Mladší sourozenci strádají a hynou, ne však u strnadců  
V přírodě mají starší sourozenci nad mladšími většinou navrch. Dříve narozená mláďata jsou větší a silnější. Díky tomu se domohou větší porce potravy a svůj náskok nad benjamínky dále zvyšují. Zatímco starší mláďata rostou jako z vody, jejich mladší sourozenci strádají. V krajních případech hynou nebo jsou dokonce silnějšími sourozenci ubiti. Jak se nyní ukázalo, neplatí to obecně.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Čerstvě vylíhnuté "strnádče". Z vajíček, která snesou samičky jako první, se mláďata často nevyklubou. Foto: Keith Sockman

 O tom, kdo bude mít v hnízdě navrch často rozhoduje i jediný den náskoku. Vědci byli přesvědčeni, že první mláďata se klubou z nejdříve nakladených vajíček.

 

Zvětšit obrázek
Keith Sockman z University of North Carolina

Americký biolog Keith Sockman z University of North Carolina zjistil zajímavou výjimku z tohoto pravidla u zpěvných ptáků strnadců pruhohlavých z odlehlých oblastí coloradského pohoří San Juan.
Samičky strnadců kladou jedno vajíčko denně. V hnízdě pak sedí na třech až pěti vejcích.  Sockman po tři roky pozoroval samičky při snášce a sledoval osudy jednotlivých vajíček a mláďat. Došel k překvapivému závěru. Z vajíček, která snesou samičky jako první, se mláďata často vůbec nevyklubou.  Objev bourající zavedenou představu zveřejnil americký biolog na stránkách předního vědeckého časopisu PLoS ONE.

 

 

Zpěv strnadce pruhohlavého (Audio MP3)


 

Během snášky má samička spoustu dalších povinností. Nejvíce času jí zabere shánění potravy. Proto usedá na vejce až ve chvíli, kdy je snáška v hnízdě kompletní. V té chvíli se také začnou ve vejcích vyvíjet embrya. Vejce snesené jako první je vystaveno nejdelší dobu drsným podmínkám, jež panují v horách San Juan i uprostřed vrcholného léta.

 


„V této nadmořské výšce jsou letní noci mrazivé,“ vysvětluje Sockman. „Pro vajíčko, které matka nezahřívá tělem, je to velmi obtížné období. Přes den stoupají teploty naopak dost vysoko a to dovoluje množení mikrobů ve vejci. První snesené vejce může být nakonec vystaveno takovým podmínkám, že se z něj mládě nikdy nevyklube.“

 

Zvětšit obrázek
Domovina strnadce - pohoří San Juan (Colorado).  Foto: Keith Sockman

Na první pohled lajdácká péče o vajíčka má podle Sockmana zřejmě za úkol vyrovnat rozdíly mezi mláďaty. Při opožděném usednutí na vajíčka je sice často „odepsáno“ první snesené vejce, ale ze zbylých vajíček se s vysokou pravděpodobností vyklubou zhruba stejně silná mláďata. Žádné z nich nemá nad sourozenci výrazně navrch a neodstrkuje je od potravy přinášené rodiči.

 

 

 
Strnadec pruhohlavý (Melospiza lincolnii), Foto s velkým rozlišením zde: Walter Siegmund, Kredit: Wikimedia

Hormonální doping ptačích mláďat
Ptačí matka ukládá do snesených vajíček porci pohlavních hormonů, které působí podobně jako doping anabolickými steroidy u sportovců. Větší porce hormonů zajistí mláděti rychlejší růst a větší zdatnost. Samičky kanára ukládají během snášky do vajec stále více hormonů. Mláďata se klubou postupně a bez hormonální podpory by hrozilo, že starší a silnější mláďata budou své mladší sourozence odstrkovat. Nejmladší potomci se ale díky nejsilnější dávce hormonů vyvíjejí nejrychleji a do značné míry tím vyrovnají svůj handicap. Samičky volavek postupují zcela opačně. Největší porci hormonů uloží do prvního sneseného vajíčka. První vyklubané mládě tak díky „dopingu“ svůj náskok před mladšími sourozenci ještě zvyšuje. Když zavládne nouze a rodiče nestačí nosit dost potravy pro všechna mláďata v hnízdě, sáhne prvorozená volavka k brutálnímu řešení. Své mladší konkurenty napadne ostrými ranami zobáku a nakonec je zabije. Samice některých ptačích druhů vypomáhají vydatnějším hormonálním dopingem potomkům, které zplodily se slabším samcem. Kompenzují tak mláďatům vliv nekvalitních genů, jež potomci zdědí od jejího nevhodně zvoleného partnera. 

 

Pramen: PLOS ONE

 

 

Datum: 17.03.2008 17:45
Tisk článku

Příručka k určování ptáků - Harris Alan, Tucker Laurel, Vinicombe Keith
 
 
cena původní: 599 Kč
cena: 503 Kč
Příručka k určování ptáků
Harris Alan, Tucker Laurel, Vinicombe Keith

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace