Původce AIDS  
Šimpanzí předek původce AIDS je kříženec dvou opičích virů.

Britský virolog Paul Sharp z University of Nottingham publikoval v časopise Science zprávu, podle které vznikl opičí předchůdce lidského viru HIV1 kombinací dvou jiných opičích virů. Lidé se nakazili virem HIV1 zcela jistě od šimpanzů. Nedošlo k tomu zřejmě před rokem 1930. Snad se jím nakazili obyvatelé Afriky, kteří šimpanze loví a konzumují jejich maso. Ale kde se vzali virus šimpanzi?


Dědičná informace předka lidského viru HIV1 - šimpanzího viru SIVchimp - se podobá hned dvěma virům SIV pocházejícím z kočkodanů a mangabejů. Oba druhy opic šimpanzi úspěšně loví a živí se jejich masem. Příležitostí nakazit se viry měli tedy dostatek. Právě v jejich těle se ale viry zkombinovaly do šimpanzího viru SIVchimp. Došlo k tomu asi už hodně dávno, zřejmě před milionem roků.Šimpanzi i nadále loví četné druhy opic a mohou se od nich nakazit dalšími viry SIV. Ty se mohou kombinovat do nových „hybridů“. Vzhledem ke stoupající oblibě „bushmeatu“, tedy „masa z divočiny“, v němž patří významné zastoupení i masu šimpanzů, je stále aktuální i otázka přenosu těchto virů na člověka.

Datum: 16.06.2003
Tisk článku


Diskuze:

Nebyl vir HIV vyroben?

Karolina Hornová,2008-10-02 14:05:03

Objevují se články o tom, že vir HIV byl vyroben v USA a do afriky se dostal díky očkovaní prostřednictvím celosvěrové zdravotnické organizace, že jde o vývoj a zkoušku biologické zbraně. Je reálné, že by to byla pravda?

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace