Ježuří exhibicionista pomohl vědě  
Ježura patří k sexuálním exotům mezi savci. Ejakuluje jen půlkou penisu a spermie uvolňuje v týmech.

 

Zvětšit obrázek
Ježura australská (Tachyglossus aculeatus)

 

Objev britských a australských biologů se na první pohled zdá vhodný tak pro zpestření přednášek z reprodukční biologie. Ale evoluční biologové nad ním plesají, protože jim zase trošku poodhalil evoluční vazby primitivní savců s jejich plazími předky.

Zvětšit obrázek
Steve Johnston, University of Queensland, Gatton, Austrálie

Plazi dovedou ejakulovat jen jedním ze dvou penisů. Ty při páření střídají. Ježura australská zvládá něco podobného.

 


Taje pohlavního života ježur dlouho obestíralo tajemství. V přírodě jsou to tvorové velmi plaší a jejich pozorování je krajně obtížné. V zajetí se jim zase do rozmnožování moc nechce, a tak opět nenechají vědce nakouknout pod pokličku svých rodinných záležitostí. Naštěstí získal tým vedený Stevem Johnstonem z University of Queensland samce ježury australské, který odešel „do důchodu“ z jedné zoo. Vystupoval tam jako profesionální exhibicionista. Ošetřovatelé jej dráždili ve stydké krajině tak dlouho, dokud u samce nedošlo k erekci a neukázal návštěvníkům zoo zvláštně utvářený penis. Bylo jasné, že s tímhle samcem bude možné studovat ježuří erekci a ejakulaci mnohem snáze.

 

První pokusy přesto přinesly rozčarování. Vědci se pokusili získat ježuří sperma tradiční metodou  elektroejakulace - tedy po stimulaci samce elektrickým proudem.
„Nedostali jsme ani kapku,“ řekl Johnston v rozhovoru pro New Scientist. „Navíc penis zduřel do obludného tvaru, který vůbec neodpovídal anatomii samičího reprodukčního traktu, který má jen dvě větve.“

 

 

Zvětšit obrázek
Abnormální erekce ježury australské při pokusu o elektroejakulaci.

Teprve při přirozené erekci  se ukázalo, že penis ježury má sice čtyři zakončení, ale z nich se na erekci účastní vždy jen dvě. Samec obě strany penisu při po sobě jdoucích pářeních střídá. Není jasné, jaký má tato zvláštní jednostranná ejakulace význam.

 

Vědci předpokládají, že je to adaptace na velkou konkurenci mezi samci. S jednou samicí se jich může postupně pářit více než deset. Adaptací je zřejmě i tvorba zvláštních svazků spermií, které jsou tvořeny stovkami vzájemně  spojených spermií.

 

Tyto „týmy“ spermií se v ejakulátu pohybují rychleji než jednotlivé  spermie. Situace trochu připomíná spermie hlodavců a zvláště pak myšice křovinné, které mají hlavičku opatřenou zvláštními háčky a rovněž se spojují do rychle se pohybujících „vláčků“.

 

 

 

Erekce a ejakulace samce ježury


Erekce a ejakulace samce ježury australské

Penis ježury a spermie


A)Penis ježury australské má čtyři zakončení. Při erekci jsou ztopořeny jen dvě zakončení na jedné straně penisu. Z nich také samec ejakuluje. B) a C) Snímky svazků spermií skenovacím (B) a transmisním (C) elektronovým mikroskopem.  Na obrázku B odpovídá úsečka 10 mikrometrům, na obrázku C pak 500 nanometrů. (Kredit: The American Naturalist DOI: 10.1086/522847   )

 

Video erekce a ejakulace ježury australské (Kredit: The American Naturalist   DOI: 10.1086/522847 )Video ejakulátu s rychle se pohybujícími svazky spermií (Kredit: The American Naturalist  DOI: 10.1086/522847 )

 

Pramen: American Naturalist,   New Scientist

Datum: 30.10.2007
Tisk článku


Diskuze:

...vidim, ze zvedavost

jara cimrman,2007-11-01 04:37:12

...zvedavost vedatoru proste nezna mezi....na tomhle clanku je to videt zvlaste pekne a v barvach i na doprovodnych obrazcich....prosim vas kolik mu naparili voltu nebo amper aby dosahli techto grafickych uspechu?....ja myslim ze by se melo prece jenom setrit elektrickou energii...Alessandro Volta byl prece jenom s jeho zabima cukajicimi se nozickama uplnej zabar.....

Odpovědět


:)

Martin,2007-11-01 06:09:50

Poradím Vám - použite radšej vákuovú pumpu :)

Odpovědět

jo jo, věda je úžasná

jb,2007-10-30 18:42:57

taky se chci proslavit tím, že budu ježuře honit brko

Odpovědět

Reptilia, Sauropsida, Synapsida, Diapsida, Mammali

B,2007-10-30 18:04:01

Myslím, že byste si, vy vědci, už měli ujasnit rozdíly a shody mezi velkými skupinami amniot. Možná by pak vyšlo najevo, že ježura žádné plazí předky nemá.

Odpovědět


???

Martin,2007-10-30 19:01:56

Tak prosím pekne vysvetlite nám, nevzdelancom, akýchže predkov má ježura, ak to neboli plazy.

Odpovědět


Synapsida

B,2007-11-01 15:14:46

Savci jsou Synapsida a Synapsida nejsou plazi ani se nevyvinuli z plazů. Aspoň myslím, že takhle se to dneska bere.

Odpovědět


...jezurovy predky tedy

jara cimrman,2007-11-01 16:31:13

...jezurovy predky tedy nezname asi dobre, ale s tou jeho sexualni vybavou bude mit jiste vyznacny potomky.....

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz