BSE je v Kanadě!  
S definitivní platností byl potvrzen první případ „domácí“ BSE v Kanadě.
S definitivní platností byl potvrzen první případ „domácí“  BSE v Kanadě. Testy potvrdily výskyt tohoto prionového onemocnění u  osmileté krávy poražené 31. ledna 2003 v severní části provincie Alberta. První případ BSE byl na americkém kontinentu ohlášen už v prosinci 1993, ale tehdy šlo o krávu importovanou z Velké Británie.
Podle kanadského ministra zemědělství Lyle Vancliefa bylo stádo, z kterého nemocná dojnice pochází, dáno do přísné karantény.
„Postižené stádo bude utraceno, jakmile budeme mít k dispozici všechny vzorky. Pokud bychom šetřením došli k podezření, že se choroba rozšířila i do jiných stád, jsme rozhodnuti likvidovat i tato stáda,“ prohlásil Vanclief na televizní tiskové konferenci v Edmontonu. Už to, že ministr promluvil k národu z televizní obrazovky, naznačuje, jak závažnou událostí první případ BSE pro Kanadu je. Postižené stádo čítá 1000 kusů, ale s jeho likvidací nebude nikdo váhat. Ekonomické dopady případného rozšíření BSE by byly pro Kanadu velmi citelné. USA už zakázaly dovoz přežvýkavců a jakýchkoli produktů od těchto zvířat z Kanady. Ekonomové si stýskají, že kanadská ekonomika dostala po epidemii SARS v Torontu další citelnou ránu pod pás. Canadian Cattlemen Association konejší obyvatele Kanady. Její představitelé zdůrazňují, že BSE se nešíří ze zvířete na zvíře a že byla přijata všechna potřebná opatření, aby se choroba nešířila.

Ministr zemědělství se národu zaručil, že se maso nakažené krávy nedostalo na pulty obchodů. Skončilo v kafilérii. To není pro Kanaďany ta nejlepší vizitka, i když je u nich zakázáno krmit přežvýkavce krmivy s obsahem bílkovin získaných zpracováním živočišných odpadů v kafilériích. Jejich sousedé v USA měli nedávno obrovské potíže s uklidněním farmářů i veřejnosti poté, co se do krmiva pro dojnice omylem dostala příměs masokostní moučky. Taková nedopatření totiž nikdy nelze vyloučit. Kanadský způsob boje s BSE  systém „všem hlavy dolů“ vypadá sympaticky a razantně, například ve srovnání s naším postupem, kdy jsou ve stádě utraceni jen potomci a vrstevníci nakaženého kusu. Ale právě s tímto přístupem má Amerika velmi neblahou zkušenost při likvidaci skrapie u ovcí. Toto prionové onemocnění bylo po druhé světové válce importováno do USA z Británie a tvrdý postup s likvidací stád, kde se vyskytl nakažený kus, vedl jen k tomu, že farmáři tajili nákazu do posledního možného okamžiku. Šíření skrapie se tak nezabránilo, spíše naopak. Nakonec se USA rozhodly tuto „tvrdou cestu“ opustit jako neefektivní.

Typický obrázek mozku krávy postižené BSE. Pro všechna prionová onemocnění je typický „houbovitý“ vzhled degenerované mozkové tkáně.

Vzorky mozkové tkáně skotu připravené k testování na BSE. To už je dneska běžný obrázek i na našich jatkách.
Datum: 21.05.2003
Tisk článku

Fyzika pro gymnázia Mechanika - Bednařík Milan, Široká Miroslava, Svoboda Emanuel
 
 
cena původní: 188 Kč
cena: 188 Kč
Fyzika pro gymnázia Mechanika
Bednařík Milan, Široká Miroslava, Svoboda Emanuel
Související články:

Virový původ spongiformních encefalopatií?     Autor: Jaroslav Petr (15.02.2007)
Nový kmen prionu     Autor: Jaroslav Petr (23.10.2006)
Test umožní zjistit kolik lidí se nakazilo BSE     Autor: Josef Pazdera (07.07.2006)
Skot odolný vůči nemoci šílených krav     Autor: Josef Pazdera (27.04.2006)
Je příčinou rozšíření choroby BSE zkrmování lidských ostatků?     Autor: Josef Pazdera (07.09.2005)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace