Vajíčka u ledu  
Na konferenci Americké společnosti pro reprodukční medicínu konané ve Washingtonu vedli američtí lékaři dlouhé diskuse o zmrazování lidských vajíček. Poptávka po této technice mezi zákaznicemi klinik roste. Lékaři ale zatím nedospěli k jednoznačnému závěru o bezpečnosti celé procedury. Zmrazování vajíček považují spíše za experimentální postup.

 

 

Zmrazení vajíček představuje jednu z mála nadějí například pro ženy, které čeká léčba nádorového onemocnění a kterým hrozí, že jim cytostatika či ozařování jejich vlastní vajíčka zničí. Po úspěšné léčbě mohou tyto ženy počít vlastní děti jen díky vajíčkům, které jim lékaři odložili v zamraženém stavu.

 

 
Kutluk Oktay:"Posoudit na kolik je zamražení vajíček bezpečné je problematické".>

 

V poslední době přicházejí na kliniky s žádostí o zamražení vajíček stále častěji i ženy, které nemají žádné zdravotní problémy. Založení rodiny odsouvají na pozdější dobu a zmrazením vajíček si chtějí vytvořit „zálohu“ pro případ, že by je zaskočil neúprosný čas. Uvědomují si, že se mohou rozhodnout pro mateřství v době, kdy už vajíčka v jejich těle nebudou mít pro početí dítěte potřebnou „kvalitu“.

 

 


Vajíčko je jedna z největších buněk a je poměrně citlivé na jakékoli změny. Mrazení pro ně představuje těžkou zkoušku. Vajíčko je vystaveno působení některých chemikálií, které ho chrání před účinky nízkých teplot, ale na druhé straně jsou do určité míry toxické. Ani ochlazování až na teplotu tekutého dusíku, kde může vajíčko při  -196 stupních Celsia strávit řadu let, buňce nesvědčí.

 

 


Narození dětí z vajíčka, které bylo po nějakou dobu zamražené, zdaleka není běžné. Jejich počet odhadli účastníci washingtonské konference na 300 až 600. Hodnocení úspěšnosti této procedury je komplikované.
Počet dětí, které se narodily z rozmražených vajíček a trpí nějakou poruchou, naznačuje, že mražení vajíček by mohlo být celkem bezpečné. Výskyt vrozených postižení je nižší než 1% a pohybuje se na úrovni srovnatelné s dětmi počatými přirozenou cestou.

 

Proces zmrazení se neobejde bez použití toxických látek.


 

„Děti narozené s defektem ale nepředstavují všechny případy, kdy došlo k narušení vývoje. Musíme k tomu připočítat i případy, kdy byl defekt objeven ještě během těhotenství a lékaři provedli interupci. Tyto počty však neznáme,“ řekl na konferenci Kutluk Oktay z newyorské Weill Cornell Medical Colledge.

 

Zvětšit obrázek
Chování vody v buňce při -196 stupňů Celsia potomkovi také zrovna nesvědčí.


Hodnocení účinnosti celé procedury ztěžuje i skutečnost, že pro mražení vajíček se používají velmi odlišné postupy. Novější metody, které jsou mnoha experty považovány za výrazně bezpečnější, se ještě neprosadily v takovém měřítku, aby bylo možné jejich účinnost objektivně zhodnotit.


 

 

 

 

 

 

Datum: 30.10.2007 11:10

Všechno o vejci - Nováková Markéta, Bártová Eva, Sedláková Blanka
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
Všechno o vejci
Nováková Markéta, Bártová Eva, Sedláková Blanka

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace