Botox leze na mozek  
Ksichtík bez vrásek si stále více lidí zajišťuje injekcemi botulotoxinu. Na mozek jim neleze jen posedlost hladkou tvářičkou, ale i samotný toxin.

 

 

 
Botulotoxin A

Botulotoxin je prudký jed. Jeden z nejsilnějších, jaké známe.

 
Matteo Caleo

Navíc může v těle migrovat z místa na místo. To se ví už delší dobu. Přesto se malé dávky tohoto toxinu používají k vyhlazení vrásek nebo k léčbě některých svalových onemocnění.

 

 

O tom, že by botulotoxin pronikal do mozku, se nikomu ani nezdálo. Mozek je proti jedům dobře chráněn. Z krve do nervové tkáně se mnoho molekul jednoduše nedostane, protože stěna mozkových cév pro ně představuje nepřekonatelnou bariéru. Bariéra je tak účinná, že to dělá potíže při léčbě. Do mozku se nedostanou nejen jedy, ale ani mnohé léky. Pro botulotoxin to neplatí. Ten cestuje po nervech.

 


Matyek Caleo z neurologického ústavu v Pise podával potkanům malé dávky botulotoxinu A do svalů, které ovládají hmatové vousy. Po třech dnech zaznamenal v oblasti mozku, která přijímá vzruchy z hmatových vousů, neklamné stopy po působení botulotoxinu. Nebylo pochyb o tom, že se tam jed zatoulal.

 

 

Tím se vysvětlují některé případy nežádoucích vedlejších efektů po kosmetických procedurách využívajících botulotoxin. I při nich zřejmě došlo k migraci botulotoxinu po nervech a následnému poškození neuronů.


 

 
Producent botulotoxinu- bakterie Clostridium botulinum.

Zpráva o botulotoxinu „lezoucím na mozek“ má i pozitivní stránku. Při epilepsii jsou některá mozková centra zvýšeně aktivní a k léčbě onemocnění by pomohlo jejich utlumení.

Zvětšit obrázek
Léčebný efekt botulotoxinu. Pacientka trpěla „křečí“ svalů, které jí v opakovaných záchvatech nutily zavírat oči. Po podání botulotoxinu křeč svalů pominula.

Caleo  chce odzkoušet, zda botulotoxin doleze do vybrané oblasti mozku a odvede tam potřebnou práci. Už se mu povedlo nasměrovat botulotoxin do hipokampu laboratorních potkanů. Je třeba vybrat jen vhodné periferní nervy, které botulotoxin dovedou na správnou adresu v mozku.

 

Léčbu svalových onemocnění botulotoxinem Caleo i nadále podporuje, protože její přínosy jsou zjevné. S kosmetickými zákroky si tak jistý není. Americký Úřad pro potraviny a léčiva slíbil, že si na botoxové kosmetické kúry rozhodně posvítí.

 

btx 

Kosmetické zákroky mají za cíl odstranit vrásky.

 

 

Šušká se, že si před předvolební kampaní nechala botulotoxinem „vyžehlit ksichtík“ i Hillary Clintonová. 

 

Pramen: Neuroscience

Datum: 02.04.2008 09:42
Tisk článku

Anatomie těla v pohybu - Základní kurz anatomie kostí, svalů a kloubů - Dimon, Jr. Theodore
 
 
cena původní: 259 Kč
cena: 207 Kč
Anatomie těla v pohybu - Základní kurz anatomie kostí, svalů a kloubů
Dimon, Jr. Theodore

Diskuze:

Jeste aby se ukazalo,

Jirka,2008-04-04 12:33:21

ze tu posedlost hladkou tvarickou botulotoxin vyrazne podporuje. To by byla legrace.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace