vašom prijímači.

Odpovědět


?

palo,2007-10-13 09:08:10

tak napr som pocul o biobutanole. obsahuje omnoho menej zastupeneho kyslika, takze je omnoho lepsi nosic energie. ale nie, zacalo sa hned investovat do etanolu ktoreho vyroba spotrebuje 6x viac energie ako jej sam v motore vyprodukuje

Odpovědět


Biobutanol

Rejpal,2007-10-13 15:18:49

Tady je neco k biobutanolu. http://biom.cz/index.shtml?x=2015305

Odpovědět

Není všechno zlato,co se třpytí!

Blažej,2007-10-12 20:13:03

Na jeden litr etanolu ujede automobil o pětinu až třetinu méně km než na litr benzinu.Etanol se může vyrábět z různých surovin.Třtinový cukr lehce kvasí na etanol a destilace není energeticky náročná,protože se topí výlisovanými stonky z cukrové třtiny.Plochy cukrové třtiny nelze zvyšovat nad únosnou mez na úkor rovníkových pralesů.Nevýhodou biolihu z kukuřice je, že kukuřice je velmi náročná na pěstování-vysoká spotřeba vody,hnojiv a pesticidů a drasticky snižuje biologickou druhovou rozmanitost polí.Zrna je velmi málo.Sláma obilovin je velmi levná,horší je to s jejím dalším zpracováním,protože na jednoduché zkvasitelné cukry se přeměňuje velmi obtížně.Kromě celulózy totiž sláma obsahuje hemicelulózu a lignin.Rostlinná hmota musí být vystavena působení nejrůznějších chemikálií,navíc je zpracovávána mechanicky.Postup je zatím velmi nepříjemně drahý a energeticky náročný a s ohledem na používané chemikálie ekologicky nebezpečný.Docent Mark Z.Jacobson ze Stanfordovy univerzity modeloval v počítači vývoj kvality ovzduší do roku 2020 při zvýšení spotřeby etanolu pro pohon vozidel.Pozornost zaměřil na oblast Los Angeles mající velmi špatné ovzduší.Srovnával čistě benzínový pohon s tzv E85(85 procent etanolu a 15 benzínu). E85 snižuje výskyt karcinogenů -benzenu a butadienu v atmosféře,ale zároveň zvyšuje množství karcinogenů -formaldehydu a acetaldehydu a může v některých oblastech zvýšit množství základní složky smogu-ozonu.Takže z bláta-do louže.Vdechování ozonu vyvolává snížení kapacity plic a záněty plicní tkáně,zhoršuje astma a snižuje imunitní obranu.Ve srovnání s benzinem může E85 zvýšit počet úmrtí v souvislosti s ozonem v USA o 4 procenta, v L.A. dokonce o 9 procent.Přibude pacientů s těžkými astmatickými záchvaty a hospitalizovaných se závažnými plicními onemocněními.Líh koroduje materiály,jímá vodu a má ztráty odparem při běžných teplotách.Společnost DuPont koumá s celkem dobrými výsledky výroby butanolu pomocí mikroorganismů z biomasy.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace