Tlusté bakterie šíří tuberkulózu  
Tuberkulóza vyvolávaná bakterií Mycoplasma tuberculosis slaví děsivý comeback. Každou minutu na ni ve světě umírají čtyři lidé. Mnozí z původců tuberkulózy už odolávají antibiotikům a lékaři proti nim obtížně hledají obranu. K šíření tuberkulózy přispívá i to, že se šíří vzduchem podobně jako obyčejná rýma.

 


Lidé s nemocnými plícemi vykašlávají bakterie tuberkulózy do vzduchu. K nákaze stačí vdechnout i nepatrné množství choroboplodných zárodků. Neléčený nemocný nakazí ročně v průměru deset až patnáct lidí. Infikovaný člověk přitom nemusí onemocnět ihned. Bakterie zůstávají v jeho těle obalené voskovitou hmotou a v klidu číhají celé roky  na vhodnou příležitost. Ta nastává například při oslabení organismu nebo při narušení imunity. Ročně tak propuká tuberkulóza u devíti milionů lidí. Nejvíce jsou jí postiženi obyvatelé subsaharské Afriky a jihovýchodní Asii. Dramaticky přibývá případů tohoto onemocnění také v zemích bývalého Sovětského svazu.

 

 
Fluorescenční technika ukazuje „tlustou spící“ baktérii izolovanou z vykašlaného hlenu nemocného TBC. Tato bakterie je napěchována tukovými kapičkami, jde o bakterii, která je antibiotikům zvláště odolná. (Kredit: Mike Barer, University of Leicester )


Způsob, jakým se původce tuberkulózy šíří z nemocných na zdravé, je zahalen rouškou tajemství. Tým anglických lékařů a mikrobiologů vedený  Philipem D. Butcherem z londýnské St. George´s University vyvrátili jeden z omylů, který se o šíření tuberkulózy dlouhá léta tradoval. Objev zveřejněný v prestižním lékařském časopise PLoS Medicine ukázal, že Mycoplasma tuberculosis je ještě nebezpečnější, než jsme si mysleli.


Vědci odebrali hlen vykašlaný nemocnými z Velké Británie a Gambie a sledovali původce tuberkulózy, kteří se tam nacházeli. Pokaždé narazili na bakterie, které si v buňce hromadily velké množství tuků. U některých pacientů tvořily „tlusté“ bakterie až 86% všech choroboplodných zárodků. Vědci byli přesvědčeni, že v hlenu jsou vykašlány vysoce aktivní bakterie, které se množí a jsou s to ihned nakazit nové oběti. Butcherův tým však zjistil, že drtivá většina vykašlaných bakterií je v klidovém stádiu. Byly to právě „tlusté“ bakterie, které „hluboce spaly“. Aktivní bakterie jsou poměrně snadno zranitelné. Zahubí je léky i nepříznivé podmínky. „Spící“ bakterie vynikají odolností.

Zvětšit obrázek
Mike Barer

To vysvětluje, proč je k úplnému vyléčení nutné podávat pacientovi antibiotika po dlouhé měsíce. Nedokončení léčby  zvyšuje riziko, že bakterie v těle pacienta přežijí „tlusté, spící“ bakterie a choroba po čase propukne nanovo. S nedůslednou léčbou navíc  stoupá hrozba vzniku kmenů odolných k antibiotikům.Takzvané multirezistentní kmeny vzdorují hned několika různým antibiotikům. Jejich výskyt už zaznamenali lékaři v 81 zemích světa. Na svědomí mají každý dvacátý nový případ tuberkulózy. Léčba nákazy těmito kmeny je nesmírně komplikovaná.

Na kmeny označované jako extrémně rezistentní kmeny už nezabírají prakticky žádná antibiotika. Poprvé se objevily v Jižní Africe, ale dnes jsou rozšířeny po celém světě. Jejich výskyt byl zaznamenán ve 45 zemích světa. Je však téměř jisté, že řada případů nákazy extrémně rezistentními kmeny zůstává neodhalena. V boji s rezistentními kmeny tuberkulózy by mohl významně přispět i objev „tlustých“ bakterií. Vědci předpokládají, že když se jim podaří původci tuberkulózy zabránit v syntéze tuků, budou bakterie k tradičním antibiotikům mnohem vnímavější.

 

Pramen:
Garton NJ, Waddell SJ, Sherratt AL, Lee S-M, Smith RJ, et al. (2008) Cytological and transcript analyses reveal fat and lazy persister-like bacilli in tuberculous sputum. PLoS Med 5(4) e75.

 

Datum: 07.04.2008 12:51
Tisk článku

Související články:

„Sprej“ proti tuberkulóze     Autor: Anna Marcinková (23.03.2008)
Zabíjení jezevců a tuberkulóza     Autor: Josef Pazdera (24.09.2003)Diskuze:

mycobacterium

jiri,2008-04-07 20:51:23

No nechci být přílišný škarolíd ale nejmenuje se náhodou původce tuberkulosy Mycobacterium tuberculosis a nespadají do této skupiny i další bakterie typu Mycobacterium avium a Mycobacterium aviun paratuberculosis? Až doposud jsem žil v domění, že mycoplasma a mycobacterium spolu nemají mimo obtížné kultivace mnoho co společného.

Odpovědět


ne mycoplasma, nýbrž mycobacterium...

neuro,2008-04-08 08:02:30

ano, určitě... mycoplasmata nemají ani buněčnou stěnu...

Odpovědět

když se pálí proč ne

Radek,2008-04-07 16:30:29

V palírně se koštuje již od 90%.
Normálně se dělá 66%, 72% také není žádný extrém.
Je to zkrátka o tom, jak kdo chce mít kvalitní dezinfekční prostředek ;-)

Odpovědět

očkovat, očkovat, očkovat

CC,2008-04-07 13:10:49

povině a plošně, třeba tak získáme evoluční výhodu nad migranty :)

Odpovědět


???

Martin,2008-04-07 18:24:19

Alebo oni nad nami, na nich totiž tvrdo pôsobí selekčný tlak, takže sa medzi nimi možno vyselektuje gén univerzálnej odolnosti voči TBC, ktorý sa u nás práve kvôli očkovaniu nemá ako vytvoriť alebo prejaviť.

Odpovědět

jak se mohou lide branit?

zdena,2008-04-07 13:03:06

je desive, ze hodne TBC se vyskytuje v zapadnich zemich take mezi lekari, kteri prijdou do styky s uprchliky z rozvojovych zemi..... obrana zrejme neexistuje... je tu mezi navstevniky techto stranech treba plicni doktor, ktery by k tomu chtel neco rict ? Je nejaky rozdil mezi dobre zivenym a podvyzivenym "kandidatem", nebo to nema vliv? Plati i tady, ze "nez je tlustej hubenej, je hubenej studenej"? Lze neco delat ? A co ockovani - uz davno se od nej bohuzel upustilo a co ted ? Alespon u dospelych.....

Odpovědět


Alkohol

Tom,2008-04-07 14:51:27

A co takhle slivovice? Taková 80%? Když se opiju, mám v dechu alkohol a alkohol rozpouští tuky. Tak byl měl rozpustit tuky v bakteriich co jsou uchyceny v trubkách, bo ne?

Odpovědět


Vy pijete

Dwarf,2008-04-07 14:53:41

80% slivovici?

Odpovědět


Kaspari :-)

zdena,2008-04-07 16:47:33

no ale porad lepsi aspon trochu legrace nez nic...... Kdyby to chtelo takhle fungovat, bylo by to fajn. Pak by ale byla slivovice idealni i pro lecbu obezity.... uz to nekdo zkusil ? :-))))

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz