Patálie s ricinem  
Scéna jako z hollywoodského filmu se před několika dny odehrála v Las Vegas, když byla v hotelovém pokoji objevena semena skočce obecného a několik lékovek s bílým práškem, který byl identifikován jako ricin. Vyšetřovatelé stále neví proč a jak se tato vysoce jedovatá látka dostala do hotelového pokoje, ale jejich obavy a opatrnost jsou zcela oprávněné.


 

Zvětšit obrázek
Skočec obecný (Ricinus communis) je velmi dekorativní.Když byla v pokoji hotelu Extended Stay America poblíž Las Vegas Strip objevena spousta semen skočce obecného (Ricinus communis) a pár lahviček bílého prášku, příslušné instituce ihned spustily krizový plán a kromě policie a domobrany se do vyšetřování zapojili i agenti FBI.

 

Zvětšit obrázek
Ricinová zahrádka“ ve Vídni v Quadenstraße 15, je oblíbeným místem vycházek. 

Laboratorní testy potvrdily, že lahvičky obsahovaly ricin – látku získávanou ze semen skočce obecného, dříve používanou při výzkumu rakoviny. Ale proč je kolem toho takový rozruch?

 


Ricin je bílkovinný toxin, který funguje jako tzv. buněčný jed. Prochází přes buněčné membrány, inhibuje produkci některých základních bílkovin a to nakonec způsobí, že buňky odumřou. Lékařský výzkum sice doufal, že by se ricin mohl použít k likvidaci rakovinných buněk, ale většina expertů nakonec došla k závěru, že je to příliš nebezpečná látka na to, aby byla použita pro léčení lidí. No posuďte sami – tak nepatrná dávka, jakou 500 mikrogramů bezesporu je, je pro člověka smrtelně nebezpečná. „Ricin již nepatří mezi používané látky,“ říká doktor Nicolas Vogelzang, ředitel Nevada Cancer Institute. A dodává: „Většina výzkumníků se rozhodla opustit experimenty s ricinem, protože je pro lidi příliš nebezpečný.“

 

Jelikož skočec obecný roste v podstatě po celém světě, mohl by být poměrně snadno zneužit teroristy při výrobě biologických zbraní. Ricin lze použít ke kontaminaci vody nebo potravin, šířit jej ve formě aerosolu nebo lyofilizovaného prášku, je dost odolný vůči nízkým nebo vysokým teplotám.

Molekula ricinu jak je krásná, tak je jedovatá. (Protein Data Bank)

V „nedávné“ historii byl ricin použit například k zavraždění bulharského novináře Georgi Markova v roce 1978, přesně ve stylu práce sovětské špionážní služby. Útočník udeřil Markova deštníkem, který byl upravený tak, aby mu vpravil pod kůži tabletku ricinu. Dnes už KGB ve své „práci“ používá mnohem vyspělejší metody, jak ukázala vražda bývalého agenta Litviněnka radioaktivním poloniem.

 

Osoba, která by vdechla třeba jen minimální dávku ricinu (např. dříve zmiňovaných 500 mikrogramů – představující množství velikosti špendlíkové hlavičky) začne zhruba během osmi hodin po expozici trpět horečkou, kašlem, nevolností (a dalšími příznaky podobnými chřipce). V pozdějších fázích dochází k vážným respiračním problémům s následným plicním otokem, poklesem krevního tlaku, halucinacemi a epileptickými záchvaty a nakonec ve většině případů dojde k úmrtí pacienta. Smrt obvykle nastává 36 až 72 hodin po zasažení ricinem, pokud ke smrti nedojde do 5 dnů je obvyklé, že člověk přežije.

Zvětšit obrázek
Semena skočce obecného. Ricin je získáván ze semen a používá se na výrobu ricinového oleje, který se díky speciální úpravě zbavuje jedovatosti a je používaný třeba i v kosmetických prostředcích. (Foto: U.S. Dept of Agriculture)

 

Bohužel, na otravu ricinem neexistuje protilátka ani účinná léčba. Ale americká armáda vyvíjí vakcínu pro ochranu svých vojáků proti případnému chemickému útoku. „Je mnohem lepší někoho chránit vhodnou vakcínou před zasažením ricinem, než se ho potom pokoušet čímkoliv léčit,“ řekl doktor Leonar Smith z Division of Integrated Toxicology na U.S. Army Medical Research Institute of Infectious Diseases a vysvětluje dále: „Jakmile se ricin dostane do buněk, začne je ničit a následná léčba je velmi obtížná, neřku-li nemožná, zejména dojde-li k zasažení velkou dávkou.“

 

 

Zvětšit obrázek
Zásahová jednotka pro práci s nebezpečným materiálem likviduje ricin v Lasvegaském hotelu. Záběr je z února 2008, fotografoval Steve Marcus/Reuters.

To nejlepší, co mohou lékaři pro nevakcinovaného člověka zasaženého ricinem udělat, je zejména rychlý pokus o vyplavení této látky z organizmu a léčba symptomů.
Naštěstí pravděpodobnost, že byste ve svém životě byli vystaveni ricinu, je velmi malá, ale vždy je dobré vědět co dělat.

 

V souvislosti s incidentem v lasvegaském hotelu, u kterého zatím nelze vyloučit jeho spojitost s plánováním teroristického útoku, vydalo CDC (Center for Disease Control) doporučení, jak se zachovat v případě, že by došlo k ohrožení ricinem:
Ze všeho nejdříve opusťe prostor, kde je podezření na přítomnost ricinu. Dalším důležitým krokem je co nejdříve se zbavit oděvu (přičemž je třeba nepřetahovat žádný kus oblečení přes hlavu) a dát jej do uzavíratelného igelitového pytle. Poté je třeba důkladně umýt celé tělo vodou a mýdlem. Pokud je podezření na pozření ricinu, nevyvolávejte zvracení ani nepijte. V každém případě je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a o všem je přesně informovat.

Doufejme, že tak jako se Česku vyhnuly zásilky s antraxem, tak i „ricinová pošta“ či další formy kontaminace zůstanou daleko za hranicemi. Ale protože je skočec obecný velmi dekorativní a poměrně často pěstovanou rostlinou, je třeba vědět, že jeho semena mohou znamenat smrtelné riziko pro děti i dospělé.

Zdroje:  POPSCI, NY Times, 3Dchem, Military Medical Technology, Centers for Disease Control and Prevention, Protein Data Bank


 

Datum: 03.03.2008 00:13
Tisk článku

Související články:

Ricinové dopisy jsou spíše strašákem než reálnou hrozbou     Autor: Stanislav Mihulka (21.04.2013)Diskuze:

Zli rusi.. hrozi nebezpecie

One,2008-03-06 00:18:10

Je to jasne. Nasiel sa ricinovy jed. Ciha na nas nebezpecie na kazdom ktoru (bububu) a tento jed pouzivaju zli Rusi. Je nutne si davat pozor, pozor na jed, pozor na Rusov. Co ine by clovek cakal od US novin.

Odpovědět


Kdyby se něco podobného našlo na hotelu

Filip,2008-03-06 08:35:05

v Bratislavě a to je proti Las Vegas pouhá vesnice, tak by mě docela zajímalo, co by psaly slovenské noviny. Ale naštěstí Bratislava nikoho nezajímá...

Odpovědět

..dik za napad...

jara cimrman,2008-03-05 15:59:51

...a fotky ty kyticky....nasbiram si z toho ta semena, uprazim, a udelam tchyni vynikajici kafe...

Odpovědět


Díky

Zeť,2008-03-06 08:50:10

Udelej prosim hned dve porce.

Odpovědět

.??

os,2008-03-03 20:49:28

...nepridaval se drive ten ricinovy olej do benzinu zavodnich motorek nebo aut, aby to krasne vonelo??

Odpovědět


palivo

Martin,2008-03-03 21:37:59

Možno sa mýlim, ale zdá sa mi, že sa používal ako palivo pre modely motorových lietadiel.

Odpovědět


Ricinový olej

Bikkhu,2008-03-04 08:29:45

Je ale BEZ ricinu, v článku se to jasně píše.

Odpovědět


ano

josef,2008-03-04 09:26:22

Ricinovy olej ma vynikajici schopnosti mazat treci plochy i za vysokych teplot. Proto se pouzival jako prisada do vysoce namahanych dvoutaktnich motoru (tedy i modelarskych motorku)

Odpovědět


Já mám ricinový olej

V.Novák,2008-03-04 14:24:53

spojen s dosti drastickým projímadlem...

Odpovědět

Proč?

Alexa,2008-03-03 08:43:14

Není to trochu zbytečné vyvolávání paniky? Jistě stojí za úvahu, kdo a proč nechal lahvičku s ricinem v hotelovém pokoji, ale vyvolávat hned "antraxovou poštu" či snad poukazovat na to, jak KGB řeší nepohodlné lidi (při vraždě Litviněnka nebyla prokázaná vina žádné konkrétní osoby či organizace, paní Marcinková)mi příjde docela bulvární a neseriozní.

Odpovědět


Chudák Litviněnko

Bikkhu,2008-03-03 10:31:23

Docela náhodou našel na zemi velice speciální radioizotop s extrémě krátkou dobou rozpadu (musel být teda velice čerstvě vyrobený, to si asi každý sám snadno doma udělá, mikrovlnka a synchrotron, základní vybavení kuchyně, že) A jak si tak s ním hrál tak ho docela náhodou spolkl.

Odpovědět


Je to bulvár a neseriozní Alexo?

JirkaF,2008-03-03 10:46:43

Možná článek pro někoho tak vyzněl. Musím se ale autorky zastat. Ano článek je napsán zajímavě a čtivě chcete-li bulvárně. Když jsem se podíval po zprávách, které o zmiňované události zveřejnily renomované zahraniční servery, tak byl ten na oslu nejlepší, přinesl nejvíce informací a mohu-li posoudit tak byl nejméně "bulvární".

To, že článek upozornil na potenciální nebezpečnost jedné docela běžné okrasné rostliny, vidím jako užitečnou informaci právě pro mnohé rodiny, jejichž děti si s těmi hezkými barevnými "fazolkami" hrají a zatím je ještě nenapadlo papat. Ostatně takových nebezpečných rostlin je na našich zahradách víc než dost, je dobré o nich vědět a dokázat o jejich nebezpečí informovat vhodným způsobem i děti.

Drobná připomínka smrti bývalého ruského agenta Litviněnka mi taky nepřipadá nějak neseriozní, jen proto, že "při vraždě Litviněnka nebyla prokázaná vina žádné konkrétní osoby či organizace". Kdo viděl obrázky Litviněnka na smrtelné posteli, četl jeho prohlášení o tom kdo stojí za jeho vraždou, uvědomil si, že byl otráven, něčím co se prostě nedá koupit, lépe řečeno, kdyby se dalo, tak by to stálo miliardu korun, kdo viděl, jak o události informoval ruský tisk, tak si rozhodně nemyslí, že si Velká Británie s Ruskem vypovídaly "diplomaty" jen tak z plezíru a má ve věci jasno. Ale o to myslím v článku vůbec nešlo.

V článku je jasně řečeno: "Naštěstí pravděpodobnost, že byste ve svém životě byli vystaveni ricinu, je velmi malá, ale vždy je dobré vědět co dělat." "Doufejme, že tak jako se Česku vyhnuly zásilky s antraxem, tak i „ricinová pošta“ či další formy kontaminace zůstanou daleko za hranicemi. Ale protože je skočec obecný velmi dekorativní a poměrně často pěstovanou rostlinou, je třeba vědět, že jeho semena mohou znamenat smrtelné riziko pro děti i dospělé." Tyto věty na rozdíl od Vás nepovažuji za vyvolávání paniky.

To by v tom případě bylo vyvoláváním paniky i rozdávání letáčků v metru či na letišti, co dělat, když uvidíte opuštěné zavazadlo...

Odpovědět


Vzhledem k tomu

MirekS,2008-03-03 17:35:01

co islamští fanatici a bolševici ve světě páchají není divu, že v zodpovědných zemích panuje zvýšená opatrnost. Je lepší být mírně paranoidní než mrtvý.

Odpovědět


MirekS

Rozumný Občan,2008-03-04 06:59:36

To mi řekni co páchají?

Odpovědět


Litvinenko

Martin,2008-03-04 07:18:54

Treba si predovšetkým uvedomiť jedno - akýkoľvek násilný koniec - otrava, zastrelenie, utopenie, obesenie - je pre agenta tajnej služby v podstate prirodzená smrť, vzhľadom na povahu a obsah jeho práce. A dvojnásobne to platí pre agenta, ktorý prebehol na druhú stranu alebo pre dvojitého agenta.

Odpovědět


Martinovi

Daniel,2008-03-04 08:29:46

Máš pravdu, že špión musí být na takouvou eventualitu jako ja násilná smrt připraven. Já bych ale nebyl příliš potěšen kdybych seděl v letadle vedle týpka co ho letí zabít, a svítí mu kabelka.

Odpovědět

celé je to směšné ...

SM,2008-03-03 04:47:47

1. ricin je jako útočný jed dost k ničemu z mnoha různých důvodů. teroristický útok by s nám páchal jenom idiot.

2. skočec, ricinus communis, se pěstuje na desetiticících českých zahrad. a zmíněná nebezpečná semena má doma pohozená desetitisíce českých rodin. ať se dívám, jak se dívám, nikde ani jedna mrtvola, tak strašný jed to je.

nebylo už té hysterie dost?

Odpovědět


...

robert,2008-03-03 08:00:45

"...kromě policie a domobrany se do vyšetřování zapojili i agenti FBI..." Tí všetci potrebujú zdôvodniť opodstatnenosť svojicj obrovských výdavkov.

Odpovědět


špinavá politika

Martin,2008-03-03 08:07:29

A predovšetkým potrebujú udržať ľudí permanentne v strachu, aby odôvodnili vznik paranoidného policajného štátu, posadnutého špiónovaním súkromia obyčajných nevinných ľudí.

Odpovědět


Proč myslíte?

Bikkhu,2008-03-03 10:37:51

Ricin má svoje výhody. Působí pomalu, nedá se prakticky léčit, je docela ůčinný, např. v pitné vodě by byl docela dost účinný. Pytlík v nádrži odkud by se ricin pomalu uvolňoval, první příznaky za 8 hodin, než by se přišlo na to co je to a odkud to přišlo tak by uplynulo tak 10-12 hodin, a za tu dobu se napije (nebo nají - vaření mu neškodí) hooodně lidí.

Odpovědět


Martinovi: Nejvíc špiónování

Duke,2008-03-03 11:08:33

a zasahování do soukromí jsem zatím zažil na Slovensku. Často služebně cestuji do zemí EU a tak si běžně objednávám ubytování po internetu. Nikde ve státech jižní a západní Evropy jsem se při přihlašování na holelu nesetkal s takovou procedurou jako na Slovensku. Na mou poznámku o policejním státě při poslední návštěvě reagovala recepční podrážděně, že ty všechny věci o mně chce kvůli tomu že jsme přece v EU... Jak směšné. Policejní stát je jen takový, jaký si necháme líbit, ale když jsme jako ovce, dobře nám tak.

Odpovědět


Robertovi

Dane,2008-03-03 13:21:41

Ještě, že je všechny platí američtí daňoví poplatníci...

Odpovědět


Bikkhu

Rozumný Občan,2008-03-04 07:00:46

Jenže cílem teroristického útoku obvykle nebývá zabít co nejvíc lidí.

Odpovědět


To rozumný občan

Bikkhu,2008-03-04 08:28:07

Ne, cílem teroristického útoku je snaha přidat opuštěným dětem kterým zemřeli rodiče další kamarády - kterým náhodou zemřeli rodiče při teroristickém útoku :-))
Cílem teroristického útoku je vyvolat strach a paniku - a při té příležitosti zabít co nejvíc lidí :-))

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz