Proč jsou Evropané tak různorodí?  
Barva očí, vlasů či pleti patří k nejnápadnějším rysům našeho zevnějšku. Barva kůže sehrává významnou roli při ochraně před slunečním zářením. V oblastech blízko rovníku nebo ve velehorách čelíme vyššímu riziku poškození dědičné informace ultrafialovou složkou slunečních paprsků. Hrozí nám rakovina kůže. Tmavá pleť nás účinně chrání. Proto mají tmavou pleť obyvatelé rovníkové Afriky, australští domorodci, ale i indiáni z jihoamerických And či Tibeťané. Barva očí a vlasů žádnou významnou funkci nemá. Většina obyvatel Země má vlasy černé a oči hnědé. Nejpestřejší výjimku tvoří původní obyvatelé Evropy. Najdeme mezi nimi modrooké blonďáky nebo zelenooké ryšavce s pletí plnou pih.ˇ

 

 

Zvětšit obrázek
První lidé Homo sapiens pocházeli z Afriky, měli tmavou pleť, černé vlasy a hnědé oči.


Tým islandských a nizozemských genetiků, vedený Karim Stefanssonem ze soukromé islandské společnosti deCODE genetics, prověřil dědičnou informaci bezmála tří tisíc Islanďanů. Vědci se soustředili na barvu jejich očí, vlasů a pleti a zkoumali geny, které by mohly stát v pozadí těchto dědičných znaků. Jako vodítko jim posloužily informace o genech ovlivňujících zbarvení srsti myší. Vědci jich znají celkem 127 a plná polovina těchto genů má svůj protějšek i v lidské dědičné informaci. Poškození těchto genů může mít vážné následky. Postižení lidé trpí například albinismem a úplně postrádají pigment v kůži, oční duhovce i ve vlasech.

 


Stefanssonův tým odhalil v dědičné informaci Islanďanů šest oblastí DNA, jež mají vliv na barvu očí, vlasů a kůže. Čtyři z těchto úseků předtím nikdo s těmito vlastnostmi nespojoval.
Vědci odhalili varianty genů, kterým vděčí blonďáci a blondýny za světlou barvu vlasů. Stejně tak byly odhaleny varianty dědičné informace, které stojí v pozadí hnědé či ryšavé kštice. Podobně se vedlo vědcům i při pátrání po genech pro barvu očí. Odhalili varianty DNA, které se pojí s modrou, zelenou či hnědou barvou oční duhovky. Pleť Islanďanů nenabízí dostatečně pestrou škálu odstínů pro odhalení genů, jež mají význam pro zbarvení lidské kůže. Přesto se vědcům podařilo odhalit varianty dědičné informace, jejichž přítomnost  má za následek vznik pih. Závěry studia DNA Islanďanů potvrdily i genetické analýzy více než tisícovky Nizozemců.

 

Některé úseky DNA mají vliv na více znaků. Například varianty genů pro blonďaté vlasy zároveň hrají významnou roli při určování barvy očí a přispívají k modré barvě duhovky. Verze genů, které se pojí s ryšavou barvou vlasů zase přispívají k tvorbě pih.
Výsledky islandsko-nizozemské studie, zveřejněné ve vědeckém časopise Nature Genetics, potvrdily, že první lidé Homo sapiens  pocházeli z Afriky a měli tmavou pleť, černé vlasy a hnědé oči. Pravěcí Evropané získali světlou pleť až po příchodu z Afriky jako adaptaci na slabší sluneční svit v jejich nové domovině. S tmavou pokožkou si nedokázali vyrobit dost vitamínu D a hrozilo jim narušení tvorby kostí a onemocnění zvané křivice.

Výzkum dědičných základů pigmentace lidského těla přivedl vědce na stopu genů, které se mohou podílet na vzniku dědičných očních chorob  a onemocnění kůže. Výsledky zcela jistě využijí i kriminalisté, kteří se z DNA získané na místě trestného činu mohou dozvědět základní informace o zevnějšku pachatele.

 

Zvětšit obrázek
Defensiny mají vztah k obezitě, imunitě a nově i určování černé barvy u psů. Člověk má takových genů 40 -50.


Překvapivé tajemství černých psů
Velkým překvapením skončil výzkum zbarvení psů. Tým genetiků vedených Gregem Barshem ze Stanfordovy zjistil, že o barvě psího kožichu rozhoduje varianta genu pro beta-defensin. Jedna varianta genu zajišťuje psům černou barvu srsti, druhá varianta se pojí se  žlutým zbarvením. Beta-defensin byl doposud spojován především s imunitní obranou. Patří do rodiny šestačtyřiceti genů, které mají za úkol chránit psí organismus před infekcí.

 

Některé defensiny se podílejí i na řízení příjmu potravy a spolurozhodují o sklonu psa k obezitě. Podíl genu pro beta-defensin na barvě srsti nikdo nečekal. Není jasné, zda je to jeho jediná role nebo zda gen vedle toho plní i úkoly v imunitní obraně. Lidská DNA obsahuje 40 až 50 obdobných genů. Úloha mnoha z nich není zatím jasná. Je možné, že se rejstřík jejich činností zdaleka neomezuje jen na boj s nákazou. Barsh doufá, že ho studium lidských defensinů přivede na stopu vzniku některých onemocnění a že odhalí možnosti jejich léčby.ˇ


 

 

 

 

Datum: 05.12.2007 17:55
Tisk článku


Diskuze:

Josef Šaliga,2017-09-30 19:29:13

Teorie, co by to vysvětlovali (TEORIE)
Evropani jsou různí, protože různé skupiny lidí byly izolované v době ledové po Evropě. Asi kvůli kontinentálnímu ledovci.
Světlé oči jsou více citlivé na světlo, proto je mají více domorodí lidé v severní Evropě. Propustí více světla, a v severní Evropě je ho celkem málo, hlavně v zimě. Světloocí lidé vydí lépe v šeru a tmě. Svetlé oči Prý chrání i vůči sněžné slepotě.
Vít. D je důležitý pro celkové zdraví. Proto bílá pokožka, tvoří se v ní lépe vitamin D, ale v Africe by vedla k rakovině kůže, protože tam je slunečního záření strašně moc.
Světlé vlasy propustí více světla na pokožku hlavy, než tmavé . Opět kvůli vitaminu D. Proto je mají lidé v severní Evropě, a více ženy a děti, ty potřebují déčko víc, děti aby normálně rostly a ženy kvůli těhotenství, aby by zdravý i plod.

Tmavé oči fungují trochu jako sluneční brýle, tmavá barva pohlcuje světlo, a tmavé(černé) vlasy tím pádem jako slunečník. Proto jsou takoví lidé více na jihu, kde je slunečního světla dostatek.

Asiaté mají šikmé oči kvůli tomu, že dlouho v minulosti žili v střední Asii , kde jsou stepi a hlavně větrné pouště. Takže šikmý oči proto, že do nich tolik nelétá písek a prach.
A proč nejsou eskymáci blonďatí? Páč přišli na sever před asi 3000 lety. Běloši do Evropy před 40000 lety. Eskymáci se ještě nestihli adaptovat. Ani moc nemusí, živí se hlavně rybami a tukem kytovců a tyto potraviny jsou moc moc bohaté na déčko.
Proč jsou někteří lidé rusovlasý a někteří aboriginálci blonďatí netuším :-D.

Odpovědět

Odpověď stále není jistá

Wolfram Kocourek,2008-09-04 21:55:08

Autor poskytl klasické a obecně znamé vysvětlení o rozdílnosti barvy pleti u Evropanů. Může mít pravdu. Eskymáci a Asiati přesto, že žijí také na severu mají zbarvení dohněda možná proto, že proces přizpůsobení se přírodním podmínkým začal a skončil dříve než se Asiati začali po světě více rozšiřovat. Takže hnědožlutý Asiat zůstal hnědožlutým Asiatem i když migroval na sever. V publikaci "Jak se věci mají" jsem četl článek profesora genetiky Steva Jonese, který tvrdí, že je nejasné proč jsou černoši černí, neboť tato barva pohlacuje více tepelné sluneční energie, takže se v Africe přehřívají nebo spíše jejích pleť má vyšší teplotu než by měl běloch na stejně prudkém slunci. Běloch potože je bílý zase více odráží tepelné záření. Důvodem údajně může být adaptace černocha na studené noci v Africe tedy, aby se po ránu rychle za úsvitu zahřál. Kdo ví ? Určitě, ale tmavá a hrubší pleť černochů chrání více před UV zářením. Někde jsem taky četl, že černoši v USA na severu někdy mají vyšší sklony k tuberkulóze proto, že nejsou vystavení takovému slunečnímu zaření pro jaké jsou v Africe uzpůsobeni. V každém případě je zajímavé, jak jsou Evropané barevně různorodí. Bylo by škoda, kdyby se tato variabilita vytratila.

Odpovědět

Změna barvy

Schnori Pimpstein,2008-02-28 18:02:20

Napadá mě otázka, snad k tematu. Jako malej klučina jsem byl naprostej blonďaček, nyní ale (29 let) mam vlasy světle hnědý a fousy zrzavý. Jak je tohle možný??

Odpovědět

Flegr

laik,2007-12-06 22:42:12

nie su europania noví a teda plastickí zatial čo ostatní sú už viac menej zamrznutí ? :)
ja neviem či sú noví ja sa pytam :)

Odpovědět


Praha Petřiny

Jana Kotvaldova,2007-12-16 18:21:55

Zajímavá myšlenka. K té by opravdu mohl pan Flegr něco říci. Třeba tak učiní.

Odpovědět

No

richard,2007-12-06 19:58:04

No jo, ale co blond vlasy u nekterych Aboriginu?

Je rozdil mezi ruznorodosti Evropanu a Asiatu, nebo je to dano opticky, protoze evropska ruznorodost se projevuje navenek barevne:)

Podle teorie o severskem puvodu by tedy ostatni rsy byly z jihu? Tedy, obrovska mamuti step byla osidlena nasimi predky od Francie po Beringii, zatimco predkove ostanich ras zili v jinych, teplejsich oblastech?

Muze evropska ruznorodost souviset s geografickou roztristenosti Evropy? Podobne jako na Nove Guinei?

Odpovědět

Název článku II

Jirka B,2007-12-06 11:01:23

Souhlas s Romanem Hodkem, proč jsou právě Evropané různorodí jsme se nedozvěděli. V článku (i ve výzkumu ?) totiž chybí odpověď, proč jsou zrovna obyvatelé Evropy různorodější než třeba obyvatelé severovýchodní Asie, žijící tisíce let v podobných klimatických podmínkách jako Evropani. Tedy proč je zrovna u Evropanů v dědičné informaci evidentně víc oblastí DNA určujících barvů vlasů a očí atd., když to není potřeba k adaptaci na klimatické podmínky, protože obyvatelé mimo Evropu to zjevně nepotřebují.

Odpovědět


Taky neverim na adaptaci

Nina,2007-12-06 16:34:27

uz i z tohoto duvodu ze rysavci a blondaci jsou jen v Evrope a pritom eskymaci ziji jeste v chladnejsich podminkach a nezblondateli.Ze prvni homo sapiens sapiens ma zacatky v Africe,tomu zatim verim.Ale ruzne varianty ras nevznikly nahodnym vyvojem kvuli klimatickym podminkam ale kvuli cilenemu genetickemu zasahu davne vyspele "nejake" civilizace. Stare pisemne pozustatky to dosvedcuji.

Odpovědět


Adaptace

Pavel,2007-12-07 10:55:46

Předesílám, že se v geografii, antropologii a podobně nevyznám. Ve článku se ale nepíše, že modré oči a světlá barva kůže vznikly jako adaptace na chlad, ale jako adaptace na nedostatek či nízkou intenzitu světelného záření (resp. UV). To je velký rozdíl. No a dohad o zásahu "dávné vyspělé nějaké civilizace" bych snad ani nekomentoval.

Odpovědět

Název článku

Roman Hodek,2007-12-06 09:39:36

Nojo ale proč jsou Evropané tak různorodí jsme se z článku nedozvěděli :)

Odpovědět


nové oblasti DNA

Jan Hofirek,2007-12-06 09:55:15

Někteří ano. Je to proto, že v dědičné informaci Evropanů je hodně oblastí, které o těchto znacích rozhodují. Když budeš pozorně číst, tak zjistíš, že např. u Islanďanů je šest oblastí DNA, jež mají vliv na barvu očí, vlasů a kůže.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace