Žába bez plic  
Kdyby ji vytvořili biologové v laboratoři, byla by to zrůdnost. Když ji stvoří evoluce, je to zázrak.

 

 

Zvětšit obrázek
Barbourula kalimantanensis (foto: David Bickford,  Current Biology)

 

Maličká bornejská žabka Barbourula kalimantanensis byla objevena v roce 1978. A záhy zase ztracena. Teď se ji podařilo objevit znovu. A při té příležitosti se ukázalo, že jí chybí jeden veledůležitý orgán – plíce. Jde o první žábu, která žije bez plic. Mezi obojživelníky najdeme druhy bez plic ještě u červorů a mločíků.

 

Zvětšit obrázek
David Bickford z National University v Singapuru - objevitel bezplicnosti žab Barbourula kalimantanensis

Na první pohled se zdá logické, že se právě obojživelníci bez plic obejdou. Jak se píše ve všech učebnicích biologie, mohou dýchat kůží. Příjem kyslíku touto cestou je ale silně omezen a  málokterý tvor by s ním vydržel. Platí to i o studenokrevných obojživelnících a plazech, kteří jsou na spotřebu kyslíku mnohem méně nároční než teplokrevní ptáci a savci. Mezi plazy zatím není znám druh, který by se bez plic obešel.

 

Barbourula kalimantanensis to zvládla a plíce evolučně odvrhla jako zbytečnost. Těží ze svých malých tělesných rozměrů a z toho, že žije ve studených, rychle tekoucích potocích. Nároky malé žabky na kyslík jsou nízké a poměr mezi povrchem a objemem jejího těla je příhodný. Rychle tekoucí voda se neustále okysličuje a díky nízké teplotě je v ní obsah kyslíku poměrně vysoký.

Zvětšit obrázek
Takhle vypadá těžba zlata po kalimantansku. V řece proměněné na bahnitou stoku hyne vše živé.

 

Žabí rarita má ale zřejmě na kahánku. V oblasti, kde žije, se ve velkém rýžuje zlato. Zlatokopové staví hráze a kanály a zadržená voda se prohřívá. Při propírání zlatonosného bahna a písku se voda zakalí. Nic z toho žábě nesvědčí. Může se stát, že se této žábě už o moc víc nedozvíme. Vyhyne dřív, než ji vědci stačí prozkoumat.

 


Pramen:
Current Biology, New Scientist

Datum: 08.04.2008 08:24
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace