Genová terapie mozkových nádorů  
Virus vybavený dvojící léčebných genů dokázal zlikvidovat smrtící nádor mozku a navíc zajistil obnovu funkcí, které růst zhoubného nádoru narušují.

 

 

 
Glioblastom – rychle rostoucí nádor odolávající chemoterapii i ozařování. (Universimed)

„Náš objev se jeví jako milník ve vývoji účinné léčby glioblastomu,“ řekla vedoucí výzkumného týmu Maria Castrová z Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. „Výrazně zvyšuje přežití, navozuje dlouhodobou imunitu proti nádoru. Napravuje také škody napáchané nádorem, což byla nepřekonatelná překážka pro mnohé z dřívějších velmi nadějných léčebných postupů.“

 


 

Zvětšit obrázek
Maria Castro

Glioblastom patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mozku se smrtelnými následky. Oběti obvykle vzdorují glioblastomu šest měsíců až jeden rok. Nemocní mívají narušenou paměť, ztrácejí schopnost soustředění, trpí problémy s udržením rovnováhy. Rostoucí nádor poškozuje spoje mezi jednotlivými mozkovými nervovými buňkami a narušuje přenos nervových vzruchů.

 


Léčba je komplikovaná hned z několika důvodů. Glioblastom rychle roste a často je odhalen, až když  v mozku dojde k vážnému poškození. Rakovinné buňky pronikají do okolí nádoru, a tak je nelze při operaci beze zbytku odstranit. Úspěch často nepřináší ani ozařování, protože buňky glioblastomu mu dokážou vzdorovat. Při chemoterapii pronikají léky z krve do mozku jen s velkými obtížemi a i jim se nádor dokáže přizpůsobit. Imunitní systém nemá v mozku pro likvidaci rakovinných buněk k dispozici všechny potřebné zbraně.

 


Američtí lékaři z Cedars-Sinai Medical Center publikovali v lékařském časopise Molecular Therapy nový typ genové léčby, který slibuje zásadní obrat. Použili při ní laboratorní potkany trpící nádorem mozku, jenž se nápadně podobá lidskému glioblastomu. Dokonce u zvířat vyvolává i podobné změny chování. I potkani mají problémy s rovnováhou. Nemocná zvířata dostala dávku viru upraveného metodami genového inženýrství.

Zvětšit obrázek
Adenovirus (virus zbavený vlastních nebezpečných sekvencí ale obohacený o další  geny) zajistí, že nádorově zvrhlé buňky se samy otráví. Virus také spouští tvorbu bílkoviny, která provokuje buňky imunitního systému k vyššímu výkonu. (Schema adenoviru: nobelprize.org )

Genetici zbavili virus nebezpečných úseků  jeho vlastní dědičné informace a nahradili ji dvojicí pečlivě vybraných genů. Virus působí jako trojský kůň. Přenese geny do nádorových buněk v mozku a zajistí, aby se podle nich vyráběly příslušné bílkoviny. První z nich je bílkovina, která umí z neškodného léku vyrábět prudký toxin.

 

Když byl potkanům podán lék, procházel většinou buněk jejich těla bez nejmenších následků. Výjimku tvořily nádorové buňky, které si osvojily gen propašovaný upraveným virem. Tyto buňky proměnily lék na toxin a samy sebe otrávily. Masový zánik buněk po sobě zanechává v mozku „nepořádek“. K jeho úklidu posloužil druhý gen. Nádor podle něj vyrábí bílkovinu, která do mozku láká buňky imunitního systému. Ty pak zbytky odumřelých nádorových buněk pohltí a mozek vyčistí. Zdaleka nejde jen o „úklid“. Buňky imunitní obrany, které zhltly nádorovou drť, představily typické znaky rakovinných buněk dalším složkám imunitního systému a ten byl povolán do boje s nádorovými buňkami, jež první atak léčby přežily. Schopnost imunitní obrany útočit na nádor přetrvává po velmi dlouhou dobu.


Vedoucí výzkumného týmu Maria Castrová si na novém postupu genové léčby nejvíce cení toho, že kromě ničení nádoru uvádí mozek do původního stavu. V pokusu zabil nádor všechny neléčené potkany. Z léčených zvířat přežilo 70%. Navíc se léčeným potkanům vracel cit pro rovnováhu. To dokazuje, že se jejich mozek skutečně uzdravoval.


Výsledky jsou natolik slibné, že lékaři z Cedars-Sinai Medical Center plánují první klinické zkoušky na lidských pacientech. Předpokládají, že genová terapie bude doprovodnou léčbou stávajících léčebných postupů založených na neurochirurgických zákrocích, ozařování a chemoterapii.

 

Datum: 29.02.2008 08:07
Tisk článku

Šinrin-joku, japonské umění lesní terapie - Li Qing, Dr.
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 319 Kč
Šinrin-joku, japonské umění lesní terapie
Li Qing, Dr.

Diskuze:

Sdružení pro boj s nádory mozku

David Zejda,2008-03-07 23:47:32

Na stránkách
http://www.nevzdavamese.cz
budou postupně informace o způsobech léčby, příběhy a diskuze k tématu nádorů mozku a zejména glioblastoma multiforme.

Odpovědět

Aktuálnost

Jarda,2008-03-01 18:07:05

Za kolik desítek let se to dostane k nám?

Odpovědět

Dobrá zpráva

JAX,2008-02-29 19:17:00

Je to dobrá zpráva! Takové výzkumy by se měly podporovat!!!

Odpovědět


podpora výzkumu v ČR

O.Michalík,2008-04-01 21:28:15

Dobrý den.
Takovéto výzkumy se už naštěstí objevují i u nás. Univerzitní centrum buněčné imunoterapie v Brně právě dokončuje sérii testů nové léčby glioblastomu na bázi buněčné imunoterapie. I když se jedná teprve o uzavření laboratorní fáze, je blízko doba, kdy se tato metoda začne klinicky zkoušet. To je bohužel ale příliš nákladné. Hlavně ve chvíli, kdy klinické studie nejsou podporovány farmaceutickými firmami ani zdravotní pojišťovnou. Pro takové situace byl založen Nadační fond Modrá kotva, který tento protirakovinový výzkum podporuje. Více informací nebo jak pomoci se dovíte na www.modrakotva.cz

Odpovědět

hloupá otázka

adéla,2008-02-29 19:10:23

Jako laik se ptám asi hloupě, ale jak je zajištěno, aby virus napadal pouze buňky nádoru? Přes nějaký receptor, který je přítomný jen na CPM nádorových buněk?

Odpovědět

Ale no tak ..

prasa,2008-02-29 14:19:11

Pan František zjavne zlahka ironizoval smerom k blbcom klerikálnym aj zeleným :) .. tak sa páni upokojte :)

Odpovědět


prasa aj

Bohouš,2008-02-29 20:07:55

Domnívám se,že byste vůbec nebyli lehce ironičtí v zemích,kde zesměšňování věřících není tolerováno.

Odpovědět


...

Jirka,2008-02-29 21:43:43

V této zemi nebylo v jednu dobu tolerováno zesměšňování lidí věřících ve fašismus, později lidí věřících v komunismus. A bylo by mi velmi proti srsti, kdyby teď někdo zakazoval zesměšňování věřících v náboženství. Nerad bych, aby se tato zem dostala na úroveň náboženských despocií, jakými jsou dnes např. arabské země.
Ostatně člověk na jisté duševní (duchovní?) výši se nebere tolik vážně, aby mu posměšky vadily. Jen blbcům vadí smích.

Odpovědět

selekcia

peterer,2008-02-29 12:32:16

Preco ten virus infikoval len rakovinove bunky??

Odpovědět

To byl ten vir GMO?

František,2008-02-29 09:27:53

A není to proti Bohu?

Odpovědět


No Bůh

Bikkhu,2008-02-29 09:42:48

Já nevím jak Vám, ale mě na toto téma Bůh nic nesdělil. A pokud vím, tak nesdělil PROKAZATELNĚ nic ani nikomu jinému. Takže pokud existuje, tak o tom ví. Pokud o tom ví a mlčí tak souhlasí :-))

Odpovědět


Buh? Ne, diky...

h.,2008-02-29 10:35:26

Kdybyste (treba jen na jeden den) zazil pocit, ze vase vlastni dite umira, tyhle zbytecne stredoveke otazky by vas presly. Kdo nezkusil, nema tuseni, jak moc je to pravda.

Odpovědět


h.

Bohouš,2008-02-29 16:23:53

Středověké otázky existence Boha někomu někdy přijdou na mysl v blízkosti vlastní smrti.Příčin nádorů je mnoho a určitě je a ani vlastně žádnou nemoc neposílá na nikoho Bůh.

Odpovědět


Jo, kdyby posílel

Colombo,2008-03-01 12:11:53

tak to by byl pěkný parchant:)

Odpovědět


Preco proti Bohu?

ARny,2008-03-01 14:08:16

Nechapem preco by toto malo byt proti Bohu? Ved toto ma byt liek. Boh nam nezakazal geneticku manipulaciu prave naopak povedal nam aby sme sa rozvyjali a ovladli vesmir tym chcel povedat vesmir aj s zo vsetkymi jeho tajmi a zakonmi. Boh nam v prikazaniach iba zakazal robit veci ktorymi by sme sa ohrozovali. Precitajte si jeho prikazania a porozmyslajte. Vsetko co je tam uvedene je vlastne navod podla ktoreho keby sme sa riadili tak by ludska rasa nemala problem prezit. A mylim ze proti tomuto lieku by Boh rozhodne nic nenamietal. Genetic. manipulacia je nebezpecna iba preto zeby ju ludia mohli zneuzit a tak ako aj ine technologie postavit proti sebe (biologicke zbrane, zdokonalovanie iba vyvolenych ludi, atd.).

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace