Eratické balvany „in situ“ na uzemí města Frýdku-Místku  
V roce 2006 došlo k nečekanému nálezu bludných balvanů ve Frýdeckém lese. Odborná literatura tuto lokalitu jako místo výskytu bludných balvanů neuváděla a je možné, že bludné balvany se dostaly na povrch odplavením zeminy při povodních v roce 1997.

 

S bludnými neboli eratickými balvany se na severu Moravy a ve Slezsku můžeme setkat na mnoha místech. V parcích, na náměstích a před významnými budovami jich jsou stovky. Pocházejí z jižního Švédka, Finska a dalších oblastí kolem Baltického moře a k nám se dostaly s ledovcem. Jsou svědky předposlední velké doby ledové před 250 000 – 180 000 lety. Jejich význam je především v tom, že dokládají, kam až sahala hranice kontinentálního ledovce a slouží ke studiu procesů souvisejících se zaledněním. Bludné balvany nacházené na polích, v pískovnách a v korytech řek nebo při stavbách se po staletí používaly jako stavební materiál. Od konce 19. století se velké bludné balvany zpravidla uchovávají. Končí jako různé památníky nebo dekorace v městské zástavbě. Ve volné krajině jsou velké bludné balvany ještě ojediněle vidění na západ od Opavy, avšak na Ostravsku, kde je hustá zástavba a dlouholetá průmyslová činnost, již tomu tak není.

 

Nález balvanů ve Frýdeckém lese byl poprvé zveřejněn v roce 2006. Krajský úřad Moravskoslezského kraje označil nález za zajímavý a slíbil informovat o něm veřejnost ve svých materiálech. Magistrát města Frýdku-Místku rozšířil  naučnou stezku o informační tabuli, která je věnována bludným balvanům ve Frýdeckém lese. Návštěvníci ji najdou hned na začátku naučné stezky v Zátiší.
 

Frýdecký les je typickým městským lesem.  Pramení v něm potůček Podšajarka, vlévající se po čtyřech kilometrech do Ostravice. Lesem vede naučná stezka Frýdecký les, začínající v Zátiší a končící po třech a půl kilometrech nedaleko restaurace U mamy. Větší skupina bludných balvanů je v levém přítoku Podšajarky, v rokli zhruba 200 metrů severně od Zátiší. Další bludné balvany leží v řečišti Podšajarky.

 

Bohužel uveřejnění nálezu má i negativní důsledky. Kameny se stávají objektem pozornosti vandalů. Jeden rulový kámen v Zátiší, vážící cca 1000 kg, snad nejpozoruhodnější kus z celé skupiny, se přemístil o 20 metrů. Pokus dostat jej k cestě naštěstí skončil zapadnutím do potůčku. Další balvan v Podšajarce, nacházející se nejblíže zástavbě, byl postupně rozbit na malé kousky. Hrubým odhadem osmisetkilový kámen z granitu (pravděpodobně díky svému krásnému červenému zabarvení) byl vytažen z řečiště a zřejmě čeká na odvoz.

 

Bylo by škoda, kdyby se tuto jedinečnou přírodní památku – eratické balvany na okraji statutárního města Frýdku-Místku a přitom na místě, kde je v moréně zanechal ledovec, nepodařilo uchovat.

 

Foto: Autor

 

Rokle u Zátiší 1

Rokle u Zátiší 1

 

Rokle u Zátiší 2

Rokle u Zátiší 2

 

Rokle u Zátiší 3

Rokle u Zátiší 3

 

Podšajarka 1

Podšajarka 1

 

Podšajarka 2

Podšajarka 2

 

Podšajarka 3

Podšajarka 2

 

Podšajarka 3

Podšajarka 3

 

Podšajarka 4

Podšajarka 4

 

Podšajarka 5

Podšajarka 5

 

Podšajarka 6

Podšajarka 6

 

Datum: 03.03.2008 17:25
Tisk článku


Diskuze:

škoda

Mirek,2008-03-08 17:37:25

Má to souvislosti s majetnickými až úplě nejprimitivnějšími pocity, kdy člověk, cokoliv co je cenné si chce přivlastnit, jen škoda, že odpadky v lesích nejsou tak cenné, těch je bohužel moc, atak nikoho nenapadne aby zrovna tohle zbíral, škoda.

Odpovědět

zby se ty balvany při tom bloudění neztratili

jin,2008-03-05 13:14:08

pokud má opravdu někdo záměr je zachovat, je jedinou cestou je přepravit např. do muzea nebo chráněného parku atp. Na současném místě dlouho nevydrží, nelze jim tam zajistit účinnou ochranu. To neschvaluji daný stav, pouze komentuji. Až se ty kameny skutečně ztratí nebo zničí, očekávám překvapené litanie typu "kdo to měl tušit" nebo "to je ale hrozná doba, no co naděláme, my za to nemůžeme" :-)

Odpovědět

haha, místní zbohatlíci je koupěj

r.m.,2008-03-05 04:57:20

a pak prodají Prážákům.

Odpovědět

díky

Lenka,2008-03-04 07:50:03

Děkuji za zajímavou informaci, kterou se obyvatel FM jen tak lehce nedoví.Mám námět na předjarní výlet.Díky

Odpovědět


balvany

Martin,2008-03-04 08:13:32

Ale pozor, aby ste neboli sklamaná, tie balvany sú eratické, nie erotické :)

Odpovědět

..nalezy

jara cimrman,2008-03-03 20:31:21

nalezy bludnych balvanu na necekanych stanovistich nas vedce v zadnem pripade jiz z jejich samotne definice nesmi zasadne prekvapovat, aniz pak jejich premisteni jak vertikalne tak horizontalne v jakemkoliv smeru o nejakych dvacet metru....

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace