Přešlechtění brojleři  
Britští veterináři z University of Bristol provedli rozsáhlý průzkum výkrmen brojlerů a zjistili, že čtvrtina chovaných kuřat má zjevné problémy s nohama. Ve studii zveřejněné předním vědeckým časopisem PLoS ONE popisují celou řadu opatření, kterými mohou chovatelé utrpení brojlerů zmírnit. Upozorňují však, že ohleduplnější chov může být méně výkonný a tudíž dražší.

 


Vědci zhodnotili zdravotní stav 51 000 kuřat chovaných ve 176 různých výkrmnách. Zjistili, že na konci výkrmu ve věku 40 dnů se 3% brojlerů téměř nemůžou hýbat. Čtvrtině činí pohyb potíže. Podle vedoucího týmu Tobyho Knowlese je na vině intenzivní šlechtění.
„Za posledních padesát let se zvýšila růstová schopnost  kuřat o 300%, z 25 gramů za den narostla na 100 gramů za den,“ říká Knowles.


K dědičným dispozicím významně přispívají i podmínky chovu, z nichž většina má za cíl urychlit růst, zkrátit dobu výkrmu a zvýšit zisky. Brojler se ocitá v situaci člověka s vysokým dědičným sklonem k nadváze, který je nucen systematicky se přejídat a navíc je mu bráněno v pohybu.

Zvětšit obrázek
"S babama na výlet"

Brojleři jsou například krmení granulemi, protože v této formě jsou s to spořádat více krmiv a přijmou více živin. Někdy jsou brojleři přikrmováni i zrním. Většinou je důvodem náprava problémů s trávením. Tato potrava není tak vydatná. Brojleři po ní méně přibývají a bývají pak zdravější. K zvýšení příjmu potravy na maximum slouží i zkrácení „noci“.
V některých chovech se brojlerům svítí nepřetržitě, aby nepřestávali žrát a cpali se 24 hodin denně. Díky tomu kuřata opět rychleji rostou a zároveň mají častější problémy při chůzi.

 

Zvětšit obrázek
Pro Osel.cz komentoval Mandor - http://www.mandor.sk/cms/

V současnosti je na celém světě velmi intenzivně vykrmováno asi 20 miliard brojlerů. V mnoha chovech je ekonomický výsledek nadřazen zdraví drůbeže. Z britské studie je zřejmé, že nelze házet všechny chovatele do jednoho pytle.  Mnozí jsou s to i ve velkochovech zajistit brojlerům dobré podmínky a zdravotní problémy tu nenabývají nijak dramatických proporcí.
Evropští chovatelé, kteří odmítají „ždímat“ ze zvířat zisky za každou cenu, by se měli dočkat uznání po roce 2010, kdy vstoupí nové nařízení Evropské unie určující podmínky chovu drůbeže. Jak ale podotýkají britští veterináři, některá dobře míněná opatření mohou v konečném důsledku utrpení zvířat paradoxně zvýšit. Jedním ze sledovaných parametrů se stane i počet kuřat, která bylo nutné utratit kvůli problémům s nohama. Někteří chovatelé mohou ze strachu z překročení povoleného limitu nechávat živořit i nemocná kuřata, která by za jiných okolností z útrpnosti dávno utratili.

 

Šest ukázkových videí pro veterináře charakterizujících různé stupně postižení:

Chůze zdravého zvířete. Na šestibodové stupnici hodnoceno stupněm 0   (2.19 MB MOV) 
Postižení hodnocené stupněm 1   (4.23 MB MOV)
Postižení stupně 2   (2.67 MB MOV)
Postižení stupeň 3   (3.02 MB MOV)
Postižení stupeň 4   (4.25 MB MOV)
Postižení stupeň 5   (5.71 MB MOV)

Pramen: PloS ONE

Datum: 22.02.2008 08:49
Tisk článku

Drůbež a její chov - Vašák Pavel
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 419 Kč
Drůbež a její chov
Vašák Pavel

Diskuze:

...zajimave...

os,2008-02-22 19:45:50

...v dobe prionu a hormonu a podobnych zalezitosti, je mozne ze pozivani takoveto drubeze ovlivnuje chut a naslednou obezitu u konzumentu...vubec bych se nedivil, kdyby tomu tak bylo....nehlede na to, ze i granulovane krmivo je vylepseno hormony a kdovi cim jeste....a ze zisky dneska musi zvitezit nad nejakymi kurecim utrpenim snad uz nikoho neprekvapi....

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace