Záhadné „koncovky“ v dědičné informaci  
Telomery si můžeme si je představit jako koncovky chránící konce tkaniček od bot před otřepením.

 

 

 
Na začátku života mají naše telomery přibližně 20 tisíc písmen.

Pořádek musí být. Platí to i o buňkách a jejich dědičné informaci. Ta je u vyšších organismů uložena v buněčném jádru v porcích označovaných jako  chromozomy. Počet „porcí“ je typický pro daný druh. Člověk má 46 chromozomů.

Laure Sabatierová: „DNA telomer se chová jako geny.“

Parazitický červ škrkavka vystačí s dvěma, prvok Aulacantha jich potřebuje 1600. Pro udržení pořádku je nezbytné, aby buňka věděla, kde jednotlivé chromozomy začínají a kde končí. K tomu slouží koncové úseky chromozomů zvané telomery.

 


Jednoduchou představu telomer jako „koncovek“, jež nehrají v buňce aktivní roli, povážlivě naboural tým francouzských vědců vedený Laure Sabatierovou z Komise pro atomovou energii ve Fonteney-aux-Roses. Na stránkách vědeckého týdeníku Science publikovali důkaz o tom, že se dědičná informace uložená v telomerách chová jako geny. Buňka podle ní vyrábí molekuly ribonukleové kyseliny, které zůstávají v blízkosti telomer a jsou odtud průběžně odstraňovány rozkladnými enzymy.

 

Pokud se kolem telomery nashromáždí nadbytek kyseliny ribonukleové, ztrácejí chromozomové „koncovky“ na stabilitě a to může mít pro buňky i celý organismus vážné následky. Ztráta telomery často vede k vzájemnému splývání chromozomů a následným zmatkům, jež mohou vyústit i v nádorové bujení.

 


Telomery fungují v buňce i jako jakési hodiny. Při každém rozdělní buňky vznikají nové chromozomy, které mají telomery o něco kratší. Po celý život si tedy z telomer po malých kouscích ukrajujeme. Na počátku našeho života tvoří každou telomeru až 20 tisíc písmen genetického kódu. Ve stáří má většina našich buněk telomery o poznání kratší. Nemusíme se ale bát, že by nám telomery „došly“. I devadesátiletému seniorovi by vystačily ještě nejméně na jeden život.

 

Zvětšit obrázek
Telomery kratší než 77 písmen způsobí v buňce chaos.


Přesto nedává vědcům zkracování telomer spát. Někdy vypadnou z chromozomových „koncovek“ celé dlouhé úseky a pak představuje „vyčerpání“ telomery akutní hrozbu. Jak dlouhé telomery ještě dokážou plnit bez potíží úlohu „patníků“ vymezujících hranice chromozomů?

 

Zvětšit obrázek
Duncan Baird

 

 Na tuto otázku našel odpověď tým britských genetiků vedený Duncanem Bairdem z university v Cardiffu. Zjistili, že telomera lidských buněk plní své úlohy, pokud ji tvoří aspoň 77 písmen genetického kódu. Kratší telomery už nedokážou v buňkách zabránit chaosu. Baird a jeho kolegové ve studii zveřejněné ve vědeckém časopise  Genes and Development zjistili, že mezi milionem buněk těla lidského plodu lze vystopovat v průměru čtyři buňky, v kterých se koncovky chromozomů zlomí tak nešťastně, že jejich délka nedosahuje kritické meze 77 písmen genetického kódu. Tyto buňky jsou odsouzeny k chaosu.

 

O tom, zda se změní v nebezpečné nádorové buňky rozhodne opět chování telomer. Při zběsilém množení si většina nádorových buněk „ošoupe“ telomery pod kritickou mez a tím se odsoudí k zániku. Skutečně nebezpečné nádory vznikají jen z překotně se množících buněk, jež najdou způsob, jak průběžně provádět „generální opravu“ telomer. Nádorové buňky své telomery  při množení nezkracují a jsou díky tomu prakticky nesmrtelné. Preparáty, které by jim „opravy“ telomery znemožnily, proto patří k perspektivním lékům proti rakovině.

 

 

Datum: 27.10.2007 10:01
Tisk článku

Prázdninová škola 3. třída - Šulc Petr
 
 
cena původní: 85 Kč
cena: 71 Kč
Prázdninová škola 3. třída
Šulc Petr
Související články:

Jak zestárne nádor     Autor: Jaroslav Petr (07.04.2005)
Stres nám zkracuje telomery a buňky pak rychleji stárnou     Autor: Josef Pazdera (07.12.2004)
„Měřte telomery!“ radí americký embryolog     Autor: Jaroslav Petr (21.10.2003)
Matilda uhynula     Autor: Jaroslav Petr (10.02.2003)Diskuze:

Nějak mi to nevychází

Vojta49,2007-10-27 14:46:02

Mají-li lidské telomery na začátku života 20 tis. písmen, musely mít spermie s vajíčkem telomery o mnoho delší. Do porodu přece proběhla spousta buněčných dělení a tedy i "ošoupávání" telomer. Pak si člověk dále "ošoupává" své telomery dospíváním. Když třeba v pětadvaceti počne svého potomka, tak mu předá výrazně kratší telomery. To přece nemůže fungovat!

Odpovědět


Zaměňujete dva druhy množení buněk

Pavel Brož,2007-10-27 14:50:26

Vznik vajíček a spermií je úplně jiný proces, než běžné dělení buňky, a hraje při něm důležitou roli aktivace telomerázy, která telomery dokonstruuje do plné délky.

Odpovědět


Vlastně je to jeden z klíčových triků

Pavel Brož,2007-10-27 14:52:25

nádorových buněk, že se naučí aktivovat telomerázu a tím si zajistí nesmrtelnost, na rozdíl od smrtelných nenádorových buněk.

Odpovědět


potom s tym prespektivnym liekom

Jura,2007-10-29 09:36:27

na rakovinu zamedzujucim obnove telomerov bude pre matku riziko ze sa jej narodi dieta uz so zodratimi telomermi ?

Odpovědět


Takže

Marwyn,2007-11-08 10:48:11

sperma je vlastně rakovinotvorné, protože obsahuje spoustu telomerázy.

Odpovědět


to Marwyn:

-- MV --,2007-12-15 22:43:08

Samozřejmě, že ne, tahkle řečené je to hovadina. Rakovinné buňky se od normálních buněk neliší pouze v tom, že mají aktivní telomerázu, to z nich nádorové buňky nedělá. Je to jen doprovodný jev (zapnutí telomerázy), který rakovinným buňkám zajistí, že se jim nebudou zkracovat telomery, a tím prozaicky řečeno "budou žít věčně" :) Takže ne, sperma opravdu NENÍ karcinogenní :o)

Odpovědět

jak

vosel,2007-10-27 12:17:29

Jak se telomery obnoví do původní délky?

Odpovědět


Jak se obnovi?

martalien,2007-10-28 00:43:05

kdyz na to prijdete tak mate nobelovku...

Odpovědět


martaliene

vosel,2007-10-28 12:05:01

Zdá se že nemáte pravdu, podle odpovědi na další dotaz se zdá že se ví jak to funguje.

Odpovědět


Snadno

Marwyn,2007-11-08 10:49:44

Enzymem, který se jmenuje telomeráza a třeba ve spermatu je ho docela dost, takže to vlastně zvládne každý chlap "s gulema" :-)))

Odpovědět


Tak, tak..

-- MV --,2007-12-15 22:37:16

Jo, jo, telomerázy se prodlužují enzymem telomeráza, akorát že v "normálních" buňkách je tento enzym vypnutý, aktivní je např. v rakovinných buňkách (proto jsou rakovinné buňky "nesmrtelné").

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace